USA: Kolejne objawienie w stylu grzbietowym

Szymon Gagatek 2019-08-04 11:39

Dwudziestoletni Shaine Casas został objawieniem czwartego dnia mistrzostw Stanów Zjednoczonych, które odbywają się na pływalni Uniwersytetu Stanforda. Mało znany młody Amerykanin w świetnym stylu zwyciężył na dystansie 100 m stylem grzbietowym, pierwszy raz w swoim życiu łamiąc barierę 53 sekund. Jego czas na mistrzostwach świata w Gwangju dałby mu miejsce na najniższym stopniu podium!

Casas pobił w sobotę swój rekord życiowy o prawie dwie sekundy. Najpierw w eliminacjach uzyskał wynik 53.26, a następnie zdołał się jeszcze poprawić w wyścigu finałowym. Dwie długości basenu przepłynął w 52.72. Tak szybko na niedawnym czempionacie globu nie pływali chociażby jego rodacy, mistrzowie olimpijscy: Ryan Murphy i Matt Grevers, których w Palo Alto na starcie zabrakło. W sesji porannej zaprezentował się za to Ryan Lochte, ale rezultat 55.08 dał mu dopiero 15. lokatę. Z finału B doświadczony Amerykanin postanowił się już wycofać i wszystkie siły rzucić na niedzielną rywalizację na 200 m stylem zmiennym.

Na 100 m stylem grzbietowym wśród kobiet zabrakło rekordzistki świata, Regan Smith. Pod jej nieobecność triumfowała jedna z faworytek Amy Bilquist. Wicemistrzyni NCAA jako jedyna pokonała cały dystans w czasie poniżej minuty (59.64). Niespodzianek nie było też na 400 m stylem dowolnym. Złote medale odebrali Ally McHugh i Australijczyk Elijah Winnington, który byli już w tym tygodniu najlepsi na dłuższych dystansach (odpowiednio 800 i 1500 metrów).

Z kolei na 100 m stylem klasycznym powrót do wysokiej formy zasygnalizowała Breeja Larson. Sztafetowa mistrzyni olimpijska z Londynu wygrała zmagania z wynikiem 1:06.78, wyprzedzając Kaitlyn Dobler (1:07.23) i Mirandę Tucker (1:07.33). Tym samym po 4 latach ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu. W rywalizacji mężczyzn złoto zapewnił sobie Devon Nowicki, pokonując o jedną dziesiątą sekundy Craiga Bensona z Wielkiej Brytanii (59.69 - 59.79).