Plebiscyt

Bohaterowie 2017 - Junior Roku

Szymon Gagatek 2018-01-27 20:00

Za nami kolejny udany rok w wykonaniu juniorów. Rewelacyjne mistrzostwa Europy, z których wróciliśmy z aż dziewięcioma medalami i bardzo udane starty na mistrzostwach świata w Indianapolis dały nadzieję na lepsze czasy dla polskiego pływania. Dziś przechodzimy zatem do kategorii dla najmłodszych zawodników. Czas na Juniora Roku!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Junior Roku: Kacper Stokowski - 75 pkt

O niespodziance nie było mowy. Kacper Stokowski wygrał nasze głosowanie już po raz drugi z rzędu. Wszystko za sprawą wielkich sukcesów w Netanji i Indianapolis. Na mistrzostwach Europy zdobył dwa złote medale: indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym (pokonując samego Klimenta Kolesnikowa) i w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Do tego dołożył brąz na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Z kolei na mistrzostwach świata juniorów cieszył się ze srebrnych krążków na 50 m stylem grzbietowym i w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Świetna forma przełożyła się także na medale mistrzostw Polski wśród seniorów oraz kwalifikację do kadry na obie najważniejsze imprezy międzynarodowe tego sezonu. Stokowskiego oglądaliśmy zarówno w Budapeszcie, jak i Kopenhadze.

2. miejsce: Jakub Kraska - 33 pkt

Drugie miejsce w naszym głosowaniu zajął zaledwie 17-letni zawodnik, który był jednym z najważniejszych filarów naszej juniorskiej kadry w 2017 roku. Podopieczny Macieja Hampla stał się podporą naszych sztafet, które seryjnie sięgały po medale mistrzostw Europy. Z Netanji wrócił ze złotem na dystansie 4x100 m stylem dowolnym oraz brązowymi krążkami na 4x100 m stylem zmiennym i w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym. Jakby tego było mało, czwarty krążek wywalczył indywidualnie, stając na najniższym stopniu podium "królewskich" 100 m stylem dowolnym. Kilka tygodni później w Indianapolis pomógł jeszcze swoim kolegom wywalczyć tytuł wicemistrza świata juniorów na dystansie 4x100 m stylem dowolnym.

3. miejsce: Marcel Wągrowski - 18 pkt

Wicemistrz Polski z Lublina na 400 m stylem zmiennym pojechał do Netanji jako kandydat do wysokiej lokaty w swojej koronnej konkurencji. Na mistrzostwach Europy juniorów spisał się na tyle dobrze, że wrócił z nich z brązowym medalem i natychmiast rozpoczął przygotowania do startu na czempionacie globu w Indianapolis. Pod koniec sierpnia w Stanach Zjednoczonych znów pokazał, że należy do ścisłej światowej czołówki zmiennistów młodego pokolenia. Na dystansie 400 metrów zameldował się w finale, kończąc rywalizację na 8. pozycji. Pod koniec roku popisał się jeszcze świetnym występem na Grand Prix w Poznaniu, gdzie wywalczył kwalifikację na pierwsze w swoim życiu seniorskie zawody międzynarodowe - mistrzostwa Europy w Kopenhadze.

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w walce o tytuł Bohatera pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Michał Chudy
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: (28 stycznia)
Trener Roku: (29 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (30 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (31 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (1 lutego)
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)