Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Zawodnik Roku

Szymon Gagatek 2017-01-17 20:00

Rok 2016 nie przyniósł polskiemu pływaniu sukcesów na igrzyskach, ale z pozostałych wielkich imprez międzynarodowych - mistrzostw świata czy Europy - nie wracaliśmy z pustymi rękami. Dużo powodów do radości dostarczyła nam męska część reprezentacji Polski. Kto robił to najczęściej? Czas na oficjalne ogłoszenie wyników głosowania na "Zawodnika Roku"! 

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop. 

Zawodnik Roku: Radosław Kawęcki - 60 pkt

To już trzecie z rzędu zwycięstwo zawodnika AZS AWF Warszawa w tej kategorii. Kawęcki ma za sobą niemal doskonałe dwanaście miesięcy. Podczas mistrzostw Europy na długim basenie, pomimo kłopotów zdrowotnych, zdeklasował całą stawkę na dystansie 200 m stylem grzbietowym, zdobywając trzecie z rzędu złoto tej imprezy. W Londynie zapewnił sobie też przepustkę na igrzyska i to właśnie sukcesu w Rio de Janeiro zabrakło podopiecznemu Pawła Słomińskiego do pełni szczęścia w 2016 roku. Żądny rewanżu, postanowił udać się do Windsoru na czempionat globu na krótkim basenie. Tam ponownie okazał się najlepszy w swojej koronnej konkurencji. Na krajowym podwórku zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix 2015/2016, a na mistrzostwach kraju w Szczecinie i Olsztynie nie miał sobie równych na 100 i 200 m stylem grzbietowym.

2. miejsce: Konrad Czerniak - 30 pkt

Za puławianinem trudny czas, w którym jednak nie zabrakło (już czwarty rok z rzędu) medalu wielkiej międzynarodowej imprezy. W maju Czerniak stanął na drugim stopniu podium 100 m stylem motylkowym podczas mistrzostw Europy w Londynie, będąc bardzo blisko poprawienia własnego rekordu Polski. Tradycyjnie, tak jak w poprzednich latach, tak i tym razem, hurtowo zdobywał złote medale mistrzostw Hiszpanii. Choroba nie pozwoliła mu natomiast na zaprezentowanie pełni możliwości na krajowym czempionacie w Szczecinie, gdzie zdołał jedynie wygrać rywalizację na 50 m stylem dowolnym. Na igrzyskach w Rio de Janeiro wystartował indywidualnie na 100 m stylem motylkowym i w swojej koronnej konkurencji był dziesiąty. Tuż po zakończeniu zmagań na brazylijskiej pływalni, po wielu latach spędzonych na Półwyspie Iberyjskim, na dobre powrócił do Polski.

3. miejsce: Kacper Majchrzak - 28 pkt

Po świetnej końcówce 2015 roku Majchrzak przez kolejne dwanaście miesięcy udowadniał, że na dobre chce dołączyć do najważniejszych obecnie postaci polskiego pływania. Przebojem wdarł się do europejskiej czołówki 200 m stylem dowolnym podczas czempionatu Starego Kontynentu w Londynie, zajmując w finale szóstą pozycję. W sierpniu po raz drugi w karierze pojechał na igrzyska olimpijskie i w Rio de Janeiro dostarczył nam najwięcej radości, bijąc rekord Polski i plasując się na dziesiątym miejscu w półfinałach swojej koronnej konkurencji. Do ósmego zawodnika stracił wówczas zaledwie siedem setnych sekundy. Na krajowym podwórku świetnie radził sobie nie tylko na 200 m stylem dowolnym, ale także na dystansie o połowę krótszym. W obu tych konkurencjach zdobywał złote medale mistrzostw Polski zarówno na długim, jak i na krótkim basenie.

Głosy otrzymały także:
4. Wojciech Wojdak - 23 pkt
5. Tomasz Polewka - 1 pkt
5. Kacper Stokowski - 1 pkt 

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

=============================================

Zawodnik Dekady: Radosław Kawęcki
Zawodnik Roku: Radosław Kawęcki
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: (18 stycznia)
Junior Roku: (19 stycznia)
Juniorka Roku: (20 stycznia)
Trener Roku: (21 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (22 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (23 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (24 stycznia)
Bohater Internautów: (31 stycznia)