Glasgow 2018: Kolejna sztafeta w finale! Kawęckiemu ubył rywal

Szymon Gagatek 2018-08-07 10:00

Klątwa eliminacji przełamana! Radosław Kawęcki zrobił pierwszy krok w stronę obrony tytułu mistrza Europy na 200 m stylem grzbietowym, bez problemów wchodząc do najlepszej szesnastki. Ubył mu też groźny rywal, Kliment Kolesnikow. W półfinałach zobaczymy jeszcze Jakuba Skierkę i Katarzynę Wilk, a w finale naszą żeńską sztafetę 4x200 m stylem dowolnym.

100 m stylem dowolnym kobiet

Już w pierwszej konkurencji poranka w Glasgow cieszyliśmy się z polskiego awansu do półfinałów. Na dystansie 100 m stylem dowolnym kobiet świetnie poradziła sobie Katarzyna Wasick. Krakowianka pokonała dwie długości basenu w 54.71, osiągając tym samym drugi wynik w swojej karierze. Szybciej pływała tylko na mistrzostwach Polski w 2016 roku, gdy ustanowiła rekord Polski (54.38). Tak dobry występ pozwolił jej na zajęcie 12. miejsca, oznaczające pewną kwalifikację do kolejnego etapu rywalizacji. Druga z Polek, Aleksandra Polańska, była 44. (57.92). Na starcie eliminacji niespodziewanie nie pojawiła się Ranomi Kromowidjojo z Holandii. Pod nieobecność mistrzyni olimpijskiej z Londynu najszybsza okazała się Pernille Blume, która jako jedyna złamała barierę 53 sekund (52.97) i wyprzedziła Sarę Sjoestroem (53.45) oraz Charlotte Bonnet (53.90).

Czołówka eliminacji 100 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem klasycznym mężczyzn

W drugiej konkurencji sesji porannej nie zobaczyliśmy Marcina Stolarskiego. Nasz reprezentant jest przeziębiony i nie chciał dodatkowo narażać swojego zdrowia przed najważniejszym dla niego startem w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, w której będzie chciał pomóc kolegom wywalczyć jak najwyższą lokatę. Na słupku startowym stanął natomiast Bartłomiej Roguski. Podopieczny Macieja Certy pokonał jedną długość basenu w 28.43 i zajął 33. miejsce. Ze swojego występu mógł być jednak zadowolony, bo w kolejnej konkurencji zdołał poprawić własny rekord życiowy. Bezdyskusyjnie najlepszy w eliminacjach był oczywiście Adam Peaty. Brytyjczyk pokazał swoją wyższość nad resztą stawki, ustanawiając kolejny najlepszy wynik w historii mistrzostw Europy (26.50).

Czołówka eliminacji 50 m stylem klasycznym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

200 m stylem zmiennym kobiet

Na 200 m stylem zmiennym kobiet wystartowała Paula Żukowska. Zawodniczka trenowana przez Jakuba Karpińskiego została sklasyfikowana na 24. miejscu uzyskując rezultat 2:18.16. W półfinałach z najlepszym czasem znalazła się Katinka Hosszu (2:11.09), którą czeka dziś dość pracowite popołudnie. Start wśród zmiennistek będzie musiała pogodzić z występem w finale 100 m stylem grzbietowym. Na szczęście dla niej, pomiędzy tymi wyścigami będzie miała około 45 minut przerwy. Z niewielką stratą do Węgierki finiszowała rano Siobhan-Marie O'Connor z Wielkiej Brytanii (2:11.39), a trzecia była Maria Ugolkova ze Szwajcarii (2:12.43).

Czołówka eliminacji 200 m stylem zmiennym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

200 m stylem grzbietowym mężczyzn

Wielka sensacja czekała nas w rywalizacji mężczyzn na 200 metrów grzbietem. Wewnątrz rosyjską walkę o awans do półfinałów niespodziewanie przegrał mistrz Europy na 50 i 100 metrów Kliment Kolesnikow. Osiemnastolatek zbyt lekko podszedł do pojedynku z Grigorijem Tarasewiczem w drugim wyścigu rozstawionym i dał się wyprzedzić bardziej doświadczonemu koledze z reprezentacji o 24 setne sekundy (1:57.07 - 1:57.31). Tarasewicz po dopłynięciu do mety nie krył zdziwienia z końcowego rozstrzygnięcia. Formalności dopełnił Jewgienij Ryłow, który wygrał eliminacje z czasem 1:56.67, ostatecznie pozbawiając Kolesnikowa szans na potrójną koronę w stylu grzbietowym. Taki obrót spraw na pewno nie zmartwił Radosława Kawęckiego. Obrońca tytułu zajął 5. lokatę, notując wynik 1:58.70. Do półfinałów z 12. miejsca wszedł także Jakub Skierka (1:59.44).

Czołówka eliminacji 200 m stylem grzbietowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

4x200 m stylem dowolnym kobiet

Dziś rano doczekaliśmy się też kwalifikacji do finału sztafet 4x200 m stylem dowolnym kobiet naszej reprezentacji! Cztery debiutantki: Daniela Georges, Dominika Kossakowska, Aleksandra Knop i Aleksandra Polańska zanotowały wynik 8:05.81, wyprzedziły pięć ekip i zostały sklasyfikowane na 7. pozycji. Wyścig otworzyła Georges, która cztery długości basenu pokonała w 2:02.05. Następnie do wody wskoczyła Kossakowska, uzyskując najlepszy rezultat wśród Biało-czerwonych (2:00.82), Knop dołożyła do dorobku Polek czas 2:02.04, a Polańska była niemal tak szybka jak Kossakowska (2:00.90). Co ciekawe, spośród drużyn, które weszły do ósemki, nasza sztafeta była zdecydowanie najmłodsza (średnia wieku to niespełna 18 lat). Eliminacje wygrały Rosjanki (7;57.90).

Skład finału 4x200 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

800 m stylem dowolnym mężczyzn

Bez Polaków odbędzie się niestety jutrzejszy finał 800 m stylem dowolnym mężczyzn. W konkurencji, w której przed rokiem Wojciech Wojdak został wicemistrzem świata, tym razem o medale powalczą inni. Wojdak zanotował wynik 7:56.83 i był 14., a Filip Zaborowski dopłynął do mety w czasie 8:06.48 i został sklasyfikowany na 22. lokacie. Pierwsze miejsce zajął Michajło Romanczuk z Ukrainy (7:49.96), przed Gregorio Paltrinierim z Włoch i Marinem Mogicem z Chorwacji. Niewiele zabrakło, a poza ósemką znalazłby się mistrz Europy na 1500 metrów, Florian Wellbrock. Niemiec wygrał swoją serię, ale była ona rozgrywana w dość wolnym tempie. To spowodowało, że ostatecznie wylądował na 7. pozycji i w finale będzie musiał startować na skrajnym torze.