ŚWITKOWSKI ZNÓW TRIUMFUJE W VICHY!

Joanna Kwatera 2015-07-05 23:52

Drugiego dnia Open de France w podparyskiej miejscowości Vichy padło kilka wartościowych rezultatów na światowym poziomie, a polscy zawodnicy zdobyli kolejne medale. Najlepszy z nich znów okazał się Jan Świtkowski, który wygrał dystans 200m stylem dowolnym.

Wyścig na sprinterskim dystansie w stylu dowolnym mężczyzn był popisem jednego aktora. Lider list światowych Florent Manaudou wygrał go w imponującym stylu, uzyskując czas 21.61 (szybciej w tym roku pływał tylko na mistrzostwach Francji – 21.57). Drugiego na mecie Cesara Cielo Filho wyprzedził aż o ponad pół sekundy (22.15). Trzecią lokatę wywalczył Grek Kristian Gkolomeev (22.17). W finale B zaprezentował się Polak – Kacper Majchrzak, który z czasem 23.43 uplasował się w nim na 7 miejscu. Eliminacji nie przebrnęli – 26 Jan Hołub (23.69) i 28 Michał Domagała (23.79).

Znakomity wynik na dystansie 200m stylem klasycznym wypływała dzisiaj zaledwie 17-letnia Turczynka Viktoria Zeynep Gunes, a  czas jaki uzyskała 2:22.69 pozwolił jej wpisać się na 6 miejsce najlepszych rezultatów w tym sezonie na listach światowych. Kolejny klasowy rezultat osiągnęła dziś Katinka Hosszu, która pokonała dystans 400m stylem zmiennym w czasie 4:34.90. Do mety przypłynęła prawie 7 sekund przed drugą Francuzką Fantine Lesaffre (4:41.81). W tym roku szybciej pływała tylko ona sama oraz dwie Brytyjki: Hannah Miley i Aimee Willmott.

Po wczorajszym triumfie w konkurencji 200m stylem motylkowym kolejne zwycięstwo do kolekcji dołożył Jan Świtkowski, który dziś wygrywał również na dystansie 200m ale stylem dowolnym. Lublinianin do finału awansował spokojnie z 6 czasem, natomiast w rozgrywce finałowej nie dał już szans rywalom zwyciężając z rezultatem 1:48.71, co jest jego piątym najlepszym wynikiem w karierze na długim basenie na tym właśnie dystansie. Nieco ponad pół sekundy za Polakiem na mecie zameldowali się: drugi - reprezentant gospodarzy Lorys Bourelly (czas 1:49.25) i trzeci - Filippo Magnini z Włoch (czas 1:49.28). W finale A oglądaliśmy także występ Kacpra Majchrzaka, który z czasem 1:49.65 zajął w nim 6 miejsce. W finale B zaprezentowali się czterej nasi reprezentanci, którzy finiszowali bardzo blisko siebie: Michał Domagała (3miejsce 1:51.90),Filip Zaborowski (5 miejsce 1:51.94 – drugi najlepszy czas w karierze na długim basenie), Jan Hołub (6miejsce 1:52.01) i Kacper Klich (7miejsce 1:52.65). Swój występ w eliminacjach zakończył natomiast Wojciech Wojdak, który uzyskał 22 czas – 1:53.56.

Po wyścigu finałowym na dystansie 50m stylem motylkowym kobiet układ trzech pierwszych  miejsc w tabeli był identyczny jak ten w eliminacjach. Pierwsza była Francesca Halsall, druga Anna Dowgiert a trzecia Kimberly Buys. Zwyciężczyni z Wielkiej Brytanii przepłynęła jedną długość basenu w czasie 26.20. W finale A udział wzięły dwie polskie zawodniczki. Anna Dowgiert zameldowała się na mecie zaraz za Halsall, uzyskując rezultat 26.45, a Aleksandra Urbańczyk znów znalazła się tuż za podium i podzieliła czwartą lokatę ze Słowenką Nastją Govejsek, osiągając czas 26.83. Anna Dowgiert wystartowała jeszcze w kończącym zawody wyścigu  na dystansie 100m stylem dowolnym i wywalczyła tam ostatecznie 2 miejsce w finale B, notując rezultat  56.61. Wynik ten to trzeci najlepszy rezultat na tym dystansie na długim basenie w jej karierze.

W wyścigu na dystansie 100m stylem klasycznym do finału A awansował Marcin Stolarski. Polak popłynął w nim w czasie 1:02.47 i zajął ostatecznie 6 miejsce. Zwyciężył reprezentant Republiki Południowej Afryki – Cameron Van Der Burgh, uzyskując rezultat 1:00.38.

Bardzo dobrze zaprezentował się również Paweł Korzeniowski, którzy rano wygrał kwalifikacje, a popołudniu zajął drugie miejsce w konkurencji 100m stylem motylkowym. Czas 52.42 dał mu 858pkt. Na mecie wyprzedził go jedynie reprezentant gospodarzy Mehdy Metella, którzy skupił się na starcie w tej właśnie konkurencji rezygnując w występu w finale B 200m stylem dowolnym, dzięki czemu mógł wziąć w nim udział Jan Hołub (który w eliminacjach uzyskał 17 czas). Francuz podjął więc właściwą decyzję wygrywając ten dystans z czasem 52.31. W eliminacjach wziął udział również Jan Świtkowski, który uzyskał w nich 16 czas (56.34), ale ostatecznie ze startu w finale B zrezygnował.

Doskonale na dystansie 100m stylem grzbietowym spisała się Alicja Tchórz. Polka bez problemu awansowała do finału A, a w rozgrywce finałowej dała się wyprzedzić tylko osiemnastej na listach światowych w tym roku Georgii Davies. Reprezentantka Wielkiej Brytanii uzyskała na mecie czas 1:00.65, natomiast Polka osiągnęła czas lepszy niż w majowych głównych Mistrzostwach Polski seniorów i trzeci najlepszy wynik w jej karierze w tej konkurencji na długim basenie – 1:01.42. Trzecią lokatę zajęła Daryna Zevina z Ukrainy.

Trzecie miejsce i trzeci wynik w karierze na długim basenie osiągnął dziś w Vichy Wojciech Wojdak. Polak bardzo skutecznie walczył z konkurentami na dystansie 1500m stylem dowolnym, a wynik 15:14.56 pozwolił mu uplasować się na najniższym stopniu podium.

W rywalizacji 50m stylem grzbietowym na dwóch pierwszych miejscach uplasowali się liderzy rankingu światowego – reprezentanci Francji: Camille Lacourt, osiągając czas 25.11 i Jeremy Stravius z rezultatem 25.21. Finał B natomiast wygrał szósty zawodnik rankingu światowego, rekordzista Polski - Tomasz Polewka, ex aequo z Brytyjczykiem Jamesem Disney-May, przepływając jedną długość basenu w czasie 26.45.

Na dystansie 200m stylem zmiennym dobrze zaprezentował się Marcin Cieślak, który w finale A wywalczył 3 miejsce, osiągając czas 2:02.61. Polaka wyprzedzili dosłownie o „długość palca” Włoch Federico Turrini (2:02.55) i Brytyjczyk Roberto Pavoni (2:02.59).