Gwangju 2015: Burska w finale, kosmiczny wynik Smith!

Szymon Gagatek 2015-07-07 06:54

To się nazywa międzynarodowy debiut! Czwarty dzień rywalizacji pływaków na Uniwersjadzie w Gwangju przyniósł nam pierwszy polski finał! Wszystko dzięki Justynie Burskiej, która weszła do popołudniowego wyścigu medalowego na dystansie 400 m stylem dowolnym z szóstym czasem. Ze znakomitej strony już rano zaprezentowała się Leah Smith z USA.

Burska wystartowała w ostatniej serii, która okazała się być zdecydowanie najszybszą w kwalifikacjach. Zawodniczka Piątki Konstantynów Łódzki, dla której był to pierwszy start na tak wielkiej międzynarodowej imprezie, zajęła w swoim wyścigu piątą lokatę z czasem 4:15.00. Lepszy wynik w swoim życiu uzyskała tylko raz – zdobywając złoty medal tegorocznych mistrzostw Polski. W poprzednich seriach szybsza od niej była tylko jedna zawodniczka i tym samym nasza reprezentantka mogła cieszyć się z awansu do finału, który rozpocznie się dziś o godzinie 12:00 polskiego czasu i będzie pierwszym wyścigiem popołudniowej sesji.

Kwalifikacje wygrała Leah Smith z USA, która już rano zaprezentowała niesamowitą formę. Zawodniczka Uniwersytetu Wirginii osiem długości basenu pokonała w rewelacyjnym czasie 4:04.66, poprawiając o niemal półtorej sekundy ośmioletni rekord Uniwersjady, należący do Federici Pellegrini (4:06.11). W tegorocznym sezonie lepiej spisywały się tylko rekordzistka świata Katie Ledecky, Jazmin Carlin z Wielkiej Brytanii i Nowozelandka Lauren Boyle!

Amerykanie we wtorkowy poranek cieszyli się z najlepszych rezultatów w niemal wszystkich konkurencjach. Na 100 m stylem dowolnym mężczyzn pierwsze miejsce zajęli zgodnie nawet obaj pływacy z USA. Seth Stubblefield i Jack Conger uzyskali dokładnie taki sam czas (49.51 s), kończąc zmagania przed resztą stawki. Barierę pięćdziesięciu sekund udało się złamać w sumie sześciu zawodnikom.

Dwie reprezentantki Stanów Zjednoczonych pojawiły się na czele rywalizacji na 200 m stylem klasycznym. Pierwsza była Molly Hannis (2:27.77), a osiemdziesiąt osiem setnych za nią finiszowała Andrea Cottrell. Z najmniejszą stratą do Amerykanek kwalifikacje zakończyła Reona Aoki z Japonii (2:28.80). Niespodziewanie w półfinałach zabraknie dwóch uczestniczek wczorajszego wyścigu finałowego na o połowę krótszym dystansie: Fiony Doyle z Irlandii i Natalii Ivaneevej z Rosji, które uplasowały się rano odpowiednio na siedemnastej i osiemnastej pozycji.

Całkowitą dominacją pływaczek z USA zakończyły się zmagania sztafet 4x200 m stylem dowolnym. Chelsea Chenault, Hali Flickinger, Madison Cox i Sarah Henry pokonały cały dystans w czasie 7:56.72 i wyprzedziły Japonki o ponad dwanaście sekund! Do  finału nie dostały się między innymi Rosjanki, które zostały wyprzedzone nawet przez Szwedki i zostały sklasyfikowane na dziewiątym miejscu.

Jedyną zawodniczką spoza Stanów Zjednoczonych, która uzyskała najlepszy czas kwalifikacji była Svietlana Chimrova. Rosyjska delfinistka zajęła pierwsze miejsce na 100 m stylem motylkowym, uzyskując czas 58.84 s i wyprzedzając o czternaście setnych sekundy swoją najgroźniejszą rywalkę w walce o złoto w tej konkurencji, wicemistrzynię olimpijską z Londynu i mistrzynię tegorocznej Uniwersjady w rywalizacji sprinterek, Lu Ying z Chin.