Świat

Baku 2015: Holenderska piętnastolatka zatrzymała Openyshevą!

Szymon Gagatek 2015-06-25 01:11

Holenderskie pływanie ma nowy wielki talent! Marrit Steenbergen została dziś mistrzynią Igrzysk Europejskich na dystansie 100 m stylem dowolnym, pokonując między innymi wielką faworytkę, Arinę Openyshevą z Rosji. Piętnastolatka powtórzyła dziś swój rezultat z półfinałów, ponownie będąc bardzo blisko poprawienia rekordu świata juniorek.

Pokonanie dwóch długości basenu zajęło dziś Steenbergen, tak jak we wtorek, dokładnie 53.97 s. Jest to rezultat gorszy o zaledwie trzynaście setnych sekundy od oficjalnego rekordu globu wśród młodych pływaczek, należącego do Chinki Shen Duo. Tak szybko nie pływała jeszcze żadna zawodniczka w historii mistrzostw Europy juniorów, a rezultat Holenderki z dzisiejszego finału daje jej równiez jedenaste miejsce w tym roku w światowym rankingu właśnie na 100 m stylem dowolnym.

Steenbergen wyprzedziła w walce o złoto Arinę Openyshevą, która tym samym może zapomnieć o próbie zdobycia w Baku ośmiu złotych medali. Rosjanka straciła do zwyciężczyni 48 setnych sekundy i musiała zadowolić się srebrem. Być może byłaby w stanie jeszcze poprawić swój wynik, gdyby nie to, że wcześniej popisywała się swoimi umiejętnościami na czterokrotnie dłuższym dystansie. Finał 400 m stylem dowolnym zakończył się jej całkowitą dominacją, a po wspaniałym finiszu Openysheva uzyskała czas 4:08.81, lepszy od rekordu mistrzostw Europy juniorów, który od 2012 roku należał do Diletty Carli. Kolejne złoto dołożyła wspólnie z kolegami w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym.

Wracając do osiągnięca Steenbergen warto zauważyć, że wbrew pozorom, Holendrzy wcale nie mają na swoim koncie wielu sukcesów w rywalizacji młodych pływaków. W XXI wieku tylko czworo zawodników z tego kraju stawało na najwyższym stopniu podium juniorskiego czempionatu Starego Kontynentu, a wśród nich trudno doszukiwać się nazwisk Ranomi Kromowidjojo czy Femke Heemskerk. Czy zatem już za kilka lat młodziutka podopieczna Franka Bosmy będzie w stanie przebić osiągnięcia swoich utytułowanych koleżanek? Niewykluczone. Być może już po mistrzostwach świata juniorów w Singapurze będzie mogła się pochwalić kolejnym wielkim osiągnięciem, chociażby takim jak odebrany Chince Shen Duo rekord świata.

Złoci medaliści mistrzostw Europy juniorów z Holandii w XXI wieku:
Thijs van Valkengoed
   100 m stylem klasycznym, La Valetta 2001
   200 m stylem klasycznym, La Valetta 2001
Moniek Nijhuis
   50 m stylem klasycznym, Lizbona 2004
Sharon van Rouwendaal
   1500 m stylem dowolnym, Belgrad 2008
   400 m stylem dowolnym, Praga 2009
Kyle Stolk
   200 m stylem dowolnym, Dordrecht 2014

Przeglądając rezultaty drugiego dnia finałów warto też zwrócić uwagę na znakomicie czujących się w stylu klasycznym Rosjan. Złoto na 200 metrów chłopców wywalczył Anton Chupkov, który popłynął dziś minimalnie wolniej niż w półfinale, gdy zanotował czas lepszy od rekordu mistrzostw Europy juniorów. Natomiast najlepszym rezultatem w historii tych zawodów wśród dziewcząt pływających 200 m stylem klasyczym popisała się już w walce o pierwszą ósemkę Maria Astashkina (2:33.88).

Z naszego punktu widzenia nie można też przejść obojętnie wobec postawy w dzisiejszej rywalizacji na 1500 m stylem dowolnym Nicolasa D'Oriano. Francuz zdobył złoto w tej konkurencji, uzyskując czas 15:13.31 i odpierając do samego końca ataki Ernesta Maksumova z Rosji. Reprezentant Trójkolorowych potwierdził, że jest w doskonałej dyspozycji i będzie się liczył w walce o medale również na 400 m stylem zmiennym, a więc w konkurencji, w której - podobnie jak nasz Karol Zbutowicz - jest seniorskim mistrzem swojego kraju.