Netanja 2015: Tchórz wypłynęła na szerokie wody!

Szymon Gagatek 2015-12-03 21:38

Trzeci dzień grudnia 2015 roku okazał się jednym z piękniejszych w najnowszej historii polskiego kobiecego pływania. Alicja Tchórz na mistrzostwach Europy w Netanji wykorzystała swoją szansę i w pięknym stylu, po raz kolejny śrubując rekord Polski, wywalczyła srebrny medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym!

Tchórz pojawiła się na platformie startowej uśmiechnięta i gotowa do walki o pierwszy w karierze medal wielkiej międzynarodowej imprezy seniorskiej. Na jej twarzy nie było widać stresu ani przerażenia stawką zbliżającego się wielkimi krokami wyścigu. Ponownie stanęła przy słupku startowym obok wielkiej faworytki tej konkurencji, Katinki Hosszu i chwilę później była już w wodzie. Wyścig rozpoczęła z wielkim animuszem, bardzo szybko pokonując pierwsze dwadzieścia pięć metrów. Na kolejnej długości basenu spadła na czwartą lokatę, ale nie wypadła z walki o medal. Drugą część dystansu pokonała na tyle dobrze, że wyprzedziła wszystkie swoje rywalki, poza bezkonkurencyjną Żelazną Damą! Cały dystans przepłynęła w 57.17, po raz trzeci w Izraelu poprawiając rekord Polski!

Do Hosszu Polka straciła równą sekundę i siedemdziesiąt pięć setnych. Na trzecim miejscu, ćwierć sekundy za podopieczną Grzegorza Widanki, znalazła się natomiast Eyglo Gustafsdottir. Islandka jest pierwszą reprezentantką swojego kraju, która zdobyła medal mistrzostw Europy na krótkiej pływalni od 2006 roku, gdy lokatę na najniższym stopniu podium na 50 m stylem motylkowym zajął Orn Arnarson.

Dla Tchórz był to już szósty start w finale mistrzostw Europy w karierze. Do tej pory jej najlepszym osiągnięciem było szóste miejsce na 200 m stylem grzbietowym na letnim czempionacie Starego Kontynentu w Budapeszcie w 2010 roku. Dziś zawodniczka Juvenii Wrocław nie tylko zdecydowanie poprawiła ten wynik, ale została również dziesiątą zawodniczką w historii polskiego pływania, która zdobyła medal mistrzostw Europy na krótkim basenie w konkurencji indywidualnej. Wcześniej dokonywały tego jedynie Katarzyna Baranowska, Paulina Barzycka, Agnieszka Braszkiewicz, Katarzyna Dulian, Otylia Jędrzejczak, Beata Kamińska, Dagmara Komorowicz, Alicja Pęczak i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk.

Alicja Tchórz w finałach ME:
2. miejsce – 100 m stylem grzbietowym – Netanja 2015 (25 m)
6. miejsce – 200 m stylem grzbietowym – Budapeszt 2010 (50 m)
8. miejsce – 100 m stylem grzbietowym – Szczecin 2011 (25 m)
9. miejsce – 200 m stylem grzbietowym – Szczecin 2011 (25 m)
10. miejsce – 50 m stylem grzbietowym – Szczecin 2011 (25 m)
10. miejsce – 100 m stylem grzbietowym – Stambuł 2009 (25 m)

Dzisiejsze srebro Tchórz to pierwszy medal wywalczony przez jakąkolwiek Polkę w konkurencji olimpijskiej od niemal ośmiu lat! Ostatnią zawodniczką z naszego kraju, która zdołała stanąć na podium na dystansie znajdującym się w programie igrzysk, była Otylia Jędrzejczak, która 16 grudnia 2007 roku, podczas mistrzostw Europy na krótkim basenie w Debreczynie, zajęła trzecie miejsce na 100 m stylem motylkowym.