MEM: Pięć medali Polaków!

Joanna Kwatera 2016-05-26 23:58

Drugi dzień mistrzostw Europy Masters okazał się dla polskiej reprezentacji bardzo owocny. Biało-czerwoni wywalczyli dzisiaj medale we wszystkich kolorach, a w sumie ich łupem padło ich aż cztery! Ponadto europejscy pływacy ustanowili kolejne dwa rekordy globu oraz 13 rekordów Starego Kontynentu.

Poranek rozpoczął się od rywalizacji na dystansie 200m stylem dowolnym. I od razu okazał się on bardzo szczęśliwy dla Polaków – drugi złoty medal zdobył dla naszego kraju Stanisław Krokoszyński! Po wczorajszym triumfie w stylu zmiennym, dzisiaj Wiślak nie dał szans rywalom w swojej kategorii wiekowej (85-89 lat) w stylu dowolnym, finiszując z czasem 3:40.29 i wyprzedzając drugiego na mecie Niemca Gottfrieda Klaeringa o ponad 17 sekund. Ten doskonały występ dodał zapewne skrzydeł reszcie polskiej ekipy, co zaowocowało chwilę później kolejnym medalem - po srebrny krążek w kat. 55-59 lat sięgnął Leszek Madej (na zdjęciu). Zawodnik klubu Warsaw Masters Team przepłynął dystans 200m stylem dowolnym w czasie 2:11.17 (zaledwie 0,14 s słabszym niż jego rekord Polski), a wyprzedził go jedynie Szwed Anders Haglund, który doskonałym wynikiem 2:09.07 poprawił leciwy już (bo z 2006 roku) rekord Europy w tej kategorii wiekowej. O podium otarł się kolega klubowy Madeja – Bolesław Szuter. Pomimo, że poprawił on swój rekord kraju na tym dystansie o ponad sekundę, rezultat 2:04.96 wystarczył do zajęcia czwartego miejsca w kat. 45-49 lat. W tej kategorii wiekowej triumfował rekordzista świata Nicolas Granger (2:00.65).

W konkurencji tej wystartowali jeszcze: Paweł Olszewski, który w kat. 50-54 lata zajął 16 miejsce (2:15.35), Bartłomiej Czarnota – 24 miejsce w kat.40-44 lata (2:15.80), Paweł Rogosz – 41 lokata w kat. 40-44 lata (2:20.02) i Jan Pfitzner – 24 pozycja w kat. 30-34 lata (2:08.69).

Swoje najlepsze osiągnięcie w historii startów Europejczyków na dystansie 200m stylem dowolnym w kategorii 70-74 lata poprawił Christopher Dunn. Brytyjczyk był dziś klasą dla samego siebie uzyskując czas 2:25.42 – dokładnie o 2 sekundy lepszy niż ten, który osiągnął w styczniu na zawodach w Crawley, a dodatkowo jest to drugi najlepszy na świecie czas w historii tej konkurencji w tej kategorii wiekowej. Dunn jest też jedynym pływakiem z Europy, który wkradł się do pierwszej dziesiątki najlepszych wyników w historii na świecie (pozostałe 9 miejsc zajmują Amerykanie).

Wśród kobiet w tej samej konkurencji wyścigi zaczęły się od mocnego uderzenia super gwiazdy brytyjskiego pływania Masters – Jane Asher, która ustanowiła nowy REKORD ŚWIATA w kat. 85-89 pokonując dystans w czasie 3:21.29! Poprzedni, dotychczas najlepszy rezultat na świecie również należał do niej, ale dziś reprezentantka gospodarzy popłynęła prawie o 13 sekund szybciej niż na początku roku prezentując wyborną formę, którą przygotowała na te zawody!

Rekord Europy ustanowiła dziś też Atie Pijtak-Radersma. Holenderka przepłynęła 4 długości basenu stylem dowolnym w 2:33.09 i o ponad 3 sekundy poprawiła najlepsze dotychczas osiągnięcie w kat. wiekowej 60-64 lata swojej rodaczki Jacoby Boer –Buijs, która wygrała ten dystans w klasyfikacji o jedną kategorię wiekową wyżej. W kat. 55-59 lat najlepszym osiągnięciem w historii Europy popisała się Niemka Barbara Gellrich, uzyskując rezultat 2:21.52. O 0,29 s szybciej od rekordu Starego Kontynentu popłynęła także zwyciężczyni kat. 45-49 lat Merete Fuglem Lovberg (2:13.00). W tej konkurencji padły jeszcze dwa nowe rekordy Europy, a ustanowiły je: w kat 35-39 lat – Hiszpanka Laura Roca Mantala (2:09.58) i w kat. 25-29 lat - Brytyjka Aisha Thornton (2:05.41).

Wśród reprezentantek Polski, startujących na dystansie 200m stylem dowolnym najlepiej radziła sobie Dominika Michalik, która zajęła 14 miejsce w kat. 35-39 lat, osiągając rezultat 2:26.92. 51 pozycję w kat. 50-54 lata zajęła Ilona Szkudlarz wynikiem 2:49.35 bijąc rekord kraju w tej kategorii, a dwudziesta trzecia w kat. 60-64 lata była Mirosława Rajtar (3:21.12).

Po kraulistach do wody wskoczyli żabkarze, którzy ścigali się na najkrótszym dystansie sprinterskim w stylu klasycznym. I w tej konkurencji także nasi reprezentanci nie zawiedli. Srebrny medal dla Biało-czerwonych wywalczył Józef Klukowski, który w kat. 70-74 lata osiągając wynik 37.63, dał się wyprzedzić jedynie rekordziście świata na tym dystansie Niemcowi Dieterowi Hoefelowi o zaledwie 0,04 sekundy. Wynik ten to również nowy rekord Polski w tej kategorii wiekowej!

W kat 75-79 lat piątą lokatę zajął Janusz Golik, uzyskując czas 46.08. 26 miejsce w kat 60-64 lata wypływał sobie Mirosław Matusik (40.43), piętnasty w kat. 55-59 lat był Jerzy Mroziński (35.41 - rekord Polski), a dwudziesty czwarty w kat 30-34 lata – Stanisław Kozak (31.77). Na dwunastym miejscu w kat 25-29 lat uplasował się Piotr Safrończyk (30.30).

Wśród najlepszych zawodniczek na dystansie 50m stylem klasycznym na pozycji medalowej uplasowała się Mariola Kuliś. Zawodniczka Masters Korony Kraków wynikiem 37.09 zajęła trzecią pozycję bijąc rekord Polski w kat. 50-54 lata o prawie 3 sekundy! Co ciekawe naszą pływaczkę o jedną pozycję wyprzedziła jej siostra Marzena, która reprezentuje barwy Włoch. W tej kategorii wiekowej wygrała rekordzistka Europy Włoszka Monica Coro (35.73). Siódmą lokatę zajęła druga z naszych reprezentantek – Ewa Stępień, która również popłynęła szybciej niż wynosił jej dotychczasowy rekord kraju, uzyskując wynik 39.33.

W kat. 65-69 lat Janina Bosowska zajęła 21 pozycję (53.30), a w kat 45-49 lat 74 lokatę zajęła Anna Głowiak (44.85).

W kat. 60-64 lata REKORD GLOBU, a zarazem rekord Starego Kontynentu kolejny raz w tym roku poprawiła Dagmar Frese. Niemka jedną długość basenu stylem klasycznym przepłynęła w czasie 38.03. Za to jej dotychczasowy najlepszy wynik w Europie w kategorii wiekowej niżej (55-59 lat) wymazała Dunka Pia Thulstrup, uzyskując wynik 37.42.

Ostatni dzisiejszego dnia medal dla Polski zdobyła pływaczka Weterna Zabrze – Krystyna Fecica. Reprezentantka Polski w konkurencji 100m stylem motylkowym pokonała dystans w czasie 1:52.49 i ostatecznie stanęła na trzecim stopniu podium czempionatu Starego Kontynentu. Niewiele bo tylko 0,18 sekundy zabrakło tej zawodniczce do drugiego miejsca, a do rekordu Polski zaledwie 0,31 sekundy.

Nowym rekordem Polski, poprawionym o prawie 2 sekundy popisała się dzisiaj Małgorzata Ścibiorek, która rezultatem 1:12.75 zdołała zająć ósmą pozycję w kat. 45-49 lat. Dwudziesta trzecia w kat. 50-54 lata była Urszula Mróz (1:25.54).

Nowy rekord Europy w konkurencji 100m stylem motylkowym ustanowiły:

*Colette Crabbe – Belgijka przepłynęła dwie długości basenu w czasie 1:15.33, uzyskując trzeci czas w historii na tym dystansie w kat 60-64 lata (szybciej od niej pływała tylko Laura Val z USA),

*Maricarm Navarro Cabello – Hiszpanka, uzyskując wynik 1:12.25 odebrała tym samym rekord Europy Belgijce Crabbe w kat 55-59 lat,

*Daniela Deponti – Włoszka poprawiła swój rekord Starego Kontynentu, wyłączając aparaturę pomiaru czasu na cyfrach 1:08.30.

Wśród mężczyzn w tej samej konkurencji barwy biało-czerwone reprezentowało trzech pływaków. Bardzo blisko wywalczenia medalu był Przemysław Jurek, który w kat. 35-39 lat zajął czwarte miejsce, tracąc do trzeciego Słowaka Pirc’a zaledwie sekundę (1:00.96). Na szóstej lokacie w najmłodszej kategorii wiekowej (25-29 lat) uplasował się Adrian Styrzyński, który dwie długości basenu popularnym delfinem pokonał w czasie 58.50. Włodzimierz Przytulski w kat. 55-59 lat zajął 32 miejsce (1:20.33).

W rywalizacji sztafet w konkurencji 4x50m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn na starcie stawiły się tylko dwie polskie ekipy. Zarówno drużyna żeńska w składzie: Renata Bastek, Krystyna Fecica, Janina Bosowska i Barbara Brendler, jak i drużyna męska: Ewald Bastek, Daniel Fecica, Włodzimierz Bosowski, Wiesław Kornicki – obydwie reprezentujące barwy Weterana Zabrze, zajęły w kat. 280-319 lat szóste miejsce, notując odpowiednio czasy 2:53.48 i 2:32.51, które są nowymi rekordami kraju.