Polska

Lublin 2018: Rekordziści z Katowic!

Joanna Kwatera 2018-12-20 03:17

Drugi dzień zimowych mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w Lublinie obfitował w nie mniejsze emocje niż te, które kibice przeżywali w dniu wczorajszym. Pływacy ustanowili pięć nowych rekordów kraju, a fantastyczne występy zaliczyli zawodnicy w rywalizacji sztafetowej na dystansie 4x50m stylem zmiennym mix oraz 4x100m stylem dowolnym.

Jako przedsmak środowej rywalizacji w Aqua Lublin do boju przystąpiły zespoły sztafetowe w bardzo widowiskowej konkurencji 4x50m stylem zmiennym mix. Już na pierwszej zmianie w stylu grzbietowym doszło do ciekawego pojedynku pomiędzy Kacprem Stokowskim, Tomaszem Polewką i Alicją Tchórz, z którego zwycięsko wyszedł ten pierwszy, wyprowadzając drużynę G-8 Bielany Warszawa na prowadzenie. Po stylu klasycznym dzięki występowi Krzysztofa Tokarskiego na czoło wyścigu wysunęła się ekipa AWS AWF Katowice. Ogromną przewagę utrzymały kolejne dwie pływaczki z Katowic Paulina Peda i Katarzyna Wasick, która popisała się niesamowitym finiszem w stylu dowolnym, uzyskując na swojej zmianie wynik 23.42! Sztafeta AZS AWF Katowice uzyskała czas 1:40.51, poprawiając znacznie rekord Polski w tej konkurencji. Nie dali rady nadgonić starty ani Paweł Werner ani Bartosz Makowski, choć zespół Juvenii Wrocław również pokonał dystans w tempie szybszym od dotychczasowego najlepszego osiągnięcia w historii kraju (1:41.94). Trzecią lokatę zajęli pływacy G-8 Bielany Warszawa.

To jednak nie był jedyny dzisiejszy sukces drużyny z Katowic w lubelskich zmaganiach. Na zakończenie drugiego dnia mistrzostw potyczkę o prymat stoczyły z sobą sztafety 4x100m stylem dowolnym. Wśród kobiet znakomicie zaprezentowały się zespoły właśnie z Katowic, jak i podopieczne Grzegorza Widanki.  Już na pierwszym odcinku po raz kolejny formą błysnęła Wasick, pokonując 100m w błyskawicznym tempie, wolniejszym od jej własnego rekordu kraju zaledwie o sześć setnych sekundy – 53.20! Potem do wody wskakiwały Dominika Kossakowska i Weronika Jagoda, które musiały odpierać ataki szarżującej Kornelii Fiedkiewicz (53.82) i Aleksandry Iwanowskiej. Ze sporą przewagą na ostatnie 100m tego wyścigu wyruszyła kończąca te zmagania Paulina Peda, która musiała zmierzyć się z samą Alicją Tchórz. Jak na prawdziwą wojowniczkę przystało Tchórz podjęła rękawicę i rzuciła wszystkie swoje siły by nadrobić straty. I choć uzyskała wynik 53.27 (ze startu lotnego) nie była już w stanie dopaść zawodniczki AZS AWF Katowice, której ekipa ustanowiła kolejny rekordowy rezultat wynoszący 3:39.71. Pływaczki Juvenii Wrocław też przepłynęły dystans poniżej dotychczasowego rekordu Polski - 3:40.19, a trzecie miejsce zajął zespół AZS UMCS Lublin.

Wśród mężczyzn w tej samej konkurencji na prowadzeniu zmieniały się ekipy AZS UMCS Lublin i G-8 Bielany Warszawa. Najmocniej rozpoczął ściganie Konrad Czerniak, a straty zniwelował Stokowski. Następnie mocne zmiany dali Jan Hołub i Jan Świtkowski i ostatecznie ku uciesze gospodarzy drużyna z Lublina wyprzedziła na finiszowych metrach nieznacznie warszawską ekipę o trzydzieści jeden setnych sekundy (3:13.17 i 3:13.48). Na trzeciej lokacie uplasowali się zawodnicy AZS AWF Katowice.