Świat

Kazań 2019: Ósmy polski finał, Karolczak wysoko na 200 m stylem dowolnym

Szymon Gagatek 2019-07-06 10:55

Polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym awansowała do finału przedostatniego dnia mistrzostw Europy juniorów, które odbywają się w Kazaniu. Polacy zajęli w eliminacjach 8. pozycję, minimalnie wyprzedzając Węgrów i Hiszpanów. Z kolei w indywidualnych półfinałach wystąpi troje naszych reprezentantów: Zuzanna Herasimowicz, Jan Karolczak oraz Adrian Jaśkiewicz.

50 m stylem dowolnym dziewcząt

Sesja poranna rozpoczęła się od konkurencji, w której nie oglądaliśmy naszych reprezentantek. Zwycięstwo w eliminacjach zapewniła sobie dość nieoczekiwanie Bianca Costea, która do rywalizacji przystępowała dopiero z 16. czasem zgłoszenia. Urodzona w 2005 roku Rumunka pokonała jedną długość basenu w 25.69, wyprzedzając o pięć setnych sekundy Indrę Vandenbussche z Belgii. Trzecia była Włoszka Constanza Cocconcelli (25.82), a tuż za nią znalazła się największa faworytka tego dystansu, Jekaterina Nikonowa z Rosji, która może się pochwalić rekordem życiowym 25.32. Barierę 26 sekund już rano złamało w sumie aż 8 pływaczek.

50 m stylem grzbietowym chłopców

Wśród sprinterów specjalizujących się w stylu grzbietowym zaprezentował się Jakub Mościcki. Zawodnikowi G-8 Bielany Warszawa nie udało się niestety wejść do półfinałów. Zmagania zakończył na 20. pozycji z czasem 26.57. Do 16. lokaty zabrakło mu dwunastu setnych sekundy. Na szczycie klasyfikacji generalnej znaleźli się faworyci. Najwyżej uplasował się celujący w swój czwarty medal w Kazaniu, triumfator finału na dwukrotnie dłuższym dystansie, Włoch Thomas Ceccon (25.55), a poniżej 26 sekund popłynęli jeszcze Nikołaj Zujew z Rosji (25.65), Marvin Miglbauer z Austrii (25.66) oraz Ioannis Christou z Grecji (25.99). 

100 m stylem grzbietowym dziewcząt

Z pierwszego awansu do kolejnej fazy rywalizacji cieszyliśmy się dzięki Zuzannie Herasimowicz. Reprezentantka AZS AWF Warszawa na dystansie 100 m stylem grzbietowym zanotowała rezultat 1:03.33, który pozwolił jej znaleźć się na 12. miejscu. Eliminacje wygrała Lena Grabowski z Austrii (1:02.14), finiszując przed Białorusinką Anastasiją Szkurdai (1:02.21 - wycofała się z półfinałów) i Eriką Gaetani z Włoch (1:02.23). Bez większego wysiłku do sesji popołudniowej weszła natomiast rekordzistka Europy juniorów i obrończyni tytułu, Daria Waskina z Rosji. Faworytka gospodarzy, mająca już na swoim koncie wyniki zdecydowanie poniżej jednej minuty, była rano 9. (1:02.65).

200 m stylem dowolnym chłopców

Obiecujący start na 200 m stylem dowolnym zaliczył Jan Karolczak. Finalista mistrzostw Polski w swojej serii przegrał tylko z Baturalpem Unlu z Turcji (1:50.34 - 1:50.50) i ostatecznie zajął w eliminacjach 6. pozycję. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa już za kilka godzin powalczy zatem o swój pierwszy w życiu indywidualny finał mistrzostw Europy juniorów. Pozostali biało-czerwoni uplasowali się poza szesnastką. Na 23. miejscu finiszował Szymon Jaworski (1:52.82), a 36. był Oskar Jemielita (1:54.53). Do tej konkurencji zostało zgłoszonych w sumie czterech polskich pływaków, ale ostatecznie Kacper Piotrowski nie przystąpił do rywalizacji. Barierę minuty i 50 sekund złamało rano trzech zawodników: triumfator finału na dwukrotnie dłuższym dystansie Antonio Djakovic ze Szwajcarii (1:49.11), złoty medalista zmagań na 100 m stylem dowolnym Matthew Richards z Wielkiej Brytanii (1:49.72) oraz Rosjanin Maksim Aleksandrow (1:49.90). 

200 m stylem zmiennym dziewcząt

Dość nieoczekiwanie już w sesji porannej z rywalizacją na 200 m stylem zmiennym pożegnała się Aleksandra Knop. Nasza zawodniczka pokonała cztery długości basenu w 2:20.35, a więc o ponad dwie i pół sekundy wolniej od swojego najlepszego tegorocznego osiągnięcia z mistrzostw kraju. Taki rezultat pozwolił jej zająć 20. pozycję. Łodzianka nie powtórzy zatem swojego osiągnięcia z Helsinek, gdzie pływała w półfinałach. Los Knop podzieliła też utalentowana Anastasija Sorokina z Rosji. Reprezentantka gospodarzy przystępowała do zmagań z rekordem życiowym 2:14.38, ale w eliminacjach była wolniejsza o prawie 5 sekund i finiszowała tuż przed Polką. O medale powalczą inne dziewczyny, na czele z Anastazją Gorbenko z Izraela (rano 2:15.30), Włoszką Robertą Circi (2:15.61) i znakomitą 15-latką z Wielkiej Brytanii Katie Shanahan (2:15.82). 

100 m stylem motylkowym chłopców

Życiową formę na zawody w Kazaniu przygotował Adrian Jaśkiewicz. Pływak G-8 Bielany Warszawa poprawił dziś swój rekord życiowy już w trzeciej konkurencji. Po dobrych występach na 50 i 200 m stylem motylkowym, tym razem wszedł do półfinałów na dystansie 100 metrów z 14. wynikiem (54.66). Poza zasięgiem reszty stawki byli dwaj zawodnicy. Broniący tytuł Andriej Miniakow z Rosji (52.30) i kolejny utalentowany delfinista z Bułgarii, 16-letni Josif Miladinov (52.38). Trzeci w końcowym zestawieniu Jegor Pawłow stracił do nich już ponad sekundę, notując czas 53.52.

100 m stylem klasycznym dziewcząt

W tej konkurencji nie wystąpiła żadna Polka. Po całkowitym niepowodzeniu na 200 m stylem klasycznym i odpadnięciu już w eliminacjach, tych razem odkuła się broniąca tytułu Kotryna Teterevkova z Litwy. Dwie długości basenu przepłynęła w 1:08.69 i zajęła 1. miejsce. W czołówce był jednak spory ścisk. Tuż za następczynią Ruty Meilutyte finiszowały bowiem Kayla van der Merwe z Wielkiej Brytanii (1:08.70), Rosjanka Anastazja Makarowa (1:08.72), a także Lydie Stepankowa z Czech (1:08.75). Do najlepszej szesnastki weszły też złote medalistki mistrzostw w pozostałych żabkarskich konkurencjach. Benedetta Pilato była 11. (1:10.88), a Jewgienija Czikunowa została sklasyfikowana na 5. lokacie (1:09.33). 

100 m stylem klasycznym chłopców

Rekord życiowy już w drugiej konkurencji ustanowił rano Dawid Wiekiera. Na dystansie 100 m stylem klasycznym pływak Wodnika Tychy uzyskał czas 1:04.33. Niestety, to osiągnięcie nie pozwoliło myśleć o awansie do półfinałów. Skończyło się na 23. pozycji. Poranne zmagania wygrał złoty medalista mistrzostw Europy juniorów sprzed roku, Władisław Gerasimienko z Rosji, który przed własną publicznością zanotował rezultat 1:01.49. Tylko trzy setne sekundy stracił do niego Demirkan Demir, a na trzeciej pozycji finiszował Caspar Corbeau z Holandii (1:01.60). 

4x100 m stylem zmiennym mieszana

Ostatni polski start w sobotni poranek zakończył się powodzeniem. Sztafeta mieszana w składzie z Zuzanną Herasimowicz w stylu grzbietowym (1:03.52), Mateuszem Dubasem w stylu klasycznym (1:03.56), Darią Zielińską w stylu motylkowym (1:01.64) i Kacprem Piotrowskim w stylu dowolnym (50.04) uzyskała łączny czas 3:58.75 i znalazła się na 8. pozycji, wchodząc do wielkiego finału. Tuż za naszymi zawodnikami, ze stratą zaledwie 19 setnych sekundy znaleźli się ex aequo Węgrzy i Hiszpanie. Eliminacje padły łupem Rosjan (3:54.12), a za ich plecami finiszowali Turcy i Włosi.

800 m stylem dowolnym - wolniejsze serie

Rywalizacja na długich dystansach w Kazaniu odbywa się bez udziału reprezentantów Polski. W sesji porannej najlepiej na 800 m stylem dowolnym poradził sobie Alexandros Kachris, który uzyskał czas 8:02.83 i w najgorszym przypadku zajmie 11. miejsce wśród najlepszych juniorów ze Starego Kontynentu.