Wasick o włos od rekordu Polski

Szymon Gagatek 2019-04-07 13:56

Katarzyna Wasick znakomicie otworzyła sezon letni na długim basenie! Na zawodach w Las Vegas zwyciężyła na dystansie 50 m stylem dowolnym, uzyskując najlepszy czas w swojej karierze. Poprzednią życiówkę poprawiła aż o dwadzieścia siedem setnych sekundy i wskoczyła na drugie miejsce w klasyfikacji wszechczasów tej konkurencji w naszym kraju!

Poprzedni rekord życiowy Wasick pochodził jeszcze z ery strojów poliuretanowych. Na mistrzostwach Polski w maju 2009 roku (a więc już niemal dekadę temu!) 17-letnia wówczas krakowianka zdobyła złoto, pokonując jedną długość basenu w 25.31. W nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu wystartowała w pierwszych w tym sezonie zawodach na 50-metrowej pływalni i od razu wymazała tamto osiągnięcie z tabel. Rywalizację sprinterek wygrała zdecydowanie, uzyskując rezultat 25.04!

To czwarty wynik w historii polskiego pływania. Lepiej radziła sobie do tej pory tylko Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, do której należy rekord kraju (25.01). Co więcej, Wilk wskoczyła też do drugiej dziesiątki światowego rankingu w 2019 roku. W tym momencie plasuje się na 14. miejscu wśród najszybszych sprinterek globu.

Najlepsze wyniki w historii naszego kraju na 50 m stylem dowolnym kobiet:
25.01   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (MŚ Barcelona 2013)
25.03   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (MŚ Barcelona 2013)
25.03   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (MP Szczecin 2016)
25.04   Katarzyna Wasick (Las Vegas 2019)
25.10   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (ME Londyn 2016)
25.11   Anna Dowgiert (ME Glasgow 2018)

Biorąc pod uwagę jej obecną formę, potencjał Anny Dowgiert, coraz szybsze młode pływaczki: Kornelię Fiedkiewicz czy Karolinę Jurczyk oraz deklarację o przylocie na mistrzostwa Polski do Olsztyna Marty Cieśli - już teraz rywalizacja o medale na 50 m stylem dowolnym w Aquasferze zapowiada się fantastycznie!