Hangzhou 2018: Pewny awans Juraszka

Szymon Gagatek 2018-12-13 10:27

Paweł Juraszek zrobił pierwszy krok w drodze do finału mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie na dystansie 50 m stylem dowolnym. Zawodnik z Dzierżoniowa pewnie awansował do czołowej szesnastki najszybszych sprinterów globu, uzyskując swój najlepszy czas w sezonie. Z dalszą rywalizacją w tej konkurencji pożegnał się natomiast drugi z naszych reprezentantów, Konrad Czerniak.

Juraszek popłynął w pierwszej z rozstawionych serii eliminacyjnych i okazał się w niej najlepszy. Zanotował rezultat 21.30, wyprzedzając Lorenzo Zazzeriego z Włoch oraz Brazylijczyka Cesara Cielo. Ostatecznie został sklasyfikowany na 8. miejscu i o 12:37 polskiego czasu wystartuje w wyścigu półfinałowym. W sesji popołudniowej zabraknie Konrada Czerniaka, który dwie długości basenu pokonał w 21.61 i uplasował się na 22. lokacie. Poranne zmagania wygrał Caeleb Dressel. Amerykanin uzyskał wynik 20.62 i był jednym z czterech zawodników, którym już na tym etapie udało się złamąć barierę 21 sekund. Tej sztuki dokonali także inni wielcy faworyci: Władimir Morozow (20.89), Cameron McEvoy (20.97) i Benjamin Proud (20.98).

Sesja finałowa - 13.12:
12:37 - 50 m stylem dowolnym mężczyzn - półfinały
   Paweł Juraszek (1. półfinał, tor 6)

W pozostałych wyścigach zabrakło Biało-czerwonych. Na 200 m stylem grzbietowym kobiet miała pierwotnie wystartować Alicja Tchórz, ale kaliszanka postanowiła skupić się na rywalizacji na sprinterskim dystansie. Niewiele zabrakło, a w finale tej konkurencji zabrakłoby broniącej tytułu Katinki Hosszu. Węgierka zajęła dopiero 7. pozycję (2:03.96). Gdyby popłynęła tylko trzy setne sekundy wolniej, o powtórzeniu sukcesu z Doha i Windsoru mogłaby zapomnieć. Pierwszą pozycję zajęła natomiast Lisa Bratton z USA (2:01.00). Hosszu dużo lepiej poradziła sobie na 100 m stylem zmiennym, wygrywając eliminacje z niemal sekundową przewagą nad Melanie Margalis (58.05 - 58.87). W tej samej konkurencji wśród mężczyzn najszybciej na mecie zameldował się Amerykanin Michael Andrew (51.50).

Na dystansie 50 m stylem motylkowym pań najlepsza okazała się główna faworytka, Ranomi Kromowidjojo (25.32). Holenderka wyprzedziła o jedenaście setnych sekundy Haley Black z Kanady i Melanie Henique z Francji. Z kolei w rywalizacji grzbiecistów na 50 metrów na 1. lokacie sklasyfikowany został Guilherme Guido z Brazylii (23.00). Najwięcej radości gospodarzom dostarczył Qin Haiyang, który nie miał sobie równych na 200 m stylem klasycznym (2:01.64). Dodatkowo w rywalizacji sztafet mieszanych 4x50 m stylem zmiennym problemów z wygraniem eliminacji nie mieli Amerykanie, którzy wyraźnie wyprzedzili Niemców i Australijczyków.