MEJ 2016: Jak brać, to garściami!

Szymon Gagatek 2016-07-10 23:44

Polscy pływacy zafundowali nam znakomite zakończenie mistrzostw Europy juniorów! Ostatniego dnia zawodów Kacper Stokowski i Mateusz Arndt stanęli na podium na dystansie 200 m stylem dowolnym, a trzecią pozycję zajęła sztafeta 4x100 m stylem zmiennym chłopców. Rywalizację w Hodmezovasarhely zamykamy zatem z siedmioma medalami: dwoma złotymi, srebrnym i czterema brązowymi!

200 m stylem dowolnym chłopców

Stokowski już w trakcie rywalizacji sztafet 4x200 m stylem dowolnym pokazał wszystkim, że na Węgrzech indywidualnie może go być stać na miejsce w pierwszej trójce. Jego finałowy występ przeszedł jednak najśmielsze oczekiwania. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa popłynął jeszcze szybciej, niż na pierwszej zmianie naszej mistrzowskiej drużyny i poprawił rekord kraju wśród 17- i 18-latków o ćwierć sekundy. Dzięki temu minimalnie wyprzedził swojego rówieśnika, siedemnastoletniego Alexeia Sancova z Mołdawii. Rewelacyjnie spisał się również drugi z Biało-czerwonych. Mateusz Arndt z Delfina Gdynia, który ustanowił nową życiówkę, po raz pierwszy łamiąc barierę minuty i pięćdziesięciu sekund. Wynik 1:49.37 dał mu brąz, ex aequo z Richardem Martonem z Węgier.

Wyniki:
1. Kacper Stokowski   1:48.51 [rekord Polski 17- i 18-latków]
2. Alexei Sancov (Mołdawia)   1:48.54
3. Richard Marton (Węgry)   1:49.37
3. Mateusz Arndt (Polska)   1:49.37 [rekord życiowy]

4x100 m stylem zmiennym chłopców

Medal przyniosła nam także ostatnia konkurencja mistrzostw. W rywalizacji finałowej sztafet 4x100 m stylem zmiennym wystąpili Jakub Skierka (55.42 s), Robert Kusto (1:01.20), Damian Chrzanowski (53.59 s) i o dwa lata młodszy od nich Jakub Kraska (49.72 s). Reprezentacja, która już rano ustanowiła rekord Polski 18-latków, w popołudniowym wyścigu nie miała żadnych problemów z wyśrubowaniem go o kolejne dwie sekundy i jedną setną. Czas 3:39.93 dał naszym zawodnikom miejsce na najniższym stopniu podium - jedynie za Włochami i Rosjanami.

Wyniki:
1. Włochy   3:37.06
2. Rosja   3:38.11
3. Polska   3:39.93 [rekord Polski 18-latków]

100 m stylem klasycznym chłopców

Niewiele zabrakło, a po południu cieszylibyśmy się z jeszcze jednego brązowego krążka. Robert Kusto w finale 100 m stylem klasycznym poprawił o jedną dziesiątą sekundy własny rekord Polski 18-latków, ustanowiony przez niego w sobotni poranek. Z czasem 1:02.04 został sklasyfikowany na pechowej, czwartej pozycji. Do trzeciego na mecie Davida Murphy'ego z Wielkiej Brytanii stracił tylko setną część sekundy! Z dubletu cieszyli się Włosi. Nicolo Martinenghi poprawił najlepszy wynik w historii mistrzostw Europy juniorów, należący do Antona Chupkova, notując rezultat 1:00.30, a drugi był kolejny reprezentant Italii, Federico Poggio (1:01.13).

Wyniki:
1. Nicolo Martinenghi (Włochy)   1:00.30 [rekord mistrzostw]
2. Federico Poggio (Włochy)   1:01.13
3. David Murphy (Wielka Brytania)   1:02.03
4. Robert Kusto   1:02.04 [rekord Polski 18-latków]

100 m stylem klasycznym dziewcząt

Tuż za podium znalazły się też Polki w wyścigu żabkarek na tym samym dystnasie. Czwarta była Aleksandra Iwanowska, która dwie długości basenu pokonała w 1:09.99. Od medalu dzieliło ją tylko ćwierć sekundy! Tuż za swoją koleżanką z reprezentacji uplasowała się z kolei Weronika Hallmann, płynąc odrobinę wolniej niż w półfinałach (1:10.10). Złoto zawisło na szyi rewelacyjnej Giulii Verony. Siedemnastoletnia Włoszka w Hodmezovasarhely zwyciężyła także na 200 metrów stylem klasycznym i udowodniła, że ubiegłoroczne dobre występy na Igrzyskach Europejskich w Baku nie były przypadkowe.

400 m stylem zmiennym chłopców

Dwóch Polaków wystąpiło w niedzielę także w finale 400 m stylem zmiennym chłopców. Obaj zakończyli zmagania na tych samych pozycjach, na których zostali sklasyfikowani w eliminacjach. Szósty był Karol Zbutowicz z Kormorana Olsztyn. Brązowy medalista ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich popłynął minimalnie szybciej niż w sesji porannej (4:24.13). Na ósmej lokacie uplasował się natomiast Marcel Wągrowski. Zawodnikowi Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki niestety nie udało się powtórzyć występu z eliminacji, w których ustanowił swój rekord życiowy. Tym razem cały dystans pokonał w 4:28.01. Zwyciężył Hugo Gonzalez. Hiszpan udowodnił, że należy do ścisłej czołówki juniorów na Starym Kontynencie, wyprzedzając dwóch reprezentantów gospodarzy, Martona Bartę i Zoltana Drigana.

3. Rosja   8:03.65

W klasyfikacji medalowej po raz piąty z rzędu zwyciężyli młodzi pływacy z Rosji. Łącznie wywalczyli oni dwadzieścia dwa krążki: jedenaście złotych, pięć srebrnych i sześć brązowych. Dorobek skromny, jeżeli zwróci się uwagę na fakt, że w ubiegłym roku na Igrzyskach Europejskich na ich koncie znalazło się aż o dwadzieścia medali więcej! Na drugą lokatę w zestawieniu rzutem na taśmę wskoczyli w niedzielę Włosi, którzy w po południu sześciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Co ciekawe, reprezentanci Italii podczas pięciodniowej rywalizacji w Hodmezovasarhely uzbierali o jeden medal więcej od Rosjan. Polacy uplasowali się na znakomitym szóstym miejscu (wyprzedzili nas jeszcze Brytyjczycy, Węgrzy i Hiszpanie). To najlepszy wynik Biało-czerwonych od 2009 roku i mistrzostw Europy juniorów w Pradze!