PŚ 2018 Budapeszt: Rekordowy występ Wang! Polacy z dwoma medalami!

Joanna Kwatera 2018-10-04 23:34

Rekord globu ustanowiła podczas pierwszego dnia finałów Pucharu Świata w Budapeszcie chińska pływaczka Wang Jianjiahe, która rewelacyjnie zaprezentowała się w konkurencji otwierającej czwartkowe zawody 400m stylem dowolnym. Dobrze też startowali Polacy, którzy wyłowili dziś z wody dwa brązowe krążki.

Jako pierwszy z Biało-czerwonych do wody wskoczył Wojciech Wojdak, który rywalizował w konkurencji 400m stylem dowolnym, a rywali miał nie byle jakich z mistrzem olimpijskim Mack’iem Horton’em na czele. Polak niemal przez cały wyścig płynął na trzeciej pozycji i miejsce to utrzymał do samego końca, notując 3:43.52. Wygrał utytułowany Australijczyk (3:41.78), a dzięki znakomitemu finiszowi na drugą lokatę wepchnął się jeszcze, będący ostatnio z doskonałej dyspozycji Blake Pieroni.

W swojej koronnej konkurencji nie zawiódł znów Radosław Kawęcki i choć pokonał dystans odrobinę wolniej niż tydzień temu w Holandii to wynik 1:53.00 wystarczył mu do wywalczenia trzeciej pozycji, za Mitchell’em Larkin’em i Ryosuke Irie.

W finale sprinterek w stylu grzbietowym zaprezentowała się dziś jeszcze Alicja Tchórz, osiągając solidny czas 26.74, który jednak pozwolił jej zająć ósmą lokatę.

Już pierwszy wyścig dzisiejszego dnia zawodów zakończył się fajerwerkami, a kibice byli świadkami ustanowienia nowego rekordu globu. 16-letnia Wang była bliska dokonania tej sztuki w miniony weekend w Eindhoven, ale tam brakło jej do pełni szczęścia jedenastu setnych sekundy. Tym razem już Chinka zrealizowała swój cel z nawiązką, kończąc wyścig z czasem 3:53.97. Wang przepłynęła wszystkie odcinki 50metrowe w czasie poniżej trzydziestu sekund i została pierwszą kobietą w historii, która pokonała ten dystans poniżej trzech minut i pięćdziesięciu czterech sekund. Ponadto wynik ten to także nowy rekord świata juniorów oraz rekord Azji. Drugą zawodniczką, która zdołała dziś pokonać na dystansie 400m stylem dowolnym granicę czterech minut była brązowa medalistka z Rio Leah Smith.

Na węgierskiej pływalni padło dziś jeszcze kilka innych rekordów. Najlepsze osiągnięcie w historii Pucharu Świata na 50m stylem dowolnym poprawił Vladimir Morozov. Rosjanin dwie długości basenu pokonał w 20.51 i wymazał z rekordowych tabel rezultat Rolanda Schoemana, który w erze poliuretanu (2009) popłynął sześć setnych sekundy wolniej. Kilkadziesiąt minut wcześniej Morozov znów zakręcił się obok własnego rekordu globu w konkurencji 100m stylem zmiennym, uzyskując zaledwie sześć setnych sekundy czas słabszy niż podczas wyścigu w Eindhoven w miniony weekend. Tym razem Rosjanin rozpoczął szybciej pierwszą połowę dystansu, ale nieznacznie wolniej finiszował, osiągając wynik 50.32, który i tak był poza zasięgiem jego rywali. Jedynym, którym próbował go dogonić był Amerykanin Michael Andrew (51.55).

Rekord Stanów Zjednoczonych w konkurencji 100m stylem zmiennym poprawiła Kathleen Baker, która finiszowała na trzeciej lokacie z czasem 58.02, a najlepsze osiągnięcie w dziejach brytyjskiego pływania na dystansie sprinterskim stylem grzbietowym wyśrubowała Georgia Davis, która w niezwykle wyrównanym wyścigu wpadła na metę jako druga tuż za Emily Seebohm. Rezultat Brytyjki to 26.13.