Plebiscyt

Bohaterowie 2013 – Najlepszy junior

Szymon Gagatek 2014-01-09 12:02

Dziś czas na czwartą kategorię w naszym plebiscycie na Bohaterów 2013 roku. Ubiegłe 365 dni przyniosło wiele ważnych wydarzeń w pływaniu juniorów. Poznań gościł Mistrzostwa Europy, byliśmy również świadkami czwartej edycji Mistrzostw Świata. W Dubaju nasi zawodnicy spisywali się na tyle dobrze, że w klasyfikacji punktowej zajęli piątą lokatę! Który z nich zasłużył według Was na największe uznanie i tytuł „Najlepszego juniora”?

Głosowanie w czwartej kategorii (ankieta na końcu tekstu) będzie trwać do 13 stycznia. Natomiast już w sobotę czeka nas prezentacja nominowanych zawodniczek w kategorii „Najlepsza juniorka”.

Oto kandydaci do tytułu Bohatera 2013 roku w kategorii „Najlepszy junior”:

Paweł Furtek

W ubiegłym roku nie ominęła go żadna najważniejsza międzynarodowa impreza. Po udanych Mistrzostwach Polski w Olsztynie, gdzie całkowicie zdominował rywalizację na 1500 m stylem dowolnym, czekał go start na Mistrzostwach Europy juniorów w Poznaniu. Przed swoją publicznością stoczył fantastyczne pojedynki z Janem Micką. W walce o złoto udało mu się pokonać Czecha na 800 m stylem dowolnym, minimalnie przegrywając starcie na najdłuższym dystansie.

Furtek błyszczał w Dubaju, na czwartych w historii Mistrzostwach Świata juniorów. Był jedynym naszym reprezentantem, który zajmował w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich miejsce na podium. Wywalczył tam dwa brązowe medale (na 800 i 1500 m stylem dowolnym), a także był szósty w finale 400 m stylem dowolnym.

Nie zabrakło go również na najważniejszych seniorskim zawodach. Debiut na Mistrzostwach Świata w Barcelonie zakończył się 14. miejscem na 800 metrów i 21. lokatą na 1500 metrów stylem dowolnym. Z kolei w Herning bardzo dobrze spisał się na najdłuższym dystansie, zajmując dziewiątą pozycję. W tej samej konkurencji na mistrzostwach kraju w Ostrowcu Świętokrzyskim stanął na najwyższym stopniu podium, bijąc przy okazji swój rekord życiowy. Zawodnik MKP Szczecin ma już za sobą triumf w kategorii „Zawodnik Roku”, czy zatem czeka go dublet?

Jan Hołub

Jedno z ogniw złotej sztafety 4x100 m stylem dowolnym, która w Poznaniu nie dała szans Niemcom i Rosjanom. Siedemnastoletni Hołub na Mistrzostwach Europy był o krok od wywalczenia medalu również indywidualnie. Na dystansie 50 m stylem dowolnym uplasował się tuż za podium, był też piąty na 100 m stylem dowolnym. Na Mistrzostwach Świata w Dubaju wywalczył z kolegami szóste miejsca w sztafetach 4x100 m stylem dowolnym i zmiennym, a także w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym. Tę samą pozycję zajął w finale 50 m stylem dowolnym. Po walce w repasażach odpadł z rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie, kończąc zmagania na dziesiątej lokacie. W obu przypadkach poprawiał rekordy Polski 17-latków (w sprinterskiej konkurencji także 18-latków).

Już w Olsztynie był bardzo blisko wywalczenia medalu Mistrzostw Polski seniorów. Zajął czwarte miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym. Ta sztuka udała mu się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas grudniowego czempionatu stanął na najniższym stopniu podium w rywalizacji sprinterów i jako pierwszy siedemnastolatek w historii naszego kraju złamał w tej konkurencji granicę 22 sekund. Ustanowił również nowy rekord Polski w swojej kategorii wiekowej na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Sebastian Szczepański

Rok rozpoczął od zdominowania rywalizacji w krakowskim Mistrzostwach Polski juniorów 17- i 18-letnich. Wywalczył aż trzy złote medale (50 i 200 m stylem dowolnym, a także 50 m stylem motylkowym) i bardzo prawdopodobne, że dołożył by czwarty, gdyby nie dyskwalifikacja w kwalifikacjach 100 m stylem dowolnym. W Olsztynie najlepiej poszło mu na dystansie 50 m stylem dowolnym, gdzie zajął ósmą pozycję. Pojechał do Poznania i na Mistrzostwach Europy juniorów wywalczył aż dwa medale. Wraz z kolegami stanął na najwyższym stopniu podium rywalizacji sztafet 4x100 m stylem dowolnym, doskonale finiszując na ostatniej zmianie. Dołożył do tego brązowy medal na dystansie 100 m stylem dowolnym, zajął także szóste miejsce w rywalizacji sprinterów.

Przed wyjazdem do Dubaju wywalczył indywidualnie aż cztery medale OOM (dwa złote, srebrny i brązowy), a już w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich był bliski wywalczenia brązowego medalu na 100 m stylem dowolnym, przegrywając tylko z absolutnymi gwiazdami zawodów i kończąc wyścig finałowy na czwartej pozycji i poprawiając rekord Polski 18-latków. Pomógł swojej ekipie w wywalczeniu szóstego miejsca wśród sztafet 4x100 m stylem dowolnym, a także był 11. na 200 m stylem dowolnym i 13. na 50 m stylem dowolnym. Na zakończenie roku dołożył jeszcze do swojej kolekcji medal Mistrzostw Polski seniorów na 100 m stylem dowolnym, zajmując w finale trzecią pozycję.

Krzysztof Tokarski

Urodzony w 1996 roku Tokarski już w Olsztynie wywalczył pierwszy w swojej karierze medal Mistrzostw Polski Seniorów, zajmując trzecie miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym. Dobry występ w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego zagwarantował mu bilet do Poznania. Na Mistrzostwach Europy juniorów wystartował na 50 m stylem klasycznym, kończąc rywalizację tuż za podium, a także na dwukrotnie dłuższym dystansie, gdzie zajął siódmą pozycję. Wraz z kolegami finiszował też na piątym miejscu w finale na dystansie 4x100 m stylem zmiennym.

Wypełnił minimum do Dubaju i w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich również zaprezentował się bardzo dobrze. W rywalizacji sprinterów w stylu klasycznym był siódmy, a na 100 m stylem klasycznym uplasował się na szóstej lokacie. W obu tych konkurencjach poprawił rekord Polski 17-latków. Przed Mistrzostwami Świata wystartował jeszcze na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, zdobywając tam aż trzy medale (złote na 50 i 100 m stylem klasycznym, a także brązowy na 200 m stylem klasycznym).

Wojciech Wojdak

W Olsztynie Wojdak był blisko medalu na 1500 m stylem dowolnym, ostatecznie zajmując czwartą pozycję. Dobry występ dał mu kwalifikację na Mistrzostwa Europy w Poznaniu, na których imponował doskonałą formą. Niespodziewanie wywalczył brązowy medal na dystansie 800 m stylem dowolnym, a rywalizację na 400 i 1500 m stylem dowolnym kończył tuż za podium!

Dzięki swoim startom w Poznaniu mógł pojechać na Mistrzostwa Świata juniorów. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich najlepiej poszło mu na najdłuższym dystansie, gdzie zajął siódmą lokatę(był też ósmy na 800 m stylem dowolnym i 17. na 400 m stylem dowolnym). W grudniu dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium Mistrzostw Polski seniorów (na 800 i 1500 m stylem dowolnym).