EYOF Gyor: Pierwszy medal dla Polski!

Joanna Kwatera 2017-07-26 20:37

W końcu się udało! Aleksandra Knop zdobyła srebrny medal na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Gyor, a doskonałą formę zaprezentowała w konkurencji 400m stylem dowolnym, osiągając wynik bliski rekordowi Polski 14-latek. Ponadto najlepsze wyniki w dziejach EYOFu pływacy poprawiali dziś trzykrotnie.

Do trzech razy sztuka! Po czwartej lokacie na 400m stylem zmiennym i szóstej w konkurencji 800m stylem dowolnym Knop udało się wywalczyć krążek na dystansie 400m stylem dowolnym. Zmotywowana Polka zaczęła ten wyścig mocno i objęła prowadzenie już po pierwszej długości basenu. Przez resztę dystansu utrzymywała się na czele stawki, a wyprzedziła ją dopiero na końcowych metrach triumfatorka wczorajszej ośmiuset metrówki Słowenka Sara Racnik (4:15.54). Knop dopłynęła do mety z najlepszym czasem w karierze 4:17.01, poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy o prawie półtorej sekundy. Do starego już najlepszego osiągnięcia w historii kraju juniorek 14-letnich Donaty Kilijańskiej zabrakło jej jedynie czterdziestu siedmiu setnych sekundy. Trzecie miejsce, tak jak wczoraj na dystansie dwa razy dłuższym wywalczyła Węgierka Fanni Vivien Fabian.

W dzisiejszych wyścigach finałowych wystartowała jeszcze jedna reprezentantka Biało-czerwonych Zuzanna Herasimowicz. Choć do walki o medale w konkurencji 200m stylem grzbietowym awansowała z szóstym czasem (2:17.97), nie udało się jej poprawić rekordu życiowego, a w ostatecznej potyczce przepłynęła ten dystans sporo wolniej i sklasyfikowana została na ósmej lokacie (2:19.08). Rewelacyjnym rezultatem popisała się zwyciężczyni tej konkurencji Daria Vaskina. Urodzona w 2002 roku Rosjanka w czerwcu zapewne przeżyła mocne rozczarowanie, kiedy ukończyła eliminacje na tym dystansie podczas mistrzostw Europy juniorów w Netanji na trzeciej pozycji, ale z dalszej walki wykluczył ją regulamin, ponieważ dwie pierwsze lokaty zajęły jej rodaczki. W Gyor natomiast nie miała już sobie równych, ustanawiając nowy rekord życiowy oraz najlepszy wynik w historii EYOFu – 2:11.67.

Trzeba przyznać, że atmosfera na pływalni Aqua Sport Centre w Gyor zarówno podczas porannych eliminacji jak i popołudniowych finałów jest fantastyczna. Głośne okrzyki, trąby czy oklaski jakie towarzyszą startom kolegów, często zagłuszają nawet muzykę włączoną w tle. I choć to nie Dunaj Arena w Budapeszcie i nie 17000 „gardeł”, to gorący doping wprost niesie zawodników po wodzie, pomagając uzyskiwać znakomite rezultaty. Nie inaczej było i dziś – rewelacyjne wyniki oprócz Vaskiny osiągali też - Włoch Thomas Ceccon, który triumfował na dystansie 200m stylem zmiennym z nowym rekordem EYOFu – 2:02.35 oraz w tej samej konkurencji reprezentantka gospodarzy Reka Nagy, która rekordowe osiągnięcie EYOFu poprawiła już po raz drugi na tych zawodach, a tym razem wynosi ono 2:14.80.