Świat

Baku 2015: Szansa na sukces - dzień 1.

Szymon Gagatek 2015-06-23 14:10

Już za niespełna pół godziny początek pływackich zmagań w pierwszej sesji finałowej Igrzysk Europejskich w Baku. Na najlepszych zawodników Starego Kontynentu czeka aż siedem kompletów medali, w grze o cztery z nich wciąż liczą się nasi reprezentanci. Na co przygotować się przed startem walki o pierwsze krążki igrzysk? Podpowiadamy!

Wśród potencjalnych kandydatów do występu w finale, a może nawet do rywalizacji o medale na dystansie 50 m stylem motylkowym wciąż są nasi dwaj juniorzy: Michał Chudy i Paweł Sendyk. Obaj bez problemów zakwalifikowali się do najlepszej szesnastki i po południu jako pierwsi nasi reprezentanci pojawią się na słupkach startowych. Warto pamiętać o tym, że finał tej konkurencji również zaplanowany jest na dziś. W półfinałach zobaczymy także Jacka Arentewicza, Gabrielę Bernat i Jakuba Skierkę.

Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać startu Pauliny Piechoty na dystansie 800 m stylem dowolnym. Polka popłynie w najszybszej serii na torze piątym, zaraz obok zdecydowanej faworytki dzisiejszej rywalizacji, Holly Hibbott z Wielkiej Brytanii, która swój talent zaprezentowała już na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy juniorów, zdobywając w tej konkurencji srebrny medal.

Dzień zakończą zmagania sztafet 4x100 m stylem dowolnym. Znamy już składy naszych zespołów. Wśród chłopców, w porównaniu z zestawieniem z kwalifikacji, doszło do jednej zmiany. Jakuba Gosienieckiego zastąpił Paweł Sendyk, który popłynie na drugim odcinku. Wyścig rozpocznie Chudy, który rano spisał się najlepiej spośród naszych reprezentantów, startując na ostatniej setce. Jako trzeci do wody wskoczy Michał Brzuś, a jako czwarty Mateusz Arndt.

W drużynie dziewcząt Julia Klonowska wskoczyła na miejsce płynącej w kwalifikacjach Katarzyny Rogowskiej. Na drugiej zmianie, tak jak rano, wystąpi Natalia Fryckowska, natomiast Magdalena Roman, która zaimponowała na ostatnich metrach porannego wyścigu, uzyskując ze startu lotnego czas 56.74 s, zamieni się po południu miejscami z Adą Niewiadomską i rozpocznie finał.

Starty Polaków w sesji finałowej:

14:37 – 50 m stylem motylkowym (M) – półfinały
   (Michał Chudy, Paweł Sendyk)
14:52 – 200 m stylem klasycznym (M) – półfinały
   (Jacek Arentewicz)
15:37 – 100 m stylem grzbietowym (M) – półfinały
   (Jakub Skierka)
15:53 – 200 m stylem grzbietowym (K) – półfinały
   (Gabriela Bernat)
16:04 – 50 m stylem motylkowym (M) – finał
   (ew. Michał Chudy, Paweł Sendyk)
16:12 – 800 m stylem dowolnym (K) – najszybsza seria
   (Paulina Piechota)
16:42 – 4×100 m stylem dowolnym (M) – finał
   (Michał Chudy, Paweł Sendyk, Michał Brzuś, Mateusz Arndt)
16:49 – 4×100 m stylem dowolnym (K) – finał
   (Magdalena Roman, Natalia Fryckowska, Julia Klonowska, Adrianna Niewiadomska)

-------------------------------------------------

Transmisje (komentują: Grzegorz Jędrzejewski, Jan Wiederek):

Polsat Sport:
14:25 - 15:50   sesja finałowa [NA ŻYWO]
19:50 - 22:00   sesja finałowa [powtórka]

Polsat Sport Extra
15:50 - 17:30   sesja finałowa [NA ŻYWO]

Transmisje ze wszystkich sesji pływackiej rywalizacji można śledzić również za pośrednictwem oficjalnego kanału Igrzysk Europejskich na YouTube'ie, który jest dostępny POD TYM LINKIEM.