Netanja 2015: Nieliczni, ale skuteczni

Szymon Gagatek 2015-12-03 12:49

Podczas mistrzostw Europy w Netanji nasza reprezentacja składa się z zaledwie ośmiorga pływaków, ale być może właśnie to sprawia, że sesje eliminacyjne na pływalni Instytutu Wingate ogląda się z olbrzymią przyjemnością. Dziś rano, podobnie jak wczoraj, Biało-czerwoni wywalczyli komplet przepustek do wyścigów półfinałowych i finałowych.

Jako pierwszy udanym występem popisał się Sebastian Szczepański. Zawodnik Kornera Zielona Góra zajął w eliminacjach 200 m stylem dowolnym dziewiąte miejsce, ale ostatecznie zakwalifikował się do finału z siódmym wynikiem, ponieważ wyprzedziło go aż czterech reprezentantów Belgii. Polak zanotował bardzo dobry rezultat, 1:44.73 - gorszy tylko o dwie setne sekundy od jego rekordu życiowego, ustanowionego podczas niedawnych zawodów Grand Prix Polski w Poznaniu. W walce o medale jednak go nie zobaczymy - postanowił skupić się w Netanji na występach na krótszych dystanach. Na pierwszym miejscu poranną sesję zakończył jeden ze znakomicie spisujących się w tej konkurencji Belgów, Glenn Surgeloose (1:42.94), który wyprzedził swojego rodaka, Pietera Timmersa (1:43.33). Nieoczekiwanie na starcie nie pojawił się wczorajszy złoty medalista z dwukrotnie dłuższego dystansu, Peter Benrek z Węgier, który zrezygnował również z udziału w rywalizacji na 1500 m stylem dowolnym.

Problemów z awansem do półfinałów 50 m stylem motylkowym nie miała Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Czwarta zawodniczka poprzednich mistrzostw Europy w tej konkurencji zajęła w eliminacjach siódme miejsce, uzyskując wynik 26.00 s. Na pierwszej pozycji sklasyfikowana została Jeanette Ottesen z Danii (25.23 s), na drugiej lokacie znalazła się Sarah Sjoestroem ze Szwecji (25.40 s), a na trzeciej Silvia di Pietro z Włoch (25.64 s).

Pierwszy krok w stronę wywalczenia dubletu w stylu grzbietowym wykonał rano Radosław Kawęcki. Zawodnik AZS AWF Warszawa nie miał najmniejszych problemów z uzyskaniem najlepszego czasu eliminacji na dystansie 100 metrów. Cztery długości basenu pokonał w 50.52 s i o czterdzieści pięć setnych sekundy wyprzedził rekordzistę Europy, Stanisława Dońca z Rosji. Siedemnastą lokatę zajął Tomasz Polewka, który jednak również popłynie w półfinałach, gdyż w pierwszej szesnastce znalazło się aż trzech reprezentantów gospodarzy.

Na zakończenie eliminacji doczekaliśmy się niesamowitego startu Wojciecha Wojdaka w kwalifikacjach 1500 m stylem dowolnym. Nasz reprezentant pokonał cały dystans w czasie 14:32.66 i o dziesięć i pół sekundy poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy. Szybciej (dokładnie trzykrotnie) pływał w tej konkurencji w historii polskiego pływania jedynie Mateusz Sawrymowicz, którego rekord kraju, 14:24.54, Wojdak spróbuje zapewne zaatakować w jutrzejszym popołudniowym finale, do którego dostał się z trzecim wynikiem. Na pierwszych dwóch pozycjach znaleźli się Gregorio Paltrinieri z Włoch (14:21.50) i Henrik Christiansen z Norwegii (14:28.03).

Już rano kolejnym rekordem mistrzostw popisała się z kolei Katinka Hosszu. Węgierka była najlepsza w kwalifikacjach 100 m stylem zmiennym, uzyskując czas 57.52 s. Tym samym poprawiła najlepszy czas w historii czempionatu Starego Kontynentu, który od dwóch lat należał do Ruty Meilutyte, o dokładnie szesnaście setnych sekundy. Po południu Żelazna Dama stanie przed nie lada wyzwaniem. W ciągu niespełna godziny wskoczy do wody aż trzykrotnie: w półfinałach 100 m stylem dowolnym i zmiennym oraz w finale na tym samym dystansie stylem grzbietowym.