Tbilisi 2015: Medal po czterech latach!

Szymon Gagatek 2015-07-29 09:32

Dwa lata temu z Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie wracaliśmy bez choćby jednego medalu. Tym razem ta sytuacja już się nie powótrzy. Kacper Stokowski wywalczył brąz na dystansie 100 m stylem grzbietowym podczas drugiego dnia rywalizacji w Tbilisi. Głównym wydarzeniem sesji finałowej okazały się jednak problemy organizacyjne.

Stokowski uzyskał w walce o medale czas 56.97 s i przegrał jedynie z Hugo Gonzalezem z Hiszpanii oraz Irlandczykiem, Conorem Fergusonem. Rekordy życiowe w swoich startach finałowych poprawiali Antoni Kałużyński i Marcel Wągrowski. Pierwszy z nich zajął szóstą lokatę na 400 m stylem dowolnym (3:57.71), drugi był siódmy na 100 m stylem motylkowym (55.69 s).

Sporo zamieszania spowodował brak prądu, a także awaria elektronicznego sprzętu pomiarowego. Cała sesja finałowa zakończyła się półtorej godziny po wyznaczonym terminie, sędziowie musieli dokonywać ręcznego pomiaru czasu, a na oficjalnej stronie internetowej zawodów oficjalne rezultaty zostały opublikowane dopiero dziś nad ranem. Na kłopotach organizacyjnych ucierpiał Bartosz Piszczorowicz, który musiał dwukrotnie wystartować w półfinale 50 m stylem dowolnym. Za drugim podejściem uzyskał wynik 24.07 s i zajął dziesiątą lokatę.

Pomiar ze stoperów doprowadził też do kłopotów przy ogłoszeniu rezultatów w finale na dystansie 100 m stylem klasycznym chłopców. Nasz reprezentant, Rafał Kusto, pierwotnie dowiedział się ponoć o tym, że zajął drugą lokatę, ale ostatecznie wynik ten zweryfikowano i zawodnik Orki Lubań uplasował się na czwartym miejscu, z nowym rekordem życiowym (1:04.12).