Polska

Liga SMS: Spóźniony rewanż

Joanna Kwatera 2018-06-02 15:26

Drugi blok zawodów II rundy Ligi SMS w Lublinie, nie przyniósł zmiany na pozycji lidera w klasyfikacji drużynowej, a przodownictwo w stawce zespół z Oświęcimia powiekszył o kolejne kilkanaście punktów. Dzięki dobrej postawie i trzem wygranym w porannej rywalizacji na drugą lokatę wysunęli się uczniowie z Lublina, którzy wyprzedzili w tabeli SMS Szczecin.

To miał być rewanż za pechowy występ w mistrzostwach Polski Kacpra Stokowskiego. Po wyrównaniu rekordu kraju seniorów i złotym medalu w konkurencji 100m stylem grzbietowym, brązowy medalista mistrzostw świata juniorów z Indianapolis szykował się by zaatakować także na dystansie sprinterskim tym stylem. Ostatecznie do rywalizacji jednak nie przystąpił, gdyż wykluczyła go z niej kontuzja pleców. Choć w Lublinie już zawodnicy nie prezentowali tak wysokiej formy to pływak G-8 Bielany Warszawa finiszował z niemal ośmiuset punktowym wynikiem 25.93, który okazał się dotychczas najbardziej wartościowym w tej imprezie. Za nim na metę wpadł Karol Młynarczyk i Jakub Mościcki, a sensacyjny mistrz kraju Kamil Kaźmierczak był dopiero czwarty.

Stokowski wraz z Cezarym Butkiewiczem, Kacprem Piotrowskim oraz  Bartoszem Piszczorowiczem zdominowali też po raz kolejny zmagania sztafet 4x100m stylem dowolnym, gdzie okazali się zdecydowanie najszybsi, notując czas 3:25.40, a Piszczorowicz i Stokowski zaliczyli tam najlepsze na swoich odcinkach międzyczasy w całej stawce - 50.24.

Drugi najbardziej wartościowy czas w rankingu zawodów w Lublinie wypływał dziś rano Dorian Bachlaj. Uczeń SMS z Raciborza pokonał dystans 200m stylem klasycznym z niewiele słabszym rezultatem niż podczas mistrzostw kraju, wygrywając w Lublinie rywalizację wśród żabkarzy z czasem 2:16.74.

Trzy złote medale „wyłowiły” na pływalni Aqua Lublin w sobotni poranek pływaczki gospodarzy. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawała Julia Adamczyk, triumfując wyścigach  na 400m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym. W drugim z nich zdecydowanie pokonała niespodziewaną mistrzynię Polski w tej konkurencji Kingę Paradowską, która w dzisiejszych zmaganiach była dopiero trzecia. Czasy zwyciężczyni to odpowiednio 4:24.75 i 2:19.68. Wśród żabkarek najlepsza okazała się natomiast Weronika Żmuda (2:32.98) przed Wiktorią Samułą.

Drugą wygraną na swoim koncie mogą poszczycić się po porannych zmaganiach jeszcze Katarzyna Rogowska (SMS Szczecin), zwyciężczyni 50m stylem motylkowym (27.93), Julia Koluch (SMS Zielona Góra), triumfatorka 50m stylem grzbietowym (29.73), Marcel Wągrowski (SMS Aleksandrów Łódzki), najlepszy dziś na 200m stylem zmiennym (2:06.98) oraz sztafeta SMSu Oświęcim kobiet, która w składzie Dominika Kossakowska, Natalia Lewandowska, Marta Klimek i Katarzyna Kołodziej, osiągnęła znakomity czas 3:52.97, zdobywając złote krążki w konkurencji 4x100m stylem dowolnym.

Do grona zwycięzców dołączyli dziś także Bartłomiej Koziejko (SMS Olsztyn), który wygrał wyścig na 400m stylem dowolnym, ale płynąc bez specjalnej presji nie zdołał tym razem złamać bariery czterech minut na tym dystansie (4:01.25). Jedynym, który przepłynął dziś 50m stylem motylkowym poniżej dwudziestu pięciu sekund był Kamil Kaźmierczak (24.93).