Buenos Aires 2018: Jeszcze jeden medal! Kraska ze srebrem!

Szymon Gagatek 2018-10-13 01:01

Po fantastycznej walce w finale 100 m stylem dowolnym Jakub Kraska zdobył dla naszego kraju trzeci pływacki medal Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires, tym razem srebrny. Miejsce na drugim stopniu podium, tuż za Andrejem Miniakowem z Rosji, dał mu wynik lepszy od dotychczasowego rekordu Polski 18-latków.

Wyścig z udziałem naszego reprezentanta dostarczył wielkich emocji. Na półmetku Kraska był dopiero 4., ale po nawrocie przyspieszył i zaczął wyprzedzać kolejnych rywali. Zwycięzca półfinałów na ostatnich metrach dopadł nawet prowadzącego od startu Miniakowa i wydawało się, że sięgnie po krążek z najcenniejszego kruszcu. Ostatecznie urodzony w 2002 roku Rosjanin obronił jednak pozycję lidera i to on stanął na najwyższym stopniu podium. Uzyskał czas 49.23, lepszy od osiągnięcia Polaka o zaledwie trzy setne sekundy! Z brązu cieszył się Robin Hanson ze Szwecji (49.52). Wynik Kraski (49.26) to nowy oficjalny rekord naszego kraju wśród 18-latków. Po czterech latach z tabel wymazany został rezultat Jana Hołuba, który w Dordrechcie dał mu złoto mistrzostw Europy juniorów (49.28).

Złoto Miniakowa to nie jedyny rosyjski sukces w Centro Aquatico podczas ostatniej sesji finałowej pływackich zmagań na igrzyskach. Pewny triumf na 200 m stylem grzbietowym odniósł Kliment Kolesnikow, który uzyskał czas 1:56.14. Osiemnastolatek, tak jak w eliminacjach, wyraźnie wyprzedził Daniela Martina z Rumunii (1:58.20) oraz Manuela Martosa z Hiszpanii (1:59.37). Chwilę później na najwyższym stopniu podium stanęła również Polina Jegorowa. Świetny finisz pozwolił jej zwyciężyć w zmaganiach na dystansie 100 m stylem motylkowym z wynikiem 59.22. Na mecie zameldowała się przed Niemką Angeliną Koehler i Anastasiją Szkurdai z Białorusi. Cała trójka złamała barierę jednej minuty.

Kibice w Buenos Aires oglądali też kilka zwycięstw faworytów. Na 50 m stylem dowolnym przed atakami rywalek obroniła się świetnie dysponowana Barbora Seemanova. Czeszka pokonała jedną długość basenu w 25.14, o ćwierć sekundy szybciej od niespodziewanej srebnej medalistki, Mayuki Yamamoto z Japonii. Z kolei na 200 m stylem motylkowym mężczyzn i 400 m stylem dowolnym kobiet złote medale zdobywali utalentowani Węgrzy, mający już na koncie sukcesy wśród seniorów. Wśród delfinistów Kristof Milak o dokładnie sekundę wyprzedził Denysa Kisila z Ukrainy (1:54.89 - 1:55.89), a wśród kraulistek Ajna Kesely powtórzyła sukces z ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów i nie dała szans bohaterce gospodarzy, Delfinie Pignatiello (4:07.14 - 4:10.40).

W piątek medale rozdano także w stylu klasycznym. Na dystansie 200 metrów pań Shiori Asaba z Japonii wyraźnie pokonała resztę stawki, notując rezultat 2:26.80, natomiast w sprincie mężczyzn najlepszy okazał się Michael Houlie z RPA (27.51). Pływackie zmagania w Centro Aquatico zakończył wyścig sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym, wygrane przez Chińczyków (3:49.79).

W klasyfikacji medalowej zawodów triumfowali Rosjanie, którzy w trakcie sześciu dni rywalizacji aż 13-krotnie cieszyli się ze złotych medali. My zmagania w Buenos Aires zakończyliśmy z trzema krążkami: srebrnym Jakuba Kraski na 100 m stylem dowolnym i brązowymi Jana Kałusowskiego na 200 m stylem klasycznym oraz w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn. Tak dobrych młodzieżowych igrzysk, w krótkiej historii tej imprezy, jeszcze nie mieliśmy!