Świat

Baku 2015: Co nas czeka w piątek

Szymon Gagatek 2015-06-26 00:58

Aż dwadzieścioro polskich pływaków powinno się zaprezentować indywidualnie podczas jutrzejszej sesji kwalifikacyjnej Igrzysk Europejskich. Przedostatni już dzień rywalizacji w Baku Aquatics Centre przyniesie nam zapewne sporo wrażeń. Ciekawie powinno być zwłaszcza na dystansie 100 m stylem motylkowym chłopców, na którym wystartuje aż czterech naszych zawodników.

Kwalifikacje rozpoczną się jednak od walki o sześnaście miejsc w półfinałach sprintu stylem dowolnym. Po raz pierwszy w indywidualnej konkurencji zaprezentuje się w Baku Natalia Fryckowska. Wydaje się, że możemy liczyć na to, że piąta pływaczka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie, dziewiąta na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy juniorów właśnie w kraulowym sprincie, spokojnie zakwalifikuje się do grona pływaczek, które wystąpią również po południu. O półfinał powalczą rano takkże Adrianna Niewiadomska, Julia Klonowska i Katarzyna Rogowska.

Maksymalną liczbę czterech zawodników z naszego kraju być może będziemy mieli okazję zobaczyć w piątek również w dwóch konkrencjach mężczyzn. Na dystansie 200 m stylem dowolnym wciąż niewiadomą pozostaje start Jakuba Książka, ale oprócz niego na słupkach startowych powinni pokazać się Mateusz Arndt, Juliusz Gosieniecki i Filip Hodur. Z kolei na 100 m stylem motylkowym możemy mieć jutro nadzieję na dobre występy naszych bohaterów z pierwszych trzech dni: Michała Chudego i Damiana Chrzanowskiego. Razem z nimi o półfinały powalczą Michał Brzuś i Mateusz Żurawicz.

Naszych reprezentantów zobaczymy również w stylu grzbietowym (Dawid Murzyn i Michał Brzuś wystartują w juniorskiej rywalizacji na 50 metrów, a Garbierla Bernat zaprezentuje się wśród dziewcząt na dwukrotnie dłuższym dystansie), klasycznym (Jacek Arentewicz powalczy o półfinał na 100 metrów) oraz zmiennym (Julia Gus będzie próbowała w końcu przedrzeć się do czołowej szesnastki, a oprócz niej do wody wskoczy jeszcze Julia Adamczyk).

Rekordowa ilość sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym, które zgłosiły się do startu w tej konkurencji (aż osiemnaście), sprawia, że jutrzejsza walka o wejście do ósemki zapowiada się bardzo interesująco i powinna być niezwykle zacięta. Już w pierwszym wyścigu, na niewygodnym, zerowym torze popłyną nasi reprezentanci. Na zakończenie poranka odbędą się jeszcze dwie wolniejsze serie na dystansie 800 m stylem dowolnym. W pierszej wystartuje Adam Staniszewski, w drugiej Wiktor Jaszczak.

Starty Polaków w kwalifikacjach, IV dzień:

6:30 – 50 m stylem dowolnym (K)
   (Natalia Fryckowska, Julia Klonowska, Adrianna Niewiadomska, Katarzyna Rogowska)
6:41 – 50 m stylem grzbietowym (M)
   (Michał Brzuś, Dawid Murzyn)
6:51 – 100 m stylem grzbietowym (K)
   (Gabriela Bernat)
7:07 – 200 m stylem dowolnym (M)
   (Mateusz Arndt, Juliusz Gosieniecki, Filip Hodur, Jakub Książek)
7:31 – 200 m stylem zmiennym (K)
   (Julia Adamczyk, Julia Gus)
7:50 – 100 m stylem motylkowym (M)
   (Michał Brzuś, Damian Chrzanowski, Michał Chudy, Mateusz Żurawicz)
8:18 – 100 m stylem klasycznym (M)
   (Jacek Arentewicz)
8:31 – 4×100 m stylem zmiennym (mieszana)
   (Polska)
8:42 – 800 m stylem dowolnym – wolniejsze serie
   (Wiktor Jaszczak, Adam Staniszewski)

-------------------------------------------------

Transmisje (komentują: Grzegorz Jędrzejewski, Jan Wiederek):

Polsat Sport:
6:25 - 9:25   sesja kwalifikacyjna [NA ŻYWO]
16:00 - 17:30   sesja finałowa [NA ŻYWO]
00:00 - 03:00   sesja finałowa [powtórka]

Polsat Sport Extra:
14:25 - 16:00   sesja finałowa [NA ŻYWO]

Wstępne plany Polsatu na jutrzejszy dzień zakładają podobny scenariusz do dzisiejszego. Kwalifikacje tradycyjnie w całości będzie można obejrzeć na Polsacie Sport, natomiast początek rywalizacji finałowej trafi na antenę Polsatu Sport Extra. Jeżeli mecz półfinałowy turnieju siatkarzy na Igrzyskach Europejskich z udziałem Polski i Bułgarii skończy się odpowiednio wcześnie, to być może drugą część popołudniowej sesji zobaczymy na głównym sportowym kanale. Transmisje ze wszystkich sesji kwalifikacyjnych i finałowych można również śledzić za pośrednictwem oficjalnego kanału Igrzysk Europejskich na YouTube'ie, który jest dostępny POD TYM LINKIEM.