Majchrzak, Polewka i Korzeniowski dołączają do kadry na Kazań!

Marcin Ryszka 2015-05-29 22:18

Drugi dzień Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Szczecinie już za nami. Największe gwiazdy polskiego pływania udowodniły swoją klasę, ale i mniej utytułowani zawodnicy wypełnili minimum na mistrzostwa świata w Kazaniu. Zapraszamy do przeczytania relacji z piątkowych finałów.

Jako pierwsze o medale walczyły kobiety na dystansie 200m stylem dowolnym. Złoty medal zdobyła wczorajsza triumfatorka na 800m tym stylem, Justyna Burska (2:01.65), która wyprzedziła na ostatniej długości basenu Katarzynę Wilk (2:01.92). Trzecie miejsce zajęła Monika Czerniak z czasem (2:02.75).

Wielkich emocji dostarczyli mężczyźni w tej samej konkurencji. Zacięty pojedynek stoczyli ze sobą Kacper Majchrzak i Jan Świtkowski. Lepszy okazał się ten drugi, którego rezultat to (1:47.85). Majchrzak uzyskał 1:48.13 - oba te wyniki są lepsze od minimum na mistrzostwa świata do Kazania. Przypominamy, że oficjalnie kadrę na mistrzostwa świata zatwierdza polski związek pływacki. Na najniższym stopniu podium stanął Michał Szuba z czasem 1:49.74.

Po wielkich emocjach dostarczonych przez kraulistów, na pływalni w Szczecinie do walki przystąpili specjaliści od stylu klasycznego. Na dystansie 50m wśród pań jako pierwsza do mety dopłynęła Dominika Sztandera. Jej czas to 32.07. Srebrny medal zdobyła Paulina Zachoszcz (32.45), a najniższym stopniu podium stanęła Kinga Cichowska (33.02).

Najszybszy wśród mężczyzn, tak jak i w eliminacjach, był Dawid Szulich, który popłynął jeszcze szybciej niż rano (27.86), ale do minimum jednak trochę zabrakło. Na drugim stopniu podium stanął Krzysztof Tokarski (28.13), a z brązowego medalu cieszył się Michał Zawadka (28.14).

Na 100m stylem grzbietowym pań ze złotego medalu cieszyła się Alicja Tchórz (1:01.54), która wyprzedziła Ludwikę Szynal (1:02.18), a na trzecim stopniu podium stanęła koleżanka klubowa Tchórz, Klaudia Naziębło (1:02.38).

Wszyscy ostrzyli sobie zęby na pojedynek Radka Kawęckiego i Tomasza Polewki w tej samej konkurencji. Na półmetku prowadził reprezentant AZS AWF Katowice, ale na drugiej długości pływalni Kawęcki pokazał klasę i zwyciężył z czasem (54.09). Tomasz Polewka uzyskał rezultat 54.34. Rezultaty uzyskane przez tych zawodników są lepsze od minimum na MŚ do Kazania, w związku z tym Tomasz Polewka dołączył do polskiej kadry i będzie reprezentował nasz kraj w Rosji. Brązowy medal zdobył Krzysztof Jankiewicz z czasem 55.22.

Ostatnią indywidualną konkurencją drugiego dnia mistrzostw było 400m stylem zmiennym. Wszyscy kibice pływania byli ciekawi postawy Katarzyny Baranowskiej i Pauli Żukowskiej, które wróciły do pływania po przerwie w treningach. Od samego początku walka o zwycięstwo toczyła się między tymi zawodniczkami. Po stylu klasycznym prowadziła Baranowska, lecz niestety bardzo osłabła na stylu dowolnym i w rezultacie spadła na trzecią pozycję. Wygrała Żukowska z czasem (4:49.83). Druga na mecie zameldowała się Karolina Szczepaniak (4:56.71). Czas Baranowskiej to 4:59.89.

Kwalifikacje w tej konkurencji u panów były bardzo wyrównane, dlatego z ciekawością czekaliśmy na finał. Walka o medale toczyła się do samego końca. Złoty medal zdobył Karol Zbutowicz z czasem 4:21.51. Drugie miejsce zajął kolega klubowy Zbutowicza, Bartłomiej Kubkowski (4:23.87), który na ostatnich metrach wyprzedził Karola Zaczyńskiego (4:24.00).

Po indywidualnych konkurencjach przyszedł czas na wyścigi sztafetowe 4 x 100m stylem dowolnym. Wśród Pań doszło do bardzo ciekawego pojedynku. Od startu w walce o medale liczyły się dwie ekipy z Wrocławia Śląsk i Juvenia, oraz zawodniczki AZS AGH Kraków. Zwyciężyły zawodniczki Śląska z czasem 3:49.39. Wynik ten jest nowym rekordem Polski seniorów w tej konkurencji. Jako drugie dopłynęły zawodniczki Juveni Wrocław.  Na mecie jako trzecie zameldowały się pływaczki AZS AGH, a czwarte były zawodniczki AZS AWF Katowice. Jednak ekipa z Krakowa i Katowic zostały zdyskwalifikowane i z brązowego medalu cieszyły się pływaczki Unii Oświęcim.

Do prawdziwego starcia gigantów doszło w ostatnim wyścigu sztafetowym mężczyzn. Na pierwszych zmianach w swoich zespołach wystąpili tacy zawodnicy jak Kacper Majchrzak, Konrad Czerniak, czy Paweł Korzeniowski. Ten ostatni na swoim odcinku uzyskał 49.15, co jest wynikiem lepszym niż minimum na MŚ i w ten sposób Korzeniowski dołączył do kadry, która pojedzie do Kazania. Szybciej od wymaganego minimum popłynął też Majchrzak, ale on wypełnił je już na 200m stylem dowolnym. Walka między ekipami AZS AWF Warszawa, AZS Łódź i AZS AWF Katowice trwała do samego końca. Płynący na ostatniej zmianie w ekipie z Warszawy Kawęcki poprowadził swoją drużynę do złotego medalu. Jako drudzy dopłynęli reprezentanci AZS Łódź, a tuż za nimi ściany dotknął zawodnik klubu z Katowic.

Za nami kolejny udany dzień. Trzech pływaków dołączyło do kadry na Kazań, padły pierwsze rekordy Polski,  i mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec emocji w Szczecinie. Z niecierpliwością czekamy na trzeci dzień mistrzostw.