USA: Lochte wrócił i znów wygrywa!

Szymon Gagatek 2019-08-05 09:30

W trakcie kilku ostatnich sezonów mało co układało się po jego myśli, ale w niedzielę w końcu doczekał się swojej chwili. Ryan Lochte po czterech latach przerwy ponownie został mistrzem Stanów Zjednoczonych, wygrywając zmagania na dystansie 200 m stylem zmiennym podczas ostatniego dnia zawodów w Palo Alto. Ze swoim wynikiem na czempionacie globu w Gwangju dostałby się do finału.

Lochte wystartował na 200 m stylem zmiennym już w środę. Wtedy w próbie na czas uzyskał 1:57.88 i dał rywalom wyraźny sygnał, że będzie się liczył w walce o złoto. W niedzielę najpierw bez problemów zwyciężył w eliminacjach, a później rzeczywiście podkreślił swoją dominację, pokonując cztery długości basenu 1:57.76. Drugi do mety dopłynął Shaine Casas, który stracił do multimedalisty olimpijskiego ponad sekundę (1:58.83). Na najniższym stopniu podium stanął Jake Foster (1:59.15). Warto zaznaczyć, że w finale B bardzo dobrze poradził sobie jego młodszy brat, utalentowany Carson Foster. Rekordzista świata juniorów na dwukrotnie dłuższym dystansie tym razem zanotował wynik 1:58.69.

Wśród kobiet w tej samej konkurencji zwyciężyła Madisyn Cox. Zawodniczka, która zapowiada, że po igrzyskach w Tokio zostawi pływanie, mając inne plany zawodowe, pokazała wysoką formę. Prowadziła od startu do mety i uzyskała rezultat 2:10.00, wyprzedzając Vanessę Pearl o prawie dwie i pół sekundy. Przekonujące triumfy odnieśli też na długich dystansach Ally McHugh i Robert Finke.

W niedzielę odbyły się również finałowe wyścigi sprinterów. Na 50 m stylem dowolnym w zmaganiach kobiet triumfowała Erika Brown (24.71), a barierę 25 sekund złamały jeszcze Gretchen Walsh (24.85), Francuzka Anna Santamans (24.92) i Aly Tetzloff (24.97). Z kolei wśród mężczyzn najszybszy był Ryan Held, który jako jedyny zszedł ze swoim czasem poniżej 22 sekund (21.87) i wskoczył na 13. pozycję na tegorocznych listach światowych.