MP na wodach otwartych: Pielowski obronił tytuł, nowa mistrzyni wśród kobiet!

Szymon Gagatek 2020-08-18 00:01

Kolejna odsłona rywalizacji na wodach otwartych na najwyższym krajowym poziomie już za nami. W weekend na jeziorze Ukiel w Olsztynie odbyły się VIII Mistrzostwa Polski w pływaniu. Złote medale na olimpijskim dystansie zdobyli Krzysztof Pielowski i Klaudia Tarasiewicz, która niespodziewanie pokonała broniącą tytułu Justynę Burską.

W tegorocznych zawodach pływacy startowali indywidualnie na czterech dystansach: 14-latkowie na 2,5 km, 15- i 16-latkowie na 5 km, 17- i 18-latkowie na 7,5 km, a medale w klasyfikacji OPEN i młodzieżowców rozdano na dystansie 10 km. Odbyła się również rywalizacja sztafetowa. Na dystansie olimpijskim piąty tytuł mistrza Polski z rzędu wywalczył Krzysztof Pielowski, który pokonał młodego reprezentanta Muszelki Warszawa Krzysztofa Chmielewskiego, meldując się na mecie szybciej o 28 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast 19-letni Marcin Szarpak, który tym samym wywalczył pierwszy w życiu seniorski medal krajowego czempionatu.

Do niespodzinaki doszło w wyścigu pań na 10 km. Szansy na czwarte z rzędu (a piąte w ogóle) złoto mistrzostw Polski w karierze nie wykorzystała Justyna Burska, która musiała uznać wyższość Klaudii Tarasiewicz. Utalentowana 16-latka z UKP Polonii Warszawa pokonała cały dystans w 2 godziny 17 minut i 25 sekund, o 18 sekund szybciej od Burskiej. Brąz trafił do łodzianki Aleksandry Bednarek.

Najbardziej wyrównana i zacięta była walka dziewcząt o medale na 7,5 km, gdzie na metę niemal równocześnie wpadły trzy zawodniczki. Złoto zapewniła sobie Zofia Szewczyk z Fali Kraśnik, która o zaledwie sekundę wyprzedziła Darię Zielińską, a z kolei tuż za zawodniczką Polonii Warszawa finiszowała Maja Nowak. Minimalna różnica dzieliła też Karolinę Szalast i Julitę Kossowską, ścigające się o zwycięstwo w roczniku 2005.

Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy Kormorana Olsztyn, którzy aż 4 razy stawali na najwyższym stopniu podium. W ekipie ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego wyróżnili się Piotr Woźniak, który triumfował wśród 15-latków i Szymon Kapała - najlepszy wśród juniorów 17- i 18-letnich. Obaj wraz z kolegami dołożyli też do swojej kolekcji zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych w konkurencjach sztafewych. Na drugim miejscu w zestawieniu najbardziej utytułowanych klubów znalazła się Muszelka Warszawa z trzema złotymi krążkami, a na trzecim Fala Kraśnik, której zawodnicy zakończyli mistrzostwa z dorobkiem aż siedmiu medali.

1. AZS UMCS Lublin (Mikołaj Kubiniec, Natalia Siwko, Wojciech Chałat)   49:44
2. UKP Polonia Warszawa (Oliwa Brach, Maciej Guliński, Klaudia Tarasiewicz)   49:56
3. Astoria Bydgoszcz (Krzysztof Matuszewski, Julia Cygan, Wiktor Strzelecki)   51:41

17-18 lat:
1. Kormoran Olsztyn (Szymon Kapała, Michał Niedziałek, Natalia Zmierczak)   48:28
2. UKP Polonia Warszawa (Mateusz Rogulski, Daria Zielińska, Jan Zubik)   48:46
3. Fala Kraśnik (Piotr Borsuk, Zofia Szewczyk, Artur Siekaczyński)   48:50

Młodzieżowcy:
1. Astoria Bydgoszcz (Kacper Szczepański, Wiktoria Rutkowska, Jakub Muszyński)   50:53
2. Astoria Bydgoszcz (Michał Macner, Patrycja Świąder, Mateusz Tylicki)   55:55
3. Astoria Bydgoszcz (Andrzej Bodzioch, Daria Olbińska, Jan Gierszewski)   1:06:01

OPEN:
1. AZS UWM Olsztyn (Bartłomiej Koziejko, Justyna Burska, Krzysztof Pielowski)   46:44
2. IUKS Muszelka Warszawa (Michał Chmielewski, Julia Maciak, Jerzy Laryś)   46:46