Glasgow 2018: Ostatni poranek bez sukcesów

Szymon Gagatek 2018-08-09 10:00

W czwartkowy poranek na mistrzostwach Europy w Glasgow polskim reprezentantom nie udało sie niestety wywalczyć awansu do sesji finałowej. To oznacza, że w ostatnim bloku zawodów wystąpi troje Biało-czerwonych: Anna Dowgiert, Paweł Juraszek i Konrad Czerniak. Z dzisiejszych eliminacji najbardziej zadowoleni mogli być Węgrzy.

400 m stylem zmiennym mężczyzn

Pierwszy z Madziarów, David Verraszto, uzyskał najlepszy wynik na 400 m stylem zmiennym. Reprezentant Węgier, który w Tollcross International Swimming Centre będzie bronił tytułu mistrza Europy z Londynu, zakończył swój wyścig eliminacyjny w czasie 4:14.18 i wyprzedził Brytyjczyka Maxa Litchfielda o 73 setne sekundy. Niespodziewanie znakomicie poradził sobie Maksym Szemberew, który uplasował się na 3. miejscu, ustanawiając nowy rekord Azerbejdżanu (4:15.33). Gdyby tę lokatę udało mu się powtórzyć również w finale, zdobyłby pierwszy medal czempionatu Starego Kontynentu w historii swojego kraju. Jedyny Polak w stawce, Dawid Szwedzki, nie zbliżył się niestety do swojej życiówki. Z rezultatem 4:23.69 finiszował na 23. pozycji.

Skład finału 400 m stylem zmiennym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

400 m stylem dowolnym kobiet

W kolejnej konkurencji, 400 m stylem dowolnym pań, na najwyższej lokacie również pojawiło się węgierskie nazwisko. Najszybsza w stawce okazała się niespełna 17-letnia Ajna Kesely. Osiem długości basenu utalentowana juniorka pokonała w 4:08.77. Za jej plecami znalazły się inne faworytki tego dystanasu, na czele z triumfatorką wyścigów na 800 i 1500 metrów, Simoną Quadarellą. Włoszka znalazła się na 4. miejscu w gronie pływaczek, które złamały dziś rano barierę czterech minut i dziesięciu sekund. Jeszcze lepiej od niej poradziły sobie Holly Hibbott z Wielkiej Brytanii i Sarah Koehler z Niemiec. Polki wylądowały w trzeciej dziesiątce. Aleksandra Polańska była 22. (4:22.02), Aleksandra Knop 28. (4:27.09), a Daniela Georges 29. (4:27.15). Największą niespodzianką rywalizacji była postawa Boglarki Kapas. Obrończyni tytułu została sklasyfikowana na 10. pozycji i nie wystąpi w walce o medale.

Skład finału 400 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 m stylem zmiennym mężczyzn

Węgrzy będą mieli też realną szansę medalową w zmaganiach mężczyzn na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Ich sztafeta, jeszcze w nienajmocniejszym składzie, ukończyła zmagania w eliminacjach na 2. pozycji, przegrywając tylko z Rosjanami, którzy pewnym krokiem zmierzają w stronę pierwszego od 10 lat triumfu w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy. W stawce finalistów sensacyjnie zabrakło Włochów (9. miejsce). Walka o medale odbędzie się też bez udziału Biało-czerwonych. Na pierwszej zmianie, po zaskakującej rezygnacji Kacpra Stokowskiego, ostatecznie wystąpił Radosław Kawęcki, który dwie długości basenu pokonał stylem grzbietowym w 55.08. Następnie do wody wskoczyli Marcin Stolarski (1:01.87), Michał Chudy (53.22) i Kacper Majchrzak (49.16). Ich czasy dały nam łączny wynik 3:39.33 i pozwoliły uplasować się dopiero na 12. lokacie.

Skład finału sztafet 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 m stylem zmiennym kobiet

Miejsce wyżej od swoich kolegów z reprezentacji sklasyfikowane zostały Polki. Alicja Tchórz (1:01.53), Weronika Hallmann (1:09.09), Anna Dowgiert (59.21) i Katarzyna Wasick (54.66) walczyły dzielnie o awans do czołowej ósemki, ale czas 4:04.49 okazał się niewystarczający. Do kwalifikacji do finału zabrakło zaledwie 58 setnych sekundy. Z bardzo dobrej strony pokazały się rano Dunki, które uzyskały czas 3:58.40. Dwa lata temu w Londynie taki wynik dałby im złote medale, ale w Glasgow zapowiada się walka na dużo wyższym poziomie. Dużo do powiedzenia mogą mieć chociażby Brytyki, które również złamały w eliminacjach barierę czterech minut.

Skład finału sztafet 4x100 m stylem zmiennym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):