Puchar Silesia: Nowi mistrzowie

Joanna Kwatera 2019-02-05 00:12

Aż sześciuset dwudziestu zawodników wzięło udział w dziewiątej już edycji popularnych i lubianych zawodów o Puchar Silesia. Hegemonię zwycięstw drużyny AZS AWF Katowice po sześciu latach z rzędu przerwali reprezentanci klubu Park Wodny Tarnowskie Góry, z Alicja Wojtkowiak na czele, która odebrała w imieniu drużyny to okazałe trofeum przechodnie.

Szesnastolatka największy sukces w ten weekend odnotowała w konkurencji 400m stylem dowolnym, w której triumfowała w kategorii open, uzyskując nowy rekord życiowy 4:29.24. Wojtkowiak prowadziła w tym wyścigu od startu do mety i nawet ostra pogoń w końcówce Dominiki Kosińskiej nie zdołała odebrać jej złota w tej batalii. Ponadto zawodniczka Parku Wodnego Tarnowskie Góry aż trzykrotnie stawała na drugim stopniu podium, zajmując drugie lokaty na 50 i 100m stylem klasycznym oraz 100m stylem zmiennym. W rywalizacji żabkarek dwukrotnie najlepsza okazała się Beata Maruszczyk, notując na krótszym z dystansów rekord mitingu 32.61. Na 100m to Wojtkowiak wykazała się rekordowym czasem, ale w kategorii wiekowej 15-16latków 1:11.50. Reprezentantka Viktorii Racibórz osiągnęła natomiast wynik 1:10.02. Kolejny najlepszy czas w historii zawodów wśród 15-16latków Wojtkowiak wypływała na 100m stylem zmiennym, notując 1:05.05 i dając się tam wyprzedzić tylko najlepszej zawodniczce tej imprezy Alicji Tchórz.

Finalistka mistrzostw świata w sprincie grzbietowym i w Katowicach najbardziej wartościowym wynikiem popisała się właśnie na tym dystansie. Podopieczna Grzegorza Widanki błyszczała już w eliminacjach, gdzie pokonała dystans w czasie nowego rekordu mitingu 27.20. W finale tej konkurencji nie popłynęła już aż tak szybko, ale wynik 27.73 wystarczył jej by spokojnie pokonać młodsze koleżanki. Lepszym rezultatem w wyścigach eliminacyjnych Tchórz wykazała się także na dystansie 100m stylem zmiennym, notując 1:00.88, a suma tych punktów ogółem 1639 pozwoliła jej wywalczyć miano najlepszej pływaczki tych zawodów. Na kolejnych miejscach w tabeli uplasowały się Paulina Peda i Beata Maruszczyk. Tchórz w miniony weekend odebrała jeszcze złoty medal za dystans 100m stylem dowolnym, gdzie triumfowała z czasem 55.87.

Znakomite zawody rozegrali między sobą w stylu klasycznym zawodnicy AZS AWF Katowice Maciej Hołub i Krzysztof Tokarski i choć walka w wodzie była bardzo zacięta dwukrotnie lepszy zarówno w finale jak i w eliminacjach był ten pierwszy. Hołub pokonał  50 jak również  100m w czasie nowego rekordu zawodów 27.58 i 1:00.41, a swoją dominację wśród żabkarzy potwierdził tylko w wyścigach medalowych. Suma punktów za te występy dała mu miano najlepszego pływaka imprezy (1547 pkt). Tokarski zajął w tym rankingu trzecia lokatę (1484 pkt), a między nich wcisnął się jeszcze ich kolega klubowy Rafał Bugdol (1492 pkt), który zwyciężył na 200m stylem dowolnym i 100m stylem grzbietowym.

Tylko punkt za Tokarskim w ogólnej klasyfikacji uplasował się Tomasz Polewka. Tak wysokie miejsce dał mu m.in. solidny wynik w koronnej konkurencji 50m stylem grzbietowym, które już w eliminacjach zawodnik AZS AWF Katowice pokonał w czasie 24.22, by zwyciężyć ostatecznie w finale z rezultatem 24.69.

W klasyfikacji medalowej open zwyciężyli reprezentanci AZS AWF Katowice, zgarniając aż trzydzieści trzy krążki, w tym trzynaście złotych, jedenaście srebrnych i dziewięć brązowych.