Świat

V4 Olympic Hopes: Rekordowe ściganie o poranku!

Joanna Kwatera 2019-05-04 17:26

W Oświęcimiu rozpoczął się dziś wielomecz pływacki V4 Olympic Hopes. Na pływalni przy ulicy Chemików spotkały się drużyny z Czech, Słowacji, Węgier i Polski, a zespoły reprezentują pływaczki urodzone w latach 2004 i 2005 oraz zawodnicy 15 i 16-letni. Po pierwszym bloku rywalizacji gospodarze uzbierali spory worek medali, a w klasyfikacji punktowej na chwilę obecną notują drugą lokatę.

Aż trzynaście krążków, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu, zgromadzili na swoim koncie Polacy, startując w porannym bloku pływackich zmagań w Oświęcimiu.  Rozpoczął to wszystko znakomitym występem już w pierwszej konkurencji Mateusz Chowaniec. Polak okazał się bezkonkurencyjny w wyścigu na 50m stylem dowolnym, notując rekord życiowy niemal pół sekundy lepszy od tego, który widniał w tabeli dotychczas – 23.24. Co więcej wynik ten okazał się nowym rekordem Polski juniorów 16-letnich!

Chwilę później okazało się jednak, że Biało-czerwoni potrafią doskonale prezentować się nie tylko w sprintach, ale również na dystansach, a niesamowitą potyczkę na 400m stylem dowolnym udało się zwyciężyć Klaudii Tarasiewicz. Polka przez cały dystans płynęła „łeb w łeb” z Beatrix Tanko i Adrienn Szilvia Csobą, ale żadna z Węgierek nie dała jej rady na finiszu. Próbowała się w to włączyć jeszcze Paulina Cierpiałowska, ale zabrakło jej sił w końcówce i ostatecznie uplasowała się na miejscu tuż za podium. Triumfatorka zakończyła ściganie z rezultatem 4:22.47 co jest jej nowym rekordem życiowym.

Nie oddaje wciąż pola liderki na 200m stylem zmiennym Wiktoria Guść. Zwyciężyła w Graz przed miesiącem, wygrała i dziś w Oświęcimiu, choć droga na szczyt podium nie była łatwa. Po pierwszej połowie dystansu na prowadzeniu utrzymywała się Panna Ugrai, ale efektywna pogoń w stylu klasycznym i dowolnym pozwoliły Polce zameldować się na mecie szesnaście setnych sekundy przed Węgierką (2:18.34 – 2:18.50). To również najszybszy czas podopiecznej Bartosza Olejarczyka w karierze i coraz bliżej do starego już rekordu kraju Karoliny Szczepaniak z 2007 roku. Być może uda się go poprawić podczas zbliżającego się wielkimi krokami czempionatu Polski.

Ponadto aż sześciokrotnie rano na szyjach naszych reprezentantów zawisł srebrny medal. Najpierw wywalczył go Jan Zubik na 200m stylem motylkowym, osiągając wynik 2:04.79. Choć Polak prowadził niemal przez cały wyścig, to na ostatnich metrach więcej sił zachował Olaf Cserfalv i zawodnikowi Madziarów udało się wyprzedzić na mecie Zubika o zaledwie jedną setną sekundy. Następnie ze srebra cieszyła się Laura Bernat, która na 100m stylem grzbietowym popisała się rekordem życiowym 1:05.50. Na drugim stopniu podium stawali też nasi żabkarze. W konkurencji 100m tym stylem klasycznym drugą lokatę wywalczyli Bartosz Skóra i Katarzyna Klimczyk. Mistrz Polski 15-latków z zeszłego roku poprawił swoją życiówkę do wyniku 1:06.17, a triumfatorka zeszłorocznego czempionatu kraju 14-latków również odnotowała najlepszy czas w karierze 1:12.16. Srebrne krążki zdobyły jeszcze polskie sztafety. Chłopcy w składzie Mateusz Chowaniec, Mateusz Mamcarz, Kacper Olczak i Paweł Uryniuk finiszowali za Węgrami w konkurencji 4x100m stylem dowolnym, kończąc rywalizację z czasem 3:32.08, a dziewczęta popisały się fantastycznym rekordem Polski 15-latek na dystansie 4x200m stylem dowolnym, notując rezultat 8:32.31. Autorkami tego sukcesu były Cierpiałowska, Klara Kowalska, Tarasiewicz i fenomenalnie kończąca te zmagania Guść, która uzyskała na swoim odcinku czas 2:03.24! O nieco ponad dwie sekundy od Polek szybsze okazały się Węgierki.

Do kolekcji trofeów w porannej sesji trzy brązowe medale dołożyli jeszcze Oliwier Sieczek (59.54) i Dominika Trentkiewicz (1:05.91) na 100m stylem grzbietowym oraz Krzysztof Chmielewski na 1500m stylem dowolnym (16.17.73) i Zofia Chrzan na 100m stylem klasycznym, która z wynikiem 1:12.17 wpisała się w tabele nowych rekordzistek kraju 14-latek!

Po pierwszym bloku zawodów polska reprezentacja zajmuje w tabeli punktowej drugie miejsce z sumą 149 pkt. Na jej czele znajdują się Węgrzy (207 pkt).