Świat

Neapol 2019: Mocna ekipa powalczy na Uniwersjadzie

Szymon Gagatek 2019-07-04 00:24

Szesnaścioro polskich pływaków otrzymało powołanie do kadry, która już od czwartkowego poranka będzie walczyć o wysokie pozycje na Uniwersjadzie w Neapolu. Do Włoch poleciała bardzo mocna drużyna, z wieloma zawodnikami mającymi już spore doświadczenie w międzynarodowych startach. Jeżeli uda się je wykorzystać, możemy się spodziewać kilku naprawdę ciekawych rozstrzygnięć.

Debiutantów na tak dużej międzynarodowej imprezie wśród seniorów jest tylko troje. To Maciej Hołub, Karol Ostrowski i Paulina Peda. Zawodniczka AZS AWF Katowice na Uniwersjadzie w Neapolu będzie zresztą najbardziej zapracowaną osobą w naszej kadrze. Została zgłoszona do rywalizacji na 50 i 100 m stylem grzbietowym, 50 i 100 m stylem motylkowym oraz do sztafet 4x100 m stylem dowolnym i zmiennym.

Niemal 1/3 polskiego składu stanowią zawodnicy, którzy na co dzień studiują w Stanach Zjednoczonych: Kacper Stokowski, Bartosz Piszczorowicz, Jakub Książek, Paweł Sendyk i Daniela Georges. Patrząc na listy startowe, najwięcej możemy się spodziewać po Stokowskim, który ma 5. czas zgłoszenia na 100 m stylem grzbietowym. Dokładnie tę samą lokatę na o połowę krótszym dystansie wśród pań zajmuje Agata Naskręt. To najwyższe pozycje naszych zawodników na listach. Nie licząc 1. miejsca Pawła Sendyka na 50 m stylem dowolnym. Trzeba jednak pamiętać, że przy jego nazwisku figuruje rezultat z eliminacji ubiegłorocznych mistrzostw Polski w Łodzi, w trakcie których źle funkcjonowała aparatura służąca do pomiaru czasu. 

Dobrych występów możemy też oczekiwać po takich postaciach jak Filip Zaborowski, Michał Poprawa, Paulina Piechota czy Dominika Sztandera. Mocne powinny być oczywiście nasze sztafety. Zobaczymy je niemal w komplecie (zabraknie tylko drużyny na dystansie 4x200 m stylem dowolnym pań). Rywale z całego świata nie odpuszczą jednak wcale tak łatwo. Do Neapolu przyleciało wielu ciekawych pływaków - chociażby mistrzyni świata na 200 m stylem klasycznym Kanako Watanabe z Japonii, Kirił Prigoda z Rosji, Ella Eastin z USA czy też Ilaria Cusinato z Włoch. 

Sesje eliminacyjne będą się rozpoczynać o godzinie 9:30, a finały o 18:00. Transmisje z sesji finałowych będą dostępne na kanale Eurosport 2 oraz za pośrednictwem serwisów streamingowych FISU TV i Olympic Channel.

foto: Paweł Skraba