MEJ 2016: Rekordowa sztafeta!

Szymon Gagatek 2016-07-10 11:38

Ostatni poranek mistrzostw Europy juniorów w Hodmezovasarhely zakończyła się dla nas fantastycznie! Sztafeta chłopców, w składzie Jakub Skierka, Robert Kusto, Damian Chrzanowski i Jakub Kraska, poprawiła rekord Polski 18-latków na dystansie 4x100 m stylem zmiennym i z drugim czasem weszła do finału. W najlepszej ósemce zmiennistów na 400 metrów zaprezentują się Karol Zbutowicz i Marcel Wągrowski.

50 m stylem dowolnym chłopców

W pierwszej konkurencji niedzielnego poranka najwyżej sklasyfikowanym Biało-czerwonym został Karol Ostrowski. Dystans 50 metrów stylem dowolnym pokonał w 23.60 s i zajął trzydziestą pozycję. W eliminacjach padło aż dziesięć wyników poniżej dwudziestu trzech sekund (dla porównania w ubiegłym roku w Baku tylko trzy), najlepiej poradził sobie Bruno Blaskovic z Chorwacji (22.44 s). Siedemnaście setnych sekundy za nim finiszował wicemistrz Igrzysk Europejskich, Giovanni Izzo.

50 m stylem motylkowym dziewcząt

Do półfinałów 50 m stylem motylkowym nie udało się wejść polskim delfinistkom. Obie uplasowały się w trzeciej dziesiątce. Katarzyna Kołodziej była dwudziesta ósma (28.03 s), a dwie lokaty za nią została sklasyfikowana Karolina Jurczyk (28.19 s). Eliminacje zdominowała Maria Kamieniewa z Rosji - jedyna, która była w stanie przepłynąć dziś jedną długość basenu w czasie poniżej dwudziestu siedmiu sekund (26.94). Jej rodaczka, broniąca tytuł Polina Jegorowa, bez większego wysiłku znalazła się w najlepszej szesnastce, zajmując siódme miejsce (27.45 s).

1. Maria Kamienieva (Rosja)   26.94
2. Sara Junevik (Szwecja)   27.10
3. Josien Wijkhuijs (Holandia)   27.25
...28. Katarzyna Kołodziej   28.03
...30. Karolina Jurczyk   28.19

400 m stylem zmiennym chłopców

Aż dwóch naszych zmiennistów wystąpi w finale 400 m stylem zmiennym. Szóste miejsce zajął rano brązowy medalista ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich w Baku, Karol Zbutowicz. Zawodnik Kormorana Olsztyn uzyskał rezultat 4:24.30 i o pięćdziesiąt sześć setnych sekundy wyprzedził drugiego z reprezentantów Polski, Marcela Wągrowskiego. Czas 4:24.86 dał pływakowi z Aleksandrowa Łódzkiego ósmą lokatę. Najlepszy już w eliminacjach okazał się jeden z najbardziej utalentowanych młodych pływaków na Starym Kontynencie, Hugo Gonzalez. Triumfator wczorajszego wyścigu finałowego na dystansie 200 m stylem grzbietowym złamał barierę czterech minut i dwudziestu sekund (4:19.76).

4x200 m stylem dowolnym dziewcząt

Na dziesiątym miejscu zmagania sztafet 4x200 m stylem dowolnym zakończyły Polki. Aleksandra Polańska, Dominika Kossakowska, Wiktoria Czarnecka i Paulina Piechota uzyskały wynik 8:23.32. Zdecydowanie najlepszą dyspozycją nieoczekiwanie popisały się rano Belgijki, które wyprzedziły Rosjanki i Węgierki o ponad trzy sekundy!

1. Belgia   8:06.67
2. Rosja   8:09.70
3. Węgry   8:09.95
...10. Polska   8:23.32

4x100 m stylem zmiennym chłopców

Rewelacyjne zakończenie sesji eliminacyjnej zagwarantowała nam natomiast sztafeta 4x100 m stylem zmiennym chłopców. Jakub Skierka w stylu grzbietowym zanotował czas 55.99 s, Robert Kusto pokonał dwie długości basenu w stylu klasycznym w 1:01.53, dobrze na odcinku dla delfinistów spisał się Damian Chrzanowski (53.86), a na ostatnich dwóch długościach basenu Jakub Kraska osiągnął wynik 50.56 s. Łącznie złożyło się to na znakomity wynik 3:41.94, który jest nowym rekordem Polski 18-latków, lepszym od poprzedniego o dziewiętnaście setnych sekundy! Szybsi od naszych zawodników okazali się tylko Rosjanie, z kolei trzeci na finiszu Włosi stracili do Biało-czerwonych ponad sekundę.