Świat

Raport z Gwangju: Piękna walka Polaka, Lesiak w ósemce!

Szymon Gagatek 2019-07-14 19:14

Kacper Lesiak robił co mógł, by jak najlepiej zaprezentować się w finale skoków z platformy 1m podczas trzeciego dnia mistrzostw świata w Gwangju. Po znakomitych dwóch skokach, ostatecznie zakończył rywalizację na 8. pozycji. W klasyfikacji medalowej czempionatu zdecydowaną przewagę nad resztą wypracowują sobie Chińczycy, którzy mają już na swoim koncie 6 złotych krążków.

Skoki do wody

Występ Kacpra Lesiaka w finale skoków z trampoliny 1m był bez wątpienia wydarzeniem dnia w polskim obozie. Nasz reprezentant kapitalnie rozpoczął zmagania i po dwóch rewelacyjnych skokach znajdował się nawet na prowadzeniu! W kolejnych czterech próbach nie zdołał już niestety aż tak zachwycić sędziów i w końcowym rozrachunku spadł w klasyfikacji generalnej na 8. pozycję. To jednak jego zdecydowanie najlepszy start w życiu na mistrzostwach świata, a także dobry prognostyk przed walką w skokach z trampoliny 3m. Złoto w tej konkurencji zapewnił sobie Wang Zongyuan, na najniższym stopniu podium stanął jego rodak Peng Jianfeng, a rozdzielił ich tylko Rommel Pacheco z Meksyku. Z kolei w skokach synchronicznych kobiet z 10-metrowej wieży triumfowały inne Chinki, Lu Wei oraz Zhang Jiaqi, wyprzedzając Malezyjki i Amerykanki. Te trzy kraje zdobyły tym samym kwalifikacje olimpijskie.

Wody otwarte

Niepowodzeniem zakończyła się walka Justyny Burskiej o olimpijską przepustkę na dystansie 10 km. Nasza zawodniczka znalazła się na 47. pozycji w stawce, tracąc 8 minut i 41 sekund do zwyciężczyni. Po niespodziewany triumf sięgnęła 22-letnia Chinka Xin Xin. Czwarta zawodniczka igrzysk w Rio de Janeiro pokonała w Yeosu Haley Anderson z USA oraz Rachele Bruni z Włoch.

Pływanie artystyczne

W tej dyscyplinie w trakcie trzeciego dnia mistrzostw świata swój start zaliczyła nasza drużyna w programie technicznym. Adrianna Aleksak, Gabriela Dementka, Aleksandra Filipiuk, Wiktoria Frąszczak, Wiktoria Grabowska, Hanna Hurkot, Julia Mikołajczak i Oliwia Smektała otrzymały od sędziów niespełna 73 punkty i debiucie na tak wielkiej imprezie zostały sklasyfikowane na 21. lokacie. Z najlepszym wynikiem do finału awansowały Rosjanki. Przedstawicielki tego kraju (Swietłana Kolesniczenko i Swietłana Romaszina) sięgneły też po złoto w programie technicznym duetów, pokonując Chinki i Ukrainki.

Piłka wodna

Spotkanie Włoszek z Australijkami okazało się najciekawszym starciem pierwszej kolejki zmagań waterpolistek. Zaledwie jedną bramką lepsze okazały się Włoszki. Aktualne wicemistrzynie olimpijskie wygrały 10:9 i znacznie przybliżyły się do wyjścia z grupy D z pierwszego miejsca. Interesująco miało być też w meczu Greczynek z Hiszpankami, ale zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego wzięły na rywalkach srogi rewanż za porażkę w półfinale ubiegłorocznych mistrzostw Europy i zwyciężyły 14:4. Powodów do zadowolenia nie miały na pewno gospodynie, które uległy Węgierkom aż 64 bramkami, nie trafiając do siatki Madziarek ani razu.

Grupa A      RPA - Holandia   0:33Nowa Zelandia - USA   3:22
Grupa B   Kanada - Rosja   10:18Węgry - Korea Płd.   64:0
Grupa C   Kuba - Kazachstan   6:9     Grecja - Hiszpania   4:14
Grupa D   Japonia - Chiny   6:8Włochy - Australia   10:9Plan na poniedziałek

W następnym dniu mistrzostw świata w wodzie zaprezentuje się tylko jedna Polka. W eliminacjach programu dowolnego solistek w pływaniu artystycznym zobaczymy Aleksandrę Filipiuk. A skoro już jesteśmy przy tej dyscyplinie, to medale zostaną w niej rozdane wśród par mieszanych w programie technicznym i w finale programu highlight. Z kolei w skokach do wody czekają nas emocje związane z walką o medale i olimpijskie kwalifikacje duetów w skokach synchronicznych na trampolinie 3m wśród kobiet i na wieży 10m wśród mężczyzn. W poniedziałek rozpocznie się też turniej waterpolistów, w którym czeka nas hitowe starcie Serbów z Czarnogórcami.