Glasgow 2019: Magiczny wieczór Wasick

Szymon Gagatek 2019-12-06 23:40

W mikołajkowy wieczór w Glasgow Katarzyna Wasick dostarczyła sobie i nam zaskakujących prezentów. Polka dwukrotnie poprawiała rekordy Polski - najpierw własny, w finale rywalizacji indywidualnej na 100 m stylem dowolnym, a później, na pierwszej zmianie sztafety 4x50 m stylem dowolnym, znajdujące się już od ponad 10 lat w historycznych tabelach sprinterskie osiągnięcie Agaty Korc.

Glasgow 2019: Wrócił, by zdobywać medale!

Szymon Gagatek 2019-12-05 23:26

Takiego obrotu spraw Marcin Cieślak chyba nie mógł się spodziewać, gdy kilka miesiecy temu podjął decyzję o powrocie do pływania po niemal trzech latach przerwy. Drugi dzień mistrzostw Europy na krótkim basenie w Glasgow przyniósł mu drugi medal - tym razem indywidualny brąż na 100 m stylem motylkowy z czasem gorszym od rekordu Polski tylko o trzynaście setnych sekundy!

Glasgow 2019: Sprinterskie srebro! Jedna sztafeta, cztery historie

Szymon Gagatek 2019-12-04 23:01

Złoty medal Radosława Kawęckiego otworzył dla nas mistrzostwa Europy, a zwieńczeniem pierwszego dnia zawodów było srebro sztafety sprinterów na dystansie 4x50 m stylem dowolnym. Reprezentanci naszego kraju zaprezentowali się fantastycznie, uzyskując najlepszy czas w historii polskiego pływania. Szybsi od nich okazali się tylko Rosjanie, a na podium stanęli też zawsze groźni Włosi.

Glasgow 2019: Kawęcki znów na szczycie!

Szymon Gagatek 2019-12-04 21:42

Radosław Kawęcki znów króluje na dystansie 200 m stylem grzbietowym! Na otwarcie mistrzostw Europy na krótkim basenie w Glasgow polski pływak wywalczył piąty złoty medal w swojej koronnej konkurencji. Finał rozegrał po swojemu, nie dając rywalom większych szans. Na 4. miejscu finiszował Jakub Skierka, któremu do podium zabrakło tylko czterdziestu dwóch setnych sekundy.

Londyn 2019: Srebro Czecha! Trzy medale Polski na MŚ

Szymon Gagatek 2019-09-18 20:03

Mistrzostwa świata w pływaniu osób niepełnosprawnych zostały już zakończone. W ostatnich dniach zmagań w London Aquatics Centre polska reprezentacja powiększyła swój dorobek o kolejny medal. Po złocie Oliwii Jabłońskiej i brązowym krążku Michała Golusa, tym razem zdobyciem srebra mógł się pochwalić Jacek Czech, który zajął 2. pozycję na dystansie 50 m stylem grzbietowym w grupie S2.

Londyn 2019: Polski dzień! Dwa medale, Jabłońska ze złotem i rekordem Europy!

Szymon Gagatek 2019-09-12 07:14

Trzeci dzień mistrzostw świata w London Aquatics Centre na dobre zapisze się w historii polskiego pływania osób niepełnosprawnych! W środę na najwyższym stopniu podium rywalizacji na dystansie 400 m stylem dowolnym (S10) stanęła Oliwia Jabłońska, a brąz na 100 m stylem motylkowym wywalczył Michał Golus (S8). W sumie nasi reprezentanci wystąpili natomiast w aż pięciu wyścigach finałowych.

Londyn 2019: Makowski o włos od podium

Szymon Gagatek 2019-09-10 23:13

Chociaż Wojciech Makowski popłynął o prawie półtorej sekundy szybciej niż dwa lata temu, w Londynie nie zdołał obronić tytułu mistrza świata osób niepełnosprawnych na dystansie 100 m stylem grzbietowym wśród zawodników niewidomych. Nasz reprezentant po zaciętej walce o podium został sklasyfikowany na 4. pozycji. Do brązowego medalu zabrakło mu tylko szesnastu setnych sekundy.

Londyn 2019: Dwa polskie finały na początek

Szymon Gagatek 2019-09-09 23:48

W rozpoczętych w poniedziałek mistrzostwach świata w pływaniu osób niepełnosprawnych, które odbywają się w Londynie, będzie nas reprezentować 10-osobowa kadra biało-czerwonych. Pierwszego dnia zawodów na pływalni olimpijskiej na starcie stanęli jednak tylko Michał Golus i Wojciech Makowski. Obaj zakwalifikowali się do wyścigów finałowych i zajęli w nich odpowiednio 7. i 8. miejsce.

Sao Paulo 2019: Polska siła! Trzynaście medali na mistrzostwach świata

Szymon Gagatek 2019-09-04 20:31

Mistrzostwa świata w pływaniu osób niesłyszących, które w ubiegłym tygodniu odbyły się w brazylijskim Sao Paulo, były bardzo udane dla reprezentantów Polski. Biało-czerwoni wrócili do kraju z aż trzynastoma medalami! Na najwyższym stopniu podium stanęli Julia Dragan (1500 m stylem dowolnym), Julia Chmielewska (200 m stylem klasycznym) i Artur Pióro (800 m stylem dowolnym).

Budapeszt 2019: Ostatni dzień bez polskiego finału

Szymon Gagatek 2019-08-25 20:45

Aż jedenaście kompletów medali zostało rozdanych podczas ostatniego dnia mistrzostw świata juniorów. W sesji popołudniowej zawodów w Budapeszcie zabrakło biało-czerwonych, którzy niestety odpadli już w eliminacjach. Bohaterem dnia został 16-letni Franko Grgic z Chorwacji, który ustanowił fantastyczny rekord świata juniorów na dystansie 1500 m stylem dowolnym.

Budapeszt 2019: Rekord świata juniorów greckiego zmiennisty

Joanna Kwatera 2019-08-24 20:30
Najważniejszym wydarzeniem piątego dnia finałów juniorskiego czempionatu globu w Budapeszcie był niewątpliwie nowy rekord świata juniorów ustanowiony przez Apostolosa Papastamosa w konkurencji 400m stylem zmiennym. Z kolei rekord mistrzostw ustanowiła Australijka, która wywalczyła w stolicy Węgier potrójną koronę Lani Pallister.

Budapeszt 2019: Karolczak znów z życiówką, ale bez przepustki do finału

Joanna Kwatera 2019-08-24 20:01
W piątej sesji finałowej mistrzostw świata juniorów w Budapeszcie polscy pływacy wystąpili tylko w jednej konkurencji 100m stylem dowolnym. W rywalizacji półfinałowej do walki przystąpili Jan Karolczak i Filip Orlicz. Niestety żadnego z nich nie zobaczymy w jutrzejszym wyścigu medalowym. Pozostali nasi reprezentanci w sobotę przepadli w eliminacjach.

Budapeszt 2019: Pech Radziszewskiego, Amerykanie z juniorskim rekordem świata

Joanna Kwatera 2019-08-23 21:33
Czwartego dnia finałów mistrzostw świata juniorów w Budapeszcie mieliśmy tylko jeden polski akcent. Do walki w wyścigu medalowym na 50m stylem grzbietowym stanął Krzysztof Radziszewski, który niestety nie zaliczy tego startu do udanych. Wszystko przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności i awarię nakładki startowej. Polak pomimo powtórzonego startu został sklasyfikowany na ósmym miejscu.

MŚ Masters Gwangju 2019: Sześć polskich medali

Joanna Kwatera 2019-08-23 13:31

Południowokoreańskie Gwangju będzie się kibicom pływania kojarzyło jednak z sukcesami, a wszystko za sprawą pływaków Masters, którzy na czempionacie globu, mimo skromnej, zaledwie kilkuosobowej ekipy, wywalczyli aż sześć medali – trzy srebrne i trzy brązowe, a w sumie na podium stanęło trzech polskich zawodników.

Budapeszt 2019: Juniorski Wielki Szlem Minakowa

Szymon Gagatek 2019-08-22 22:33

W 2017 roku złote medale EYOF, w następnym roku triumfował na mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowych igrzyskach olimpijskich, a teraz zwyciężył także na juniorskich mistrzostwach świata. Andriej Minakow dołączył dziś do grona zawodników ze Starego Kontynentu, którzy zajmowali najwyższy stopień podium na wszystkich najważniejszych imprezach międzynarodowych dla młodych pływaków.

Budapeszt 2019: Herasimowicz 7., rekord Polski Radziszewskiego

Szymon Gagatek 2019-08-22 20:35

Trzeci dzień mistrzostw świata juniorów już za nami. W sesji popołudniowej w Dunaj Arenie Zuzanna Herasimowicz zajęła 7. miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Do jutrzejszego finału 50 m stylem grzbietowym awansował natomiast Krzysztof Radziszewski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa dokonał tej sztuki poprawiając własny rekord Polski 17-latków o dokładnie 17 setnych sekundy.

Budapeszt 2019: Gorączka złota, Amerykanie najlepsi w czterech finałach

Szymon Gagatek 2019-08-21 21:54

Aż 9 kompletów medali rozdano podczas drugiego dnia mistrzostw świata juniorów. W środę w Dunaj Arenie rządzili Amerykanie, którzy 4-krotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Lillie Nordmann wygrała finał 200 m stylem motylkowym, Luca Urlando był najszybszy na 200 m stylem dowolnym, a Carson Foster na 200 m stylem zmiennym. Złoto dołożyła też sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym.

Budapeszt 2019: Życiówka Karolczaka nie dała finału

Szymon Gagatek 2019-08-21 20:25

Nowy rekord życiowy Jana Karolczaka nie wystarczył mu do awansu do finału na dystansie 200 m stylem dowolnym w trakcie drugiego dnia mistrzostw świata juniorów, które odbywają się w Budapeszcie. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa w swoim debiucie na czempionacie globu został sklasyfikowany na 11. pozycji. Niestety, pozostałym biało-czerwonym w środę również nie udało się przebrnąć sesji eliminacyjnej.