VI Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe: Dowgiert i Klich na medal

Szymon Gagatek 2015-10-10 13:57

Dwa medale dołożyli do dorobku polskiej reprezentanci nasi pływacy podczas czwartego dnia zmagań na VI Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w koreańskim Gimcheon. Anna Dowgiert stanęła na drugim stopniu podium na dystansie 100 m stylem motylkowym, a Kacper Klich był trzeci na 400 m stylem dowolnym.

Dowgiert, która dwa dni temu stanęła na najwyższym stopniu podium sprinterskiej rywalizacji delfinistek, tym razem mogła cieszyć się ze srebra. Dwie długości basenu pokonała w 1:00.13, o piętnaście setnych sekundy wyprzedzając Chinkę Gong Jie. Bezkonkurencyjna okazała się Svetlana Chimrova z Rosji. Mistrzyni świata juniorek sprzed dwóch lat uzyskała zdecydowanie najlepszy rezultat, 58.67 s.

W finale 400 m stylem dowolnym mężczyzn wystąpiło dwóch naszych zawodników. Z najlepszym czasem kwalifikacji do walki o medale stanął Kacper Klich, ale w wieczornym wyścigu musiał uznać wyższość dwóch reprezentantów Chin. Złoto wywalczył Qiao Zhongyi (3:52.65), a srebro Zu Lijun (3:53.21). Nasz reprezentant musiał zadowolić się brązowym medalem i trzecim czasem w historii swoich występów w tej konkurencji (3:53.94). Na piątej pozycji zmagania zakończył Karol Zaczyński (3:56.80).

Problemy zdrowotne uniemożliwiły pojawienie się na starcie rywalizacji na 100 m stylem motylkowym Michałowi Poprawie. W sesji porannej odpadł natomiast Tomasz Polewka, który był jedenasty na dystansie 200 m stylem grzbietowym (2:20.66). Z kolei w kwalifikacjach 50 m stylem klasycznym nie powiodło się Mikołajowi Machnikowi. Zawodnik AZS AWF Katowice zajął rano dziewiąte miejsce, uzyskując czas 29.44 s i musiał pożegnać się z dalszą rywalizacją. Złoto w tej konkurencji wywalczył Joao Luiz Gomes Junior, który wraca do pływania po przerwie spowodowanej dyskwalifikacją za stosowanie dopingu, który wykryto u niego w trakcie grudniowych mistrzostw świata w Dausze. Brazylijczyk uzyskał wieczorem znakomity wynik, 27.14 s, który daje mu w tym momencie siódme miejsce na tegorocznych listach światowych!

Polscy pływacy, którzy na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych wystartowali po raz pierwszy w historii, wracają do kraju z siedmioma krążkami: trzema złotymi, jednym srebrnym i trzema brązowymi. W klasyfikacji medalowej wyprzedziły nas jedynie potęgi żołnierskiego sportu: Brazylia, Chiny i Rosja.

Medale polskich pływaków na igrzyskach:
Złoto (3):
Tomasz Polewka (50 i 100 m stylem grzbietowym)
Anna Dowgiert (50 m stylem motylkowym)

Srebro (1):
Anna Dowgiert (100 m stylem motylkowym)

Brąz (3):
Karol Zaczyński (400 m stylem zmiennym)
Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa, Kacper Klich (4x100 m stylem zmiennym)