MEM: Pierwsze złoto dla Polski!

Joanna Kwatera 2016-05-25 23:20

Pierwszy dzień pływackich mistrzostw Europy w kategorii Masters okazał się bardzo szczęśliwy dla polskiej reprezentacji. Już w inaugurującej dzisiejszy dzień zmagań na pływalni olimpijskiej Aquatics Centre konkurencji doczekaliśmy się złotego medalu, który zawisł na szyi Stanisława Krokoszyńskiego. Ponadto Europejczycy ustanowili dziś dwa nowe rekordy świata i sześć rekordów Starego Kontynentu w kategorii Masters.

Zawodnik klubu Masters Wisła Kraków okazał się najlepszy w konkurencji 200m stylem zmiennym w kategorii 85-89 lat, notując czas 4:23.55 i zapoczątkował tym wyczynem miejmy nadzieję medalowe żniwo naszej reprezentacji. Nestor polskiego pływania, przed laty znakomity kraulista, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, a obecnie wielokrotny mistrz Polski i Europy Masters dołożył dziś do swojej kolekcji kolejny złoty krążek, a czas jaki uzyskał na tym dystansie mając 86 lat każe zdejmować przed nim czapki z głów.

Troszeczkę szczęścia zabrakło dzisiaj innemu znakomitemu pływakowi – Ewaldowi Bastkowi. Reprezentujący barwy Weterana Zabrze zawodnik otarł się o podium tej konkurencji zajmując czwarte miejsce w kat. wiekowej 75-79 lat. Uzyskując czas 3:48.46 Polak dał się wyprzedzić tylko dwóm Niemcom i Izraelczykowi, a wygrał Alfred Seeger z Niemiec (3:30.88). Wysoką lokatę zajął dziś także Adrian Styrzyński, którego od medalu dzieliło 2,17 sekundy, a wynik 2:16.28 dał mu ostatecznie piąte miejsce w kat. 25-29 lat.

W tej samej konkurencji w kat. 55-59 lat Włodzimierz Przytulski zajął 25 miejsce (2:58.40), w kat. 40-44 lata Paweł Rogosz odnotował 13 lokatę (2:32.79), a w kat. 35-39 lat dwunasty był Przemysław Jurek (2:23.56).

Rekord Europy w konkurencji 200m stylem zmiennym w kat. 70-74 lata poprawił Francuz Jean-Claude Lestideau, który pokonał ten dystans w czasie 2:53.92, aż o prawie 2,5 sekundy szybciej niż dotychczasowe najlepsze osiągnięcie na Starym Kontynencie, należące od stycznia 2016 roku do Brytyjczyka Christophera Dunn’a. Pierwsze zwycięstwo odnotował dziś również wielokrotny rekordzista świata Nicolas Granger, który w kategorii wiekowej 45-49 lat osiągnął wynik 2:13.72, a lepszymi czasami ogółem od niego popisało się jedynie czterech pływaków – dwóch w kat. 30-34 lata: Andrea Maniero (Włochy) i Nils Frese (Niemcy) oraz dwóch w kat. 25-29 lat: Armin Bittlingmeier (Niemcy) i Kevin Eltink (Holandia).

W rywalizacji kobiet na dystansie 200m stylem zmiennym najlepszym osiągnięciem popisała się dzisiaj Niemka Brigitte Merten, która w kat. 70-74 lata rezultatem 3:10.64 pobiła REKORD ŚWIATA oraz rekord Europy, a najlepsze dotychczas osiągnięcie globu, należące od 2008 roku do Japonki Yoshiko Osaki poprawiła o prawie 3 sekundy! Niewiele do rekordu globu zabrakło też najlepszej w tej konkurencji w kat 60-64 lata Belgijce Colette Crabbe, a jej wynik 2:48.28 to poprawiony o prawie 10 sekund nowy Rekord Europy.

Bardzo dobrze spisały się w tej konkurencji również polskie reprezentantki. Piąte miejsce w kat. 55-59 lat zajęła Ewa Szała, a wynikiem 3:03.42 poprawiła o 0,12 s własny rekord Polski! Piątą lokatę w kat. 40-44 lata odnotowała również Daria Fajkowska. Zawodniczka ze Zgierza otarła się o swój rekord kraju uzyskany podczas mistrzostw Polski w Szczecinie w 2015 roku, osiągając rezultat 2:39.39. W kat. 45-49 lat rekord Polski ustanowiła Małgorzata Ścibiorek. Kolejna pływaczka ze Zgierza czasem 2:44.21 aż o ponad 4 sekundy poprawiła najlepsze osiągnięcie w historii kraju w tej kat. wiekowej należące dotychczas do Joanny Zielińskiej i ostatecznie zajęła w Londynie ósmą lokatę.

Podczas pierwszego dnia londyńskich mistrzostw rozegrano jeszcze wyścigi na dystansie 800m stylem dowolnym. Wśród najlepszych długodystansowych kraulistek Europy wystartowały trzy nasze zawodniczki. Najlepiej z nich radziła sobie Beata Sulewska, która w kat. 40-44 lata zajęła dziewiątą pozycję, przepływając dystans w czasie 10:31.87. Osiemnaste miejsce w kat. 35-39 lat zajęła Dominika Michalik (11:04.79), a siedemnasta w kat. 65-69 lat była Anna Szemberg (17:24.89).

W kat. 65-69 lat rekord Europy poprawiła Holenderka Jacoba Zweerd Boer-Buijs. 16 długości basenu pływaczka z kraju tulipanów pokonała w czasie 12:00.17. Własny rekord Starego Kontynentu poprawiła dziś również Cristina Tarantino. Włoszka pływająca w kat. 60-64 lata jako jedyna złamała na tym dystansie barierę 11 minut, notując wynik 10:58.81, a czas ten jest drugim najlepszym rezultatem w historii globu, uzyskanym w tej konkurencji w jej kat. wiekowej.

W rywalizacji mężczyzn również dobrych rezultatów nie brakowało, a największe emocje towarzyszyły wyścigowi w kat. 40-44 lata, gdzie kibice mogli oklaskiwać drugi już dziś REKORD GLOBU. 8:36.41 – tylko tyle potrzebował Włoski zawodnik Samuele Pampana, aby pokonać dystans 800 stylem dowolnym najszybciej w historii w tej kat. wiekowej, poprawiając o prawie 1,5 sekundy dotychczas najlepsze osiągnięcie Amerykanina Alex’a Kostich’a z 2010 roku. Co ciekawe drugi na mecie (w tej kat. wiekowej) Rostislav Vitek z Czech stracił do niego ponad 36 minut!

Na starcie nie zabrakło też Biało-czerwonych. Bardzo dobrym wynikiem popisał się Stanisław Kaczmarek, który w kat. 35-39 lat zajął dziewiąte miejsce. Zawodnik Warty Poznań uzyskał rezultat 9:21.64 i tym samym o prawie 12 sekund poprawił ponad 10letni już rekord kraju Tomasza Kempy, uzyskany w 2005 roku w Sztokholmie. W kat. 40-44 lata zaprezentowali się dwaj nasi zawodnicy, którzy solidarnie zajęli w rankingu miejsca obok siebie: dziewiętnasty z czasem 10:35.28 był Bartłomiej Czarnota, a tuż za nim uplasował się Paweł Rogosz (10:37.97). 22 lokatę w kat. 60-64 lata wypływał sobie Stefan Skrzypek (13:31.61).

Jutro w Aquatics Centre w Londynie pościgają się głównie sprinterzy w konkurencjach 50m stylem klasycznych i 100m stylem motylkowym oraz krauliści na dystansie 200m. Do boju ruszą również sztafety.