Indianapolis 2017: Tym razem bez powodzenia

Szymon Gagatek 2017-08-24 20:04

Drugiego poranka mistrzostw świata juniorów w Indianapolis nie będziemy mogli zaliczyć do najbardziej udanych w wykonaniu biało-czerwonych. Nasi młodzi pływacy nie zdołali wywalczyć kolejnych przepustek do sesji popołudniowej. W czwartkowych wyścigach finałowych zobaczymy zatem dwoje Polaków: Kacpra Stokowskiego i Weronikę Hallmann.

Indywidualnie najwyższe lokaty już na samym początku sesji eliminacyjnej odnotowali Marcel Wągrowski i Dominik Bujak na dystansie 200 m stylem zmiennym. Zawodnik Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki był 11., uzyskując czas 2:03.91. Z kolei pływak Salosu Cortile Kielce uplasował się tuż za nim, tracąc do swojego reprezentacyjnego kolegi szesnaście setnych sekundy. Z najlepszym wynikiem do finału wszedł Kieran Smith z USA, który był bardzo blisko złamania bariery dwóch minut (2:00.15). W walce o medale będzie musiał uważać przede wszystkim na utalentowanych 18-latków: Johannesa Hintze z Niemiec (2:00.79) i kolejnego przedstawiciela gospodarzy, Michaela Andrew (2:00.92).

Na dziesiątej pozycji rywalizację zakończyła nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym. Kamil Kaźmierczak (57.02), Weronika Hallmann (1:10.33), Katarzyna Kołodziej (1:02.48) i Karol Ostrowski (50.22) zanotowali łączny rezultat 4:00.06. W stojących na bardzo wysokim poziomie zmaganiach nie mieli szans na awans do ósemki (potrzebny do tego był czas lepszy o ponad pięć sekund). Swoją drużynową siłę po raz kolejny pokazali Kanadyjczycy (3:51.24), wyraźnie wyprzedzając Amerykanów i Rosjan.

W eliminacjach 100 m stylem dowolnym odpadły Kornelia Fiedkiewicz i Aleksandra Polańska. W klasyfikacji końcowej lepsza była młodsza z Polek, która zajęła 23. miejsce z czasem 57.03. Polańska okazała się wolniejsza o trzy dziesiąte sekundy i uplasowała się dwie lokaty niżej. Pod nieobecność mistrzyni olimpijskiej Penny Oleksiak, która skupia się w Indianapolis tylko na wyścigach sztafetowych, rano najlepiej poradziła sobie Rikako Ikee z Japonii, uzyskując wynik 54.41. Szybkie były także inne faworytki: Rebecca Smith z Kanady (54.84) i Freya Anderson z Wielkiej Brytanii (54.88).

Na dwukrotnie dłuższym dystansie wśród chłopców wystartował ostatecznie tylko jeden z naszych zawodników, Antoni Kałużyński. Reprezentant Warszawianki pokonał cztery długości basenu w 1:51.30, co pozoliło mu na zajęcie 19. pozycji. Już w eliminacjach doczekaliśmy się wyniku poniżej minuty i czterdziestu ośmiu sekund. Jego autorem został Iwan Girew z Rosji (1:47.65).