Polska

Poznaliśmy nazwisko nowego trenera kadry narodowej

Szymon Gagatek 2019-01-09 12:11

Decyzja o wyborze trenera, który poprowadzi reprezentację Polski do igrzysk olimpijskich w Tokio zapadła już w trakcie mistrzostw Polski, ale do teraz nazwisko szkoleniowca było trzymane w tajemnicy. Dziś w artykule dla "Przeglądu Sportowego" wszelkie pojawiające się w ostatnich dniach niejasności rozwiał Maks Jaworski. Polski Związek Pływacki przed wielkim wyzwaniem postawił Roberta Brusa.

Zarząd związku rozważał dwie kandydatury. Oprócz Brusa do konkursu zgłosił się także Bartosz Kizierowski. Były znakomity polski pływak, który na swoim koncie ma m. in. pracę w roli szkoleniowca kadry Hiszpanii wydawał się być faworytem tej rywalizacji, ale podjęto decyzję, by dać szansę trenerowi z Małopolski. – Zarząd dokładnie zapoznał się z propozycjami kandydatów. W naszej ocenie to koncepcja Roberta Brusa była opracowana bardziej merytorycznie i szczegółowo. Zawierała wszystkie elementy dobrego programu przygotowań opartego o znajomość polskich realiów i uwarunkowań prawnych – mówił w wypowiedzi dla "Przeglądu Sportowego" prezes PZP Paweł Słomiński.

Brus to doświadczony, 51-letni szkoleniowiec, który całe swoje sportowe życie związał z Krakowem. Najpierw w roli zawodnika i trenera Jordana, a od 2007 roku także jako pracownik Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Na pływalni przy Grochowskiej zajmował się utalentowanymi młodymi pływakami, doprowadzając wielu z nich do medali najważniejszych pływackich imprez wśród juniorów. Na swoim koncie ma współpracę z takimi postaciami jak Anna Kwiatkowska, Adrian Tracz, Mateusz Wysoczyński czy Maciej Hołub. Obecnie jego najlepszym podopiecznym jest Jakub Majerski - medalista Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires i rekordzista Polski 18-latków na 100 m stylem motylkowym.

Jak poinformował Jaworski, wczoraj doszło do spotkania Słomińskiego z nowym szkoleniowcem kadry, który miał przedstawić szczegóły swoich planów oraz zaproponować nazwiska asystentów. Już wkrótce powinniśmy zatem poznać pełny skład sztabu szkoleniowego, który stanie przed niezwykle wymagającą misją przygotowania naszych najlepszych zawodników najpierw do występu na mistrzostwach świata w Gwangju, a następnie do najważniejszego startu czterolecia - na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Cały artykuł "Przeglądu Sportowego": https://www.przegladsportowy.pl/plywanie/robert-brus-zostal-trenerem-kadry-narodowej-plywakow/22l2hss?utm_source=przegladsportowy_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2