Buenos Aires 2018: Kałusowski w finale! Obiecujący występ sztafety

Szymon Gagatek 2018-10-10 18:52

W środowy wieczór Jan Kałusowski wystartuje w aż dwóch finałach Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. W dzisiejszej sesji eliminacyjnej łodzianin najpierw wywalczył awans do ósemki na dystansie 200 m stylem klasycznym, a później był jednym ze współautorów bardzo obiecującego startu naszej sztafety 4x100 m stylem zmiennym.

Do rywalizacji wśród żabkarzy Kałusowski przystępował w roli wicemistrza Europy juniorów. Srebrny medalista zawodów w Helsinkach nie zawiódł i bez większego problemu zameldował się w finale igrzysk. Cztery długości basenu pokonał w 2:15.51, co dało mu 5. pozycję. Najszybciej cały dystans przepłynął 5. zawodnik ubiegłorocznego juniorskiego czempionatu globu, Yu Hanaguruma z Japonii (2:13.58), który wydaje się być faworytem całej konkurencji. Na finiszu zameldował się przed Savvasem Thomoglou z Grecji (2:14.94) i Thanh Bao Phamem z Wietnamu (2:15.29).

Kałusowski nie miał zbyt wiele czasu na odpoczynek. Już kilkadziesiąt minut później musiał wskoczyć do wody w wyścigu sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Do wody wskoczył po Jakubie Krasce (56.62 w stylu grzbietowym) i pokonał swój odcinek w 1:03.71. Świetną pracę wykonał Jakub Majerski (52.64 w stylu motylkowym), a swój wkład w końcowy wynik miał też Bartłomiej Koziejko (52.34 w kraulu). Łącznie nasi reprezentanci uzyskali wynik 3:45.31, wygrali swój wyścig, a w klasyfikacji końcowej znaleźli się jedynie za Rosjanami! Drugie miejsce zapowiada wyjątkowe emocje w wyścigu finałowym.

W pozostałych konkurencjach nasi reprezentanci niestety musieli się pożegnać z dalszą rywalizacją. Na 50 m stylem motylkowym mężczyzn Jakub Majerski zanotował 19. wynik eliminacji (24.79) i do awansu do półfinału zabrakło mu szesnastu setnych sekundy. Rano padły dwa wyniki poniżej 24 sekund, uzyskane przez zdecydowanych faworytów, którzy rozdawali karty także na dwukrotnie dłuższym dystansie: Andreja Miniakowa (23.50) oraz Kristofa Milaka (23.99).

Z kolei w sprincie stylem grzbietowym pań jako pierwsza do mety dopłynęła Kaylee McKeown z Australii (28.17), wyprzedzając Rhyan White z USA i Darię Waskinę z Rosji (obie 28.46). Poza szesnastką znalazła się między innymi sensacyjna młodzieżowa mistrzyni olimpijska z dystansu 200 metrów, Tatiana Salcutan z Mołdawii (24. pozycja) i nasza Karolina Jurczyk, która została sklasyfikowana na 31. lokacie (31.00). W sesji porannej na słupku startowym stanęła jeszcze Aleksandra Knop, kończąc wyścigi na 200 m stylem dowolnym na 16. miejscu (2:03.25). Barierę dwóch minut w tej konkurencji już w eliminacjach złamała Ajna Kesely z Węgier (1:59.52).