MP 15-latków: Rekord Polski Wojdaka pobity

Dagmara Macner 2018-07-14 19:36

Kibice zgromadzeni na trybunach oświęcimskiej pływalni na brak emocji podczas drugiego dnia Mistrzostw Polski nie mogli narzekać. Na dystansie 400 metrów stylem dowolnym byli świadkami ustanowienia nowego rekordu Polski za sprawą zawodnika gospodarzy imprezy, Michała Daszkiewicza. Na zakończenie, w wyścigach sztafetowych padł kolejny rekord kraju. Nie dali o sobie zapomnieć także Aleksandra Knop i Paweł Uryniuk, którzy na swoim koncie mają już po cztery złote medale.

Juniorski Rekord Polski Wojdaka pobity

Michał Daszkiewicz, reprezentujący barwy Unii Oświęcim nie miał sobie równych w finale 400 m stylem dowolnym. Osiem długości pływalni pokonał w czasie 4:00.04, bijąc dotychczasowy rekord Polski należący do Wojciecha Wojdaka o sekundę i dwadzieścia cztery setne. Bardzo dobre tempo Daszkiewicza do półmetka utrzymywał Konrad Zieliński, ale w drugiej części dystansu musiał uznać wyższość rywala, tracąc do niego na mecie ponad 5 sekund (4:05.08). Na najniższym stopniu podium stanął kolega klubowy zwycięzcy, Jan Więzik (4:08.48).

Podium jak wczoraj

Dzisiejszy męski finał sprintu delfinem zakończył się identycznie jak wczorajsza „setka” tym stylem. Złoty medal, w czasie zaledwie 24 setne sekundy gorszym od aktualnego rekordu Polski wywalczył Paweł Uryniuk (25.42). Zawodnik G-8 Bielany Warszawa finiszował przed Wojciechem Ogrodnikiem (25.64) i Mateuszem Chowańcem (25.79). Podobna sytuacja miała miejsce również w finale pań 50 metrów stylem motylkowym. Złoty i srebrny krążek powędrował do tych samych pływaczek. Zwyciężyła Daria Zielińska przed Martyną Frąckiewicz (28.39 – 28.70), a jedyna zmiana w stosunku do wczorajszego podium to zawodniczka, która zajęła dzisiaj trzecie miejsce. Brązowy medal wywalczyła Kornelia Buszka (28.75).

Drugi tytuł i nowy Mistrz Polski

Zawodniczka Olimpijczyka 23 Lublin, Martyna Piesko, która przed rokiem była najszybsza, również w tym roku wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w sprincie stylem grzbietowym. Jedną długość pływalni pokonała w czasie 30.43. Drugie miejsce wywalczyła Julia Maik (30.81), a trzecie zawodniczka stołecznej Polonii, Kornelia Buszka (31.00), która w ciągu 6 minut wywalczyła dwa brązowe medale juniorskich Mistrzostw Polski (chwilę wcześniej zajęła trzecie miejsce na 50 motylem). Finał „pięćdziesiątki” grzbietem wyłonił natomiast nowego Mistrza kraju. Stanisław Żołądź triumfował w tym wyścigu dorzucając kolejny złoty medal dla drużyny G-8 Bielany. Pływak ze stolicy finiszował 10 setnych sekundy przed Grzegorzem Wanatem (28.24 – 28.34), a na trzecim miejscu finał zakończył Paweł Bober (28.51).

Wczorajsza brązowa medalistka w sprincie „żabką” Emilia Hellak, w sobotnie popołudnie była najszybsza na dystansie dwustu metrów klasykiem i tym samym obroniła ubiegłoroczny tytuł Mistrzyni Polski. Zawodniczka Śląska Wrocław o dwanaście setnych sekundy wyprzedziła drugą na mecie, Agatę Russek (2:38.92 – 2:39.04). Medal brązowy zapewniła sobie finiszująca najszybciej z całej stawki (40.15), klubowa koleżanka Russek, Weronika Cynarska (2:40.87). W wyścigu finałowym chłopców na dystansie 200 metrów stylem klasycznym triumfował Mikołaj Dobrindt. Zawodnik Piętnastki Bydgoszcz uzyskał rezultat 2:25.91 i podczas ceremonii dekoracji stanął na najwyższym stopniu podium. Ponad pół sekundy za nim dopłynął drugi, Bartosz Skóra (2:26.58), a miejsce trzecie w finałowym wyścigu zajął Norbert Zacharzyński (2:27.00)

Kolejne dwa złote medale Knop i Uryniuka

Aleksandra Knop do wczorajszych dwóch złotych medali, podczas drugiego dnia Mistrzostw Polski dołożyła kolejne dwa, również te najcenniejsze. Najpierw była najlepsza na 400 metrów stylem dowolnym, a niespełna godzinę później triumfowała na 200 m stylem zmiennym. Kraulowy dystans rozpoczęła zdecydowanie najszybciej i na półmetku miała ponad 5 sekund przewagi nad drugą, Martą Klimek. Ostatecznie zakończyła zmagania w wynikiem 4:25.77, niespełna trzy sekundy szybciej niż zawodniczka gospodarzy, Klimek (4:28.73). Brązowy medal, ze stratą zaledwie siedmiu setnych sekundy do drugiej zawodniczki, zawisł na szyi Karoliny Urban (4:28.80). Cztery długości pływalni, każda innym stylem, również należały do Knop. Zawodniczka UKS 190 Łódź jako jedyna złamała barierę 2 minut i 20 sekund (2:19.39) i mogła cieszyć się z czwartego złotego medalu zdobytego podczas tych Mistrzostw. Srebro wywalczyła Maria Murawska (2:23.55), a brąz Zuzanna Famulok (2:24.65).

W ślady Knop poszedł dziś również Paweł Uryniuk. Pływak, reprezentujący barwy G-8 Bielany, najpierw zwyciężył w delfinowym sprincie, a później był najszybszy w ostatniej konkurencji indywidualnej drugiego dnia Mistrzostw. Dystans 200 metrów stylem zmiennym pokonał w czasie 2:09.55 i tym samym zapisał na swoim koncie czwarty złoty krążek. Miejsce drugie w finałowym wyścigu zajął Mikołaj Dobrindt (2:10.93), a trzecie Wiktor Ćwiek (2:12.89).

Kraulowe sztafety

Drugi rekord Polski podczas tych mistrzostw padł w wyścigach sztafetowych na dystansie 4x100 metrów stylem dowolnym. Jego autorkami są zawodniczki Polonii Warszawa, które popłynęły lepiej od swojego własnego najlepszego osiągnięcia. Dziewczyny wystartowały w składzie: Julia Wróbel, Kornelia Buszka, Wiktoria Dąbrowska i Maria Murawska uzyskując rezultat 3:59.10. Miejsce drugie w tej rywalizacji zajęła drużyna Warty Poznań, a trzecie ekipa Unii Oświęcim. Wyścigi sztafetowe chłopców dostarczyły niesamowitych emocji tym, którzy pozostali na pływalni w Oświęcimiu do końca dzisiejszych zawodów. „O włos” lepsi od drużyny gospodarzy, okazali się pływacy ze Stolicy. Zawodnicy G – 8 Bielany Warszawa wygrali z przewagą jednej setnej sekundy nad ekipą Unii Oświęcim (3:42.57 – 3:42.58). Zwycięska drużyna popłynęła w składzie: Żołądź Stanisław, Grzegrzółka Albert, Matuszyński Mikołaj i Paweł Uryniuk ( 51.84 – na swojej zmianie). Brązowe medale wywalczyli pływacy Polonii Warszawa (3:45.28).