Świat

Glasgow 2018: Starty Polaków - dzień 4.

Szymon Gagatek 2018-08-05 20:30

Nieuchronnie zbliżamy się do półmetka mistrzostw Europy w Glasgow. Za nami trzy dni niezwykle zaciętej rywalizacji, w której na razie najlepiej radzą sobie Rosjanie, znajdujący się na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej. My czekamy na kolejne sukcesy naszych pływaków. Czy w poniedziałek będziemy mieli okazję do radości? 

Sesję eliminacyjną rozpoczniemy od wyścigów na 200 m stylem dowolnym mężczyzn. Po niepowodzeniu drużynowym nasi zawodnicy będą mogli poprawić swoje nastroje indywidualnie. Na słupkach startowych stanie trzech Polaków: Jan Hołub, Jan Świtkowski i Kacper Majchrzak. Hołub już w niedzielę rano popłynął szybciej od swojego rekordu życiowego na pierwszej zmianie sztafety. Po cichu liczymy więc, że poradzi sobie przynajmniej równie dobrze, choć w serii nierozstawionej to nie musi być wcale łatwe zadanie. Z kolei Świtkowski i Majchrzak to zdecydowanie nasi kandydaci do awansu do półfinałów, mający odpowiednio 6. i 13. czas zgłoszenia. Z rywalizacji w tej konkurencji wycofał się ostatecznie Filip Zaborowski, przed którym jeszcze jedno ważne wyzwanie - start na 800 m stylem dowolnym.

Chwilę po kraulistach do wody wskoczą żabkarki, a wśród nich Weronika Hallmann. Podopieczna Macieja Certy zaledwie dwa tygodnie temu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Gliwicach ustanowiła swoją nową życiówkę w tej konkurencji i na pewno chciałaby już w Glasgow poprawić tamten wynik (2:29.43). O miejsce w najlepszej szesnastce będzie ciężko, ale przed Hallmann pozostanie jeszcze występ na 50 m stylem klasycznym. I to właśnie w tej konkurencji ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy juniorek wydaje się mieć największe szanse na ewentualny półfinał.

Następnie do rywalizacji przystąpią dwaj zawodnicy, których w Glasgow jeszcze nie widzieliśmy: Michał Chudy i Paweł Sendyk. Obaj, wraz z Konradem Czerniakiem, spróbują swoich sił na 50 m stylem motylkowym. Czerniak odpuścił w sobotę start na 100 m stylem dowolnym, by w pełni skupić się na zmaganiach delfinistów. Oby tak taktyka okazała się skuteczna, bo naszego najbardziej doświadczonego pływaka bez wątpienia stać na znakomity wynik w tej konkurencji. Swoje do udowodnienia będzie miał też Chudy, który po świetnym czempionacie Starego Kontynentu na krótkim basenie spróbuje na dobre wejść do europejskiej czołówki. Z kolei dla Sendyka - wicemistrza Igrzysk Europejskich właśnie na tym dystansie - będzie to debiut na wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów. 

Po świetnych występach na 50 m stylem grzbietowym, zakończonych 4. miejscem w sprinterskim finale Alicję Tchórz czeka sprawdzian na dwukrotnie dłuższym dystansie. Rywalki zapewne postawią poprzeczkę dość wysoko, ale dobra dyspozycja Tchórz być może pozwoli jej na wdarcie się do najlepszej szesnastki. Oprócz podopiecznej Grzegorza Widanki do wody wskoczą także Weronika Górecka i Agata Naskręt, które na tych mistrzostwach zobaczymy również w stawce na 200 metrów grzbietem.

Zwieńczeniem poranka w wykonaniu naszej reprezentacji będzie start sztafety mieszanej 4x100 m stylem zmiennym. Biało-czerwoni sprawdzą się w nowej konkurencji olimpijskiej w składzie: Kacper Stokowski, Marcin Stolarski, Anna Dowgiert i Katarzyna Wasick. Będzie to historyczny, pierwszy start polskiej drużyny w tej konkurencji na wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów.

Starty Polaków 6.08 – sesja eliminacyjna (10:30)
10:30 – 200 m stylem dowolnym mężczyzn
Jan Hołub (seria 3/7, tor 4.)
Kacper Majchrzak (seria 5/7, tor 5.)
Jan Świtkowski (seria 7/7, tor 2.)

10:52 – 200 m stylem klasycznym kobiet
Weronika Hallmann (seria 4/4, tor 9.)

11:08 – 50 m stylem motylkowym mężczyzn
Paweł Sendyk (seria 4/7, tor 2.)
Konrad Czerniak (seria 5/7, tor 5.)
Michał Chudy (seria 7/7, tor 1.)

11:19 – 100 m stylem grzbietowym kobiet
Weronika Górecka (seria 1/5, tor 6.)
Alicja Tchórz (seria 5/5, tor 0.)
Agata Naskręt (seria 5/5, tor 9.)

11:31 – 4x100 m stylem zmiennym mix
Polska (seria 2/2, tor 5.)

foto: Paweł Skraba