MEJ na wodach otwartych: Rywalizacja indywidualna zakończona

Szymon Gagatek 2017-08-05 18:29

We Marsylii rozpoczęły się mistrzostwa Europy juniorów w pływaniu długodystansowym. W rywalizacji indywidualnej we francuskim mieście nad Morzem Śródziemnym zaprezentowało się już pięcioro biało-czerwonych. Najlepiej spisywali się najmłodsi: Ewa Jaszczuk i Hubert Bruzdewicz. Oboje w swojej kategorii wiekowej zajmowali 17. miejsce.

Urodzeni w 2002 roku reprezentanci Kormorana Olsztyn solidarnie ukończyli zawody na dystansie 5 km na tej samej pozycji. Z mniejszą stratą do zwycięzcy dopłynął Bruzdewicz, który uzyskał czas 56:17.5. Triumfator wyścigu, Szilard Galyassy z Węgier, był szybszy o trochę ponad minutę. Wśród 14- i 15-letnich dziewcząt złoto odebrała natomiast utalentowana Giulia Salin z Włoch, która w tym roku zdobyła również medal mistrzostw Europy juniorów na basenie (brąz na 1500 m stylem dowolnym w Netanji).

Starsi pływacy (16- i 17-latkowie) rywalizowali ze sobą na dystansie 7.5 km. Wśród juniorek zmagania zakończyły się zwycięstwem faworytki, Jeannie Maryse Oceane Cassignol. Reprezentantka gospodarzy do Marsylii udała się niemal prosto znad Balatonu, gdzie wywalczyła złoto mistrzostw świata seniorów w sztafecie. W piątek mogła się cieszyć z kolejnego sukcesu. Na finiszu o zaledwie dwie dziesiąte sekundy wolniejsza była Lea Boy z Niemiec, natomiast jedyna zawodniczka z naszego kraju, Karolina Piechota z UKS 190 Łódź, była 25. z wynikiem 1:35:10.2.

Aż dwóch Polaków wystąpiło w wyścigu chłopców na 7.5 km. Wyżej sklasyfikowany został Bartłomiej Koziejko. Po 13. miejscu na ubiegłorocznym czempionacie w Piombino, tym razem pływak Kormorana Olsztyn uplasował się na 21. lokacie. Patryk Pawlaczyk znalazł się pięć pozycji niżej, tracąc do swojego reprezentacyjego kolegi dwie minuty. W tej konkurencji złoto również trafiło do gospodarzy za sprawą Clementa Batte. Na dystansie 10 km biało-czerwonych już zabrakło. Triumfowali faworyci: Melinda Novoszath z Węgier i Logan Fontaine z Francji.

Na niedzielę zaplanowano jeszcze rywalizację sztafet mieszanych na dystansie 5 km w dwóch kategoriach wiekowych: 14-16 lat oraz 14-19 lat.