Polska

Grand Prix w Lublinie: Czerniak powraca na szczyt!Zwycięska Tchórz!

Joanna Kwatera 2019-03-24 22:40

W niedzielnej rywalizacji w Grand Prix Polski w Lublinie kibice byli świadkami jednego rekordowego rezultatu, uzyskanego przez juniorów, a także kilku ciekawych pojedynków w drodze po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej lubelskich zawodów. Na szczyt powrócił tu reprezentant gospodarzy Konrad Czerniak, a wśród kobiet zdecydowanie triumfowała Alicja Tchórz.

Niedzielną rywalizację w Aqua Lublin rozpoczęły wyścigi na dystansie 200m stylem dowolnym, gdzie z dobrej strony zaprezentowała się Dominika Kossakowska, wygrywając batalię o zwycięstwo z mistrzynią Polski Aleksandrą Knop i Paulą Żukowską. Reprezentantka AZS AWF Katowice uzyskała czas 2:02.07, piąty najwyżej punktowany w całych zawodach wśród kobiet. W zmaganiach mężczyzn w tej konkurencji zapachniało sensacją, a po trzech długościach basenu na prowadzeniu znajdował się Wojciech Wojdak. Pływak stołecznej AWF nie był w stanie jednak w końcówce odeprzeć ataków mocno finiszującego Jana Hołuba, który wpadł na metę dwadzieścia cztery setne sekundy przed Wojdakiem (1:52.42 – 1:52.68). Do ostrej pogoni rzucił się także na finiszowych metrach Jakub Kraska, ale to wystarczyło mu tylko do zajęcia trzeciej lokaty (1:52.85). Pomimo znakomitych sobotnich występów Wojdak nie był w stanie utrzymać się na czele klasyfikacji generalnej Grand Prix w Lublinie, a na ostatniej prostej w tabeli wyprzedził go Czerniak, który po przerwie znów okazał się najlepszym pływakiem zawodów tego cyklu.

Pływak AZS UMCS Lublin w niedziele kolejny ponad ośmiuset punktowy rezultat uzyskał w swojej koronnej konkurencji 50m stylem motylkowym, notując wynik 23.75 i z sumą 2451 punktów za trzy najlepsze starty wyprzedził w rankingu pływaka z Brzeska o dwadzieścia „oczek”. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji wywalczył Kacper Majchrzak (2366 pkt).

Niekwestionowaną królową lubelskiej pływalni została natomiast w ten weekend Alicja Tchórz. Zawodniczka wrocławskiej Juvenii w niedziele nie pokazała się już kibicom w wodzie, a jej świetne sobotnie występy w stylu grzbietowym oraz na 50m stylem dowolnym, wszystkie warte ponad osiemset punktów, a była ona w Lublinie jedyną pływaczką, której udała się taka sztuka, pozwoliły jej zdecydowanie triumfować nad Dominiką Sztanderą i Aleksandrą Knop. Tchórz zgromadziła w sumie 2531 pkt o 146 „oczek” więcej od swojej klubowej koleżanki.

Wczorajszą przegraną na dystansie dwa razy krótszym z Aleksandrą Knop powetowała sobie dzisiaj na 800m stylem dowolnym Paulina Piechota. Starsza z reprezentantek UKS 190 Łódź objęła prowadzenie tuż po starcie, nie dając ani na moment wedrzeć się przed nią żadnej z rywalek i na metę wpadła z przewagą dokładnie czterech sekund nad Knop (8:53.27 – 8:57.27).

Co nie udało się podczas memoriału Henryka Kosakowskiego niemal miesiąc temu udało się dziś! Laura Bernat po raz kolejny miała w niedzielę okazję zaatakować rekord Polski 14-latek Iwony Lefanowicz z 2006 roku i tym razem misje tę wypełniła śpiewająco! Pływaczka Olimpii Lublin wynikiem 2:16.13 nie tylko poprawiła najlepsze osiągnięcie w historii krajowego pływania w swojej kategorii wiekowej, ale również wygrała całą rywalizację w konkurencji 200m stylem grzbietowym, meldując się na finiszu m.in. przed Zuzanną Herasimowicz czy Weroniką Górecką.