Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Junior Roku

Szymon Gagatek 2017-01-19 20:00

Dla juniorskiego pływania w naszym kraju 2016 rok był wyjątkowy. W lipcu mogliśmy się cieszyć z aż siedmiu medali mistrzostw Europy, w grudniu z pierwszych polskich rekordów świata. Do tego doszły kolejne udane starty w wielomeczach i wiele niespodzianek w wykonaniu młodych zawodników w rywalizacji z seniorami. Wybór "Juniora Roku" był zatem czystą przyjemnością.

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop. 

Zawodnik Roku: Kacper Stokowski - 58 pkt

Zaledwie 17-letni pływak G-8 Bielany Warszawa ma za sobą doskonały rok. Z mistrzostw Europy juniorów wrócił z aż trzema medalami - w fantastycznym stylu wygrał rywalizację indywidualną na 200 m stylem dowolnym, pomógł też kolegom w sztafetach 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym zdobyć kolejno brąz i złoto. Stokowski był prawdziwym objawieniem krajowego czempionatu w Olsztynie. W Aquasferze był drugi wśród grzbiecistów na 50 i 200 metrów oraz trzeci na 100 metrów. Na dwóch krótszych dystansach notował czasy lepsze od rekordów świata juniorów! Tylko w 2016 roku wyśrubował dziewięć rekordów Polski 17-latków (w tym jeden sztafetowy) i tyle samo wśród 18-latków (pięć z nich ustanowionych wraz z kolegami w sztafetach)! Był też wicemistrzem kraju seniorów na 50 m stylem motylkowym na długim basenie i sześciokrotnym złotym medalistą mistrzostw Polski 17- i 18-latków.

2. miejsce: Jakub Skierka - 32 pkt

Po dwunastu miesiącach od zakończenia zmagań na Igrzyskach Europejskich w Baku, w trakcie których był bardzo blisko wywalczenia medalu na 200 m stylem grzbietowym, w końcu dopiął swego, zdobywając srebro w swojej koronnej konkurencji podczas mistrzostw Europy juniorów. Z Hodmezovasarhely wrócił też z medalem za występ w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, która znalazła się na trzeciej lokacie. Reprezentant klubu Trops Kartuzy na dobre zadomowił się w 2016 roku w krajowej czołówce grzbiecistów. Na mistrzostwach Polski w Szczecinie zapewnił sobie brązowe krążki za starty na 100 i 200 metrów, a na krótkim basenie w Olsztynie cieszył się z miejsca na najniższym stopniu podium na dłuższym z tych dystansów. Do tego dorzucił między innymi trzy złota mistrzostw Polski 17- i 18-latków.

3. miejsce: Mateusz Arndt - 21 pkt

Zawodnik Delfina Gdynia w lipcu zaliczył rewelacyjny start na mistrzostwach Europy w Hodmezovasarhely. Na węgierskiej pływalni przyczynił się do wywalczenia przez naszą sztafetę 4x200 m stylem dowolnym złotego medalu, a sam niespodziewanie stanął również na najniższym stopniu podium indywidualnych zmagań na kraulistów na dystansie 200 metrów. Na początku roku w Opolu był najlepszy na krajowym czempionacie 17- i 18-latków na krótkim basenie na 400 i 1500 m stylem dowolnym. W tych samych konkurencjach zdobywał też brązowe krążki w trakcie kwietniowego wielomeczu odbywającego się w bułgarskiej Sofii. Podczas grudniowych mistrzostw Polski seniorów dwukrotnie plasował się na szóstej lokacie: na 400 i 800 m stylem dowolnym. 

Głosy otrzymali także:
4. Damian Chrzanowski - 21 pkt
5. Robert Kusto - 5 pkt
6. Rafał Kusto - 5 pkt
7. Marcin Goraj - 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

=============================================

Zawodnik Dekady: Radosław Kawęcki
Zawodnik Roku: Radosław Kawęcki
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Paweł Juraszek
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: (20 stycznia)
Trener Roku: (21 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (22 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (23 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (24 stycznia)
Bohater Internautów: (31 stycznia)