Kazań 2015: Kolejne srebro Kawęckiego!

Szymon Gagatek 2015-08-07 17:11

Nasza reprezentacja na mistrzostwach świata w Kazaniu ma już na swoim koncie trzy medale! Autorem kolejnego polskiego sukcesu został Radosław Kawęcki, który zajął drugie miejsce w finale 200 m stylem grzbietowym. Polak po raz drugi w karierze złamał barierę minuty i pięćdziesięciu pięciu sekund i przegrał jedynie z rewelacyjnym Australijczykiem, Mitchellem Larkinem.

Podopieczny Pawła Słomińskiego rozłożył dziś swoje siły zupełnie inaczej niż w czwartkowym półfinale oraz wyścigu sprzed dwóch lat, w którym ustanawiał rekord Europy. Tym razem zdecydowanie wolniej pokonał drugą pięćdziesiątkę, zachowując energię na piorunujący finisz i przesuwając się z ósmego miejsca na półmetku na drugą lokatę na finiszu. Ostatecznie uzyskał wynik 1:54.55, który jest gorszy od jego życiówki o zaledwie dwadzieścia jeden setnych sekundy. Żaden inny zawodnik w historii europejskiego pływania nie pływał tak szybko!

Do złota Kawęckiemu zabrakło niespełna sekundy. Mitchell Larkin z Australii jeszcze bardziej wyśrubował wczorajszy rekord Oceanii, pokonując cały dystans w 1:53.58. Daje mu to w tym momencie piąte miejsce w klasyfikacji wszechczasów, jedynie za Amerykanami: Ryanem Lochte'm, Tylerem Clary'm i Aaronem Piersolem oraz Ryosuke Irie z Japonii.

Barcelona 201327.8756.391:25.361:54.24
  28.5228.9728.88
Kazań 201527.8757.401:26.051:54.55
  29.5328.6528.50

Kawęcki powtórzył tym samym swoje osiągnięcie z Barcelony, gdzie w 2013 roku przegrał jedynie z Ryanem Lochte'm. Drugie srebro pozwoliło mu dołączyć do grona dotychczasowych polskich multimedalistów mistrzostw: Otylii Jędrzejczak, Pawła Korzeniowskiego, Konrada Czerniaka i Artura Wojdata.

Najlepsze wyniki Radosława Kawęckiego na 200 m stylem grzbietowym:
1:54.24 - MŚ w Barcelonie [2.08.2013]
1:54.55 - MŚ w Kazaniu [7.08.2015]
1:55.28 - ME w Debreczynie [26.05.2012]
1:55.54 - MŚ w Kazaniu [6.08.2015]
1:55.59 - IO w Londynie [2.08.2012]

Z kolei zwycięstwo Larkina oznacza, że z mistrzostw świata Australijczyk wróci ze złotymi medalami za indywidualne sukcesy zarówno na 100, jak i na 200 metrów. Do tej pory w historii czempionatu globu tylko czterech grzbiecistów zdołało dokonać tej sztuki. Byli to Roland Matthes z NRD (Belgrad 1973), Igor Polansky z ZSRR (Madryt 1986) oraz Amerykanie: Lenny Krayzelburg (Perth 1998) i Aaron Piersol, który ustrzelił taki dublet dwukrotnie (w 2003 roku w Barcelonie i dwa lata później w Montrealu).