Polska

Rekord Polski w Olsztynie

Szymon Gagatek 2020-11-20 19:25

W Aquasferze, która w grudniu będzie gościć naszych najlepszych pływaków na krajowym czempionacie, odbyły się dziś Międzynarodowe Mistrzostwa Warmii i Mazur o Puchar Prezydenta Olsztyna. W trakcie popołudniowej rywalizacji ustanowiony został nowy rekord Polski w kategorii wiekowej 16-latków na dystansie 50 m stylem klasycznym. Jego autorem został Tomasz Kraczkowski.

Urodzony w 2004 roku zawodnik SwimLand Olsztyn pokonał dwie długości basenu w 27.67. Jako pierwszy szesnastolatek w historii polskiego pływania złamał barierę 28 sekund. Tym samym odebrał rekordowe osiągnięcie Nazarowi Żurawelowi ze Śląska Wrocław, który 11 miesięcy temu na rocznikowych mistrzostwach Polski w Lublinie uzsykał wynik 28.00.

Kilkadziesiąt minut później Kraczkowski triumfował jeszcze w zmaganiach na 100 m stylem klasycznym (1:02.88). Dzięki swoim osiągnięciom znalazł się na drugim miejscu wśród mężczyzn w klasyfikacji generalnej całych zawodów.

Najlepszymi zawodnikami mistrzostw zostali Gabriela Wójtowicz i Krzysztof Chmielewski. Zawodniczka SwimLand Olsztyn wygrała rywalizację na 50 m stylem dowolnym (26.75) oraz 50 i 100 m stylem grzbietowym (28.74; 1:01.85), natomiast reprezentant Muszelki Warszawa okazał się bezkonkurencyjny na 400 i 1500 m stylem dowolnym (3:54.95; 15:20.09), a także na 100 m stylem motylkowym (54.49).