Polska

Mistrzostwa Polski Juniorów 15-lat Łodź 2020: Posypało rekordami!

Joanna Kwatera 2020-12-14 01:11

 

Mimo pandemii i wciąż obowiązujących obostrzeń Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów odbyły się zgodnie z planem i wcale nie należały do mniej ciekawych niż do tej pory. W Łodzi 15-latkowie ustanowili aż 7 nowych rekordów Polski w tej kategorii wiekowej, a autorką czterech z nich była Paulina Cierpiałowska.

Pływaczka Żabianki Gdańsk oczarowała kibiców w konkurencji 50m stylem  motylkowym, gdzie śrubowała swoje najlepsze osiągnięcie z memoriału Marka Petrusewicza aż dwukrotnie. Cierpiałowska nie oszczędzała się już w eliminacjach, gdzie wystrzeliła wynikiem 26.77. W finale z tego rezultatu urwała kolejne trzydzieści dziewięć setnych sekundy, wpisując ostatecznie w tabele rekordów krajowych czas 26.38. Podobny sukces najlepsza sprinterka wśród delfinistek świętowała z koleżankami z drużyny w konkurencjach 4x100m stylem dowolnym i zmiennym. Kraulem zawodniczka gdańskiego klubu również zaprezentowała się wyśmienicie, osiągając na ostatniej zmianie wynik 55.97, a wraz z Dominiką Batóg, Olgą Parol i Natalią Hebel poprawiła rekord kraju 15 i 16latek z rezultatem 3:50.59. Daleko w tyle Gdańszczanki zostawiły rywalki jeszcze na 4x100m stylem zmiennym. Parol, Wiktoria Tłoczek, Cierpiałowska i Batóg uzyskały wynik 4:14.83, ponad trzy sekundy lepszy od poprzedniego rekordu Polski 15-latek.

Znakomitego występu koleżankom z drużyny pozazdrościli pływacy Żabianki Gdańsk i również spisali się znakomicie tym razem na dystansie 4x200m stylem dowolnym. Chłopcy popłynęli w składzie: Mateusz Kowalski, Błażej Ćwiek, Przemysław Jankowski i Maciej Hebel zameldowali się na mecie prawie dwanaście sekund przed reszta stawki! Czas, który dał im rekord to 7:36.67.

Kolejny rekord kraju juniorów 15-letnich padł łupem najlepszego zawodnika tej imprezy Adama Zdybela, a ustanowił go w konkurencji 200m stylem dowolnym. Wynik 1:48.05 okazał się aż o pół sekundy lepszy od tego, który uzyskał Filip Orlicz w GP w Poznaniu w 2017 roku. Rezultat ten był najwyżej punktowanym czasem Juniorskich Mistrzostw Polski 15-latków w Łodzi wśród chłopców.

O pięć setnych sekundy szybciej od dotychczasowego rekordu Polski na 100m stylem zmiennym popłynął Mateusz Falarz. Zawodnik TP Zielona Góra uzyskał czas 56.58, a ponadto zwyciężał jeszcze w konkurencjach 100m stylem klasyczny m i 50m stylem grzbietowym, a w sprincie popularną „żabką” wyprzedził go tylko Bartosz Loter.

Niewiele do rekordu Polski zabrakło najlepszej zawodniczce tej imprezy Laurze Bernat. Czas 2:07.98 na 200m stylem grzbietowym był jedynym wynikiem ponad ośmiuset punktowym, uzyskanym w tych zawodach. Z bardzo dobrym wynikiem (1:00.63) wygrała też 100m tym stylem, a na najwyższym stopniu podium stanęła jeszcze w konkurencji 400m stylem zmiennym.

W klasyfikacji medalowej triumfowali zawodnicy Żabianki Gdańsk, zdobywając łącznie osiemnaście medali (11 złotych, trzy srebrne i cztery brązowe), przed pływakami AZS UMCS Lublin i MKSu Jedynki Łódź.