NCAA: Wilk kontra Franklin

Szymon Gagatek 2014-03-06 19:50

Za nami kolejny tydzień zmagań w amerykańskiej lidze NCAA. Zbliżamy się do końca sezonu, w ostatnich dniach amerykańskie uczelnie rywalizowały ze sobą w mistrzostwach poszczególnych konferencji. Dla wielu zawodników była to ostatnia szansa na wywalczenie przepustek na czempionat ligi. Tradycyjnie, nie zabrakło polskich akcentów. Podsumowanie ozpoczynamy od pań.

W Federal Way odbyły się w ubiegłym tygodniu znakomicie obsadzone mistrzostwa konferencji Pacific-12. Wśród startujących tam zawodniczek pojawiły się Missy Franklin, Elizabeth Pelton, Maya Dirado, Margo Geer czy też Farida Osman. Okazję do zmierzenia się z tak groźnymi rywalkami miała Katarzyna Wilk z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, która indywidualnie wystąpiła na trzech dystansach w stylu dowolnym: 50, 100 i 200 jardów. W rywalizacji sprinterek udało jej się zająć szóste miejsce (22.33 s w finale; 22.28 s w kwalifikacjach). Pozycję niżej Wilk uplasowała się na 200 jardów stylem dowolnym. Polka bardzo dobrze rozpoczęła wyścig finałowy i na półmetku zajmowała jeszcze czwartą pozycję. W drugiej części wyprzedziły ją jednak jeszcze trzy zawodniczki, w tym Pelton, która dopadła naszą zawodniczkę niemal na samym finiszu. Wynik Wilk (1:45.43) jest jednak jej nowym rekordem życiowym i dobrym prognostykiem przed mistrzostwami NCAA. Rywalizację wygrała oczywiście Franklin, która uzyskała świetny czas, 1:42.29.

Wilk życiówkę poprawiła również na dystansie 100 jardów stylem dowolnym. Rezultat 48.37 s pozwolił jej na wygranie finału B i zajęcie w klasyfikacji tej konkurencji dziewiątego miejsca. Udane starty reprezentantka Polski zaliczyła również w wyścigach sztafetowych. Na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym jej drużyna zajęła drugą pozycję, a w stylu zmiennym była trzecia. W tej drugiej konkurencji na siódmej lokacie uplasował się Uniwersytet Utah, w którego składzie pływa Nicole Ligęza – zawodniczka z polskimi korzeniami. Ligęza w Federal Way najlepiej zaprezentowała się na 100 jardów stylem klasycznym, zajmując czwarte miejsce z nowym rekordem życiowym (1:00.44). Była też ósma na dwukrotnie dłuższym dystansie i dwunasta na 200 jardów stylem zmiennym.

Dwie Polki wystąpiły również w Atlancie, gdzie rozegrano mistrzostwa konferencji USA. W rywalizacji kobiet tytuł udało się obronić zawodniczkom z uniwersytetu Rice. Swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyła Karina Włostowska. Indywidualnie Polka najlepiej spisała się na dystansie 100 jardów stylem dowolnym, na którym zajęła czwartą lokatę. Była też ósma na 50 i 200 jardów stylem dowolnym. W każdej z tych konkurencji biła swój rekord życiowy (50 jardów: 23.32 s; 100 jardów: 50.19 s i 200 jardów: 1:50.14) i za każdym razem sztuki tej dokonywała już w kwalifikacjach, w sesji popołudniowej pływając minimalnie wolniej. Włostowska przyczyniła się też do zwycięstw swojej drużyny w rywalizacji sztafet 4x100 i 4x200 jardów stylem dowolnym. W obu wyścigach, w których była ustawiona na ostatniej zmianie, uzyskiwała najlepsze czasy spośród zawodniczek płynących na czwartym odcinku.

Z kolei Iwona Lefanowicz (Florida Atlantic University) dwukrotnie wystąpiła w finałach zmagań podczas zawodów w Atlancie, zajmując szóste miejsce na 200 jardów stylem grzbietowym (2:00.62) i siódme na o połowę krótszym dystansie (55.80 s). Polka indywidualnie wystartowała również w kwalifikacjach na 200 jardów stylem zmiennym, ale zajęła dopiero dwudzieste drugie miejsce i odpadła z dalszej rywalizacji.

Zmagania pań w sezonie zasadniczym NCAA zostały tym samym zakończone. Przed nami ostatni akcent, Mistrzostwa NCAA, które odbędą się od 20 do 22 marca. W Minneapolis nie zabraknie Katarzyny Wilk (indywidualnie popłynie na dystansach 50, 100 i 200 jardów stylem dowolnym). Na czempionacie wystąpi również Weronika Paluszek, która znalazła się na liście zaproszonych zawodniczek na 100 i 200 jardów stylem klasycznym, a także na 200 jardów stylem zmiennym. W tych samych konkurencjach prawo startu wywalczyła sobie Ligęza.