Świat

Kazań 2019: Knop w najlepszej ósemce!

Szymon Gagatek 2019-07-04 11:21

Aleksandra Knop dołaczyła do grona Polaków, którzy na mistrzostwach Europy juniorów w Kazaniu wywalczyli sobie awans do finałów. Podczas drugiej sesji eliminacyjnej nasza reprezentantka zajęła 8. miejsce na 400 m stylem dowolnym. W półfinałach znaleźli się natomiast Filip Orlicz (100 m stylem dowolnym) oraz Adrian Jaśkiewicz (200 m stylem motylkowym).

100 m stylem dowolnym chłopców

W pierwszej konkurencji drugiego dnia mistrzostw wystarowało aż czterech naszych reprezentantów. Eliminacje przebrnął jednak tylko jeden z nich, Filip Orlicz. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa pokonał dwie długości basenu w 50.31 i został sklasyfikowany na 8. pozycji. Blisko czołowej szesnastki był Kacper Piotrowski. Klubowy kolega Orlicza zajął 19. miejsce z rezultatem 50.94. Na 30. lokacie rywalizację zakończył Oskar Jemielita (51.43), a jako 43. finiszował Szymon Jaworski. Pływak Śląska Wrocław ustanowił swój nowy rekord życiowy, uzyskując czas 51.84. Rano najszybszym zawodnikiem okazał się Thomas Ceccon. Faworyt z Włoch przepłynął dystans 100 metrów w 49.60. Barierę 50 sekund złamali jeszcze Matthew Richards z Wielkiej Brytanii (49.91) oraz Rafael Miroslaw z Niemiec (49.94). Do półfinałów przedostał się również najmłodszy uczestnik męskich zmagań, niespełna 15-letni Jacob Whittle. Brytyjczyk był 11. (50.65).  

400 m stylem dowolnym dziewcząt

Na 400 m stylem dowolnym z bardzo dobrej strony pokazała się Aleksandra Knop. Reprezentantka UKS 190 Łódź otarła się o życiówkę, uzyskując czas 4:16.20. Do rekordowego osiągnięcia z ubiegłorocznych mistrzostw Polski, na których przecież błyszczała rewelacyjną formą, zabrakło jej tylko sześciu setnych sekundy. Ciekawy był też jej dzisiejszy rozkład tempa (2:07.92 - 2:08.28). Swój wyścig eliminacyjny zakończyła na 4. pozycji i z niepokojem musiała czekać na wyniki ostatniej serii. Rywalki rozpoczęły zmagania lepszym tempem, ale na szczęście ostatecznie tylko cztery z nich zanotowały rezultaty lepsze od osiagnięcia naszej zawodniczki i Knop weszła do finału na 8. miejscu. Druga z Polek, Klaudia Skibiak, była 28. (4:27.50). W sesji porannej najlepszą pływaczką została Isabel Gose (4:14.12), którą czeka dziś jeszcze walka o medal na 100 m stylem dowolnym. Niemka wyprzedziła triumfatorkę wczorajszej rywalizacji na 800 metrów, Giulię Salin z Włoch (4:14.28).

200 m stylem motylkowym chłopców

Wysoką lokatę w eliminacjach 200 m stylem motylkowym, oznaczającą pewny awans do półfinałów, wywalczył Adrian Jaśkiewicz. Nasz zawodnik potwierdził dobrą dyspozycję i o prawie sekundę poprawił rekord życiowy w swojej koronnej konkurencji. Cztery długości basenu przepłynął w 2:01.42, dzięki czemu został sklasyfikowany na 5. miejscu. Zmagania niespodziewanie zdominował Adam Hloben z Czech, który jako jedyny złamał barierę dwóch minut (1:58.72). Za jego plecami znaleźli się Mark Torok z Węgier (2:00.65) i dysponujący życiówką poniżej 1:57 Jegor Pawłow z Rosji (2:00.80). Na starcie zabrakło triumfatora wczorajszego finału na sprinterskim dystansie. Szwajcar Noe Ponti postanowił skupić się na rywalizacji na 200 m stylem zmiennym.

200 m stylem klasycznym dziewcząt

Eliminacje żabkarek zakończyły się zwycięstwem faworytki gospodarzy, aktualnej mistrzyni Rosji. Niespełna 15-letnia Jewgienija Czikunowa, która ma już na swoim rozkładzie Juliję Jefimową i może się pochwalić rekordem życiowym nieosiągalnym dla reszty stawki w Kazaniu (2:22.67), uzyskała dziś czas 2:26.72. Na mecie wyraźnie pokonała Kaylę van der Merwe z Wielkiej Brytanii (2:28.22). Największą niespodzianką było odpadnięcie z dalszej rywalizacji ubiegłorocznej brązowej medalistki, Kotryny Teterevkovej. Litwinka, jeszcze wczoraj cieszyła się ze srebra na dystansie 50 metrów i wydawało się, że jest w świetnej formie. Tymczasem rano była dopiero 21. i pożegnała się z marzeniami o kolejnym miejscu na podium.

200 m stylem zmiennym chłopców

W tej konkurencji na starcie stanęło dwóch naszych reprezentantów: Przemysław Suchański i Mateusz Dubas. Obaj zaprezentowali dobrą formę, ustanawiając nowe życiówki, ale zabraknie ich w sesji popołudniowej. Suchański otarł się o awans, uzyskując czas 2:05.42. Do Leona Marchanda z Francji, który jako ostatni wszedł do półfinałów, zabrakło mu tylko dwóch setnych sekundy! Ostatecznie zawodnik Unii Oświęcim uplasował się na 18. pozycji. Dubas zanalazł się dwie lokaty niżej z rezultatem 2:06.04. Po wycofaniu się ze zmagań delfinistów, w eliminacjach triumfował Noe Ponti. Szwajcar pokonał cały dystans 200 metrów w 2:01.80. 

4x100 m stylem dowolnym mix

Rywalizacja sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym odbywa się w Kazaniu bez udziału reprezentantów Polski. Rano najszybsi byli Holendrzy (3:31.81), którzy o sześć dziesiątych sekundy wyprzedzili Niemców. Na 3. miejscu znalazła się Turcja (3:34.20), a dopiero 4. lokatę zajęli Rosjanie. Niespodzianką eliminacji jest na pewno odpadnięcie Włochów, którzy finiszowali na 9. pozycij. 

1500 m stylem dowolnym chłopców - wolniejsze serie

Przed najszybszą serią na najdłuższym dystansie w rywalizacji chłopców najlepszym czasem może się pochwalić Ivan Giovannioni z Włoch (15:28.69).