MEM: Dwa złote na finiszu

Joanna Kwatera 2016-05-30 01:09

Polscy reprezentanci wierni tradycji - zdobywania złotego medalu każdego dnia zawodów - pozostali aż do ich końca. Ostatni dzień pływackich zmagań podczas mistrzostw Europy w stolicy Wielkiej Brytanii przyniósł dwa nowe rekordy globu, 12 rekordów Europy, a złoty krążek dla naszego kraju zdobył tym razem żabkarz. Kolejny, już trzeci złoty krążek do medalowego dorobku, dołożył dziś także niesamowity Kazimierz Mrówczyński, a srebro grzbiecistka Daria Fajkowska. Czwarty medal dla naszej reprezentacji – koloru brązowego - dorzuciła Renata Bastek.

To właśnie rywalizacja specjalistów od stylu klasycznego zainaugurowała dzisiejszy dzień zmagań w Aquatics Centre na obu pływalniach w obiekcie olimpijskim, a już po drugim jej wyścigu Polacy mogli świętować zdobycie kolejnego złotego krążka! Autorem tego sukcesu był Daniel Fecica. Reprezentant klubu Weteran Zabrze przepłynął dystans 200m w czasie 3:37.24 i zrewanżował się Joachimowi Schulze za piątkową przegraną na o połowę krótszym dystansie. Niemiec stracił do niego ponad półtorej sekundy, a Daniel Fecica swoim wynikiem wpisuje w tabele kolejny nowy rekord Polski!

Dziesiąty w kat. 65-69 lat był Roman Wiczel (3:36.93). W kat. 55-59 Jerzy Mroziński wynikiem 3:06.12 zajął 15 lokatę, z Zbigniew Szozda 37 miejsce, osiągając czas 3:30.01. W kat. 50-54 lata sześćdziesiąty czwarty był Wojciech Wolski (3:26.20), w kat. 40-44 lata – 47 miejsce zajął Radosław Stefurak (3:15.12), a w kat 30-34 lata z czasem 2:46.24 na 28 lokacie finiszował Stanisław Kozak.

Rekordy Europy w tej konkurencji poprawili: Włoch Claudio Negri w kat. 80-84 lata, uzyskując czas 3:46.57 i Niemiec Benno Hawe, który uzyskał trzeci czas w historii w kat 30-34 lata – 2:19.91 (niewiele szybciej pływał od niego drugi w tym rankingu Ed Moses).

Wśród kobiet po raz kolejny blisko wywalczenia medalu była Krystyna Fecica. Pływaczka Weterana Zabrze, mimo że wynikiem 4:04.11 poprawiła rekord kraju w kategorii 70-74 lata to do najniższego miejsca na podium brakło jej niecałej sekundy. Trzynastą lokatę w kat. 40-44 lata zajęła Beata Sulewska, która poprawiła najlepszy rezultat w historii kraju o ponad 2 sekundy, uzyskując 3:04.55.

Kolejny rekord Europy tym razem na dystansie 200m stylem klasycznym pobiła Niemka Dagmar Frese, która przepłynęła cztery długości basenu w czasie 3:15.66 (kat. 60-64 lata).

Następnie swoje zmagania rozegrali krauliści na dystansie sprinterskim w tym stylu. Zapowiadana już na początku przez organizatorów konfrontacja pomiędzy najstarszymi uczestnikami tych zawodów – Kazimierzem Mrówczyńskim (rocznik 1922) i dwa lata młodszym Vladimirem Rabinovichem w kat. 90-94 rozstrzygnęła się na korzyść Polaka, który znacznie (bo o nieco ponad 13 sekund) wyprzedził na mecie Rosjanina, uzyskując czas 1:00.22. Dzięki temu zwycięstwu zawodnik UTW Masters Zgierz wywiezie z Londynu już trzeci złoty krążek.

Na piątej lokacie w kat.55-59 lat uplasował się Leszek Madej, któremu do medalu w tej konkurencji zabrakło zaledwie 0,31 sekundy. Na pocieszenie pozostaje mu fakt, że wynikiem 26,86 znacznie poprawił własny rekord Polski, łamiąc pierwszy raz w historii kraju w tej kat. wiekowej barierę 27 sekund. Rekord kraju poprawił również w kat. 35-39 lat Maciej Szymański, który przepłynął jedną długość basenu w czasie 24.96 i zajął w niej ósmą pozycję.

Ponadto na dystansie tym wystartowali jeszcze: Wiesław Kornicki – 13 miejsce - kat 65-69 lat, czas 32.33, Zbigniew Maciejczyk – 17 miejsce, czas 33.59 i Włodzimierz Bosowski – 41 lokata, czas 42.38. W kat. 40-44 lata – Lusiak Piotr – 125 miejsce, czas 29.77, w kat. 35-39 lat – Waldemar Jagiełło – 51 miejsce, czas 26.84, Marcin Wilczęga – 61 lokata, czas 27.12, Marcin Szymański – 86 lokata, czas 28.02 i Tomasz Rybak – 102 miejsce, czas 28.63. W kat. 30-34 lata – Jan Pfitzner – 69 lokata, czas 26.72, 81 był Marcin Celejowski, czas 26.94, a Paweł Majchrzak zajął 107 miejsce z czasem 27.81, w kat. 25-29 lat – Bartosz Galota – 22 pozycja, czas 25.51, Tomasz Wilczęga – 51 lokata, czas 25.97 i Piotr Safrończyk – 57 miejsce, czas 25.99.

Rekord Europy w tej konkurencji poprawił w kat. 65-69 lat Leonard Bielicz, reprezentujący barwy Szwecji, który pokonał 50m stylem dowolnym w czasie 27.68. Dwie setne szybciej od dotychczasowego rekordu Starego Kontynentu popłynął zwycięzca kat. 55-59 lat – Rosjanin Alexey Markovskiy, który osiągnął wynik 25.97.

Wśród kobiet pierwszy na tym czempionacie medal wywalczyła w końcu Renata Bastek. Multimedalistka z Eindhoven tym razem stanęła na najniższym stopniu podium konkurencji 50m stylem dowolnym, notując czas 37.22 (kat.70-74 lata).

O ponad półtorej sekundy rekord kraju wyśrubowała startująca w kategorii 50-54 lata Mariola Kuliś. Reprezentantka Masters Korony Kraków pokonała dystans w czasie 30.18 i zajęła ostatecznie w tabeli ósmą lokatę. W tej kategorii wiekowej wygrała rekordzistka świata Francuzka Marie Fuzzati (27.43), przed mistrzynią świata z Kazania Anette Phillipsson (28.68). Szybciej od najlepszego osiągnięcia w historii Polski w kat. 35-39 lat popłynęła także Anna Duda. Zawodniczka z Rybnika uzyskała rezultat 28.45.

34 miejsce w kat. 55-59 lat wywalczyła Joanna Wasilewska (37.45). W kat. 45-49 lat 79 lokatę zajęła Anna Głowiak (33.73), a w kat. 30-34 lata dwudziesta pierwsza była Veronica Campbell-Zemier (29.47). W kat. 25-29 lat – trzydzieste dziewiąte miejsce zajęła Sonia Bochyńska (29.68).

W konkurencji tej udział wzięła również najstarsza zawodniczka mistrzostw Ingeborg Fritze (kat. 95+). Niemka przepłynęła jedną długość basenu w czasie nowego rekordu Europy, a pokonanie dystansu zajęło jej 1:24.74.

Fantastycznym wynikiem po raz kolejny na pływalni Aquatics Centre popisała super gwiazda gospodarzy Jane Asher. Brytyjka wynikiem 39.00 poprawiła o prawie 6 sekund REKORD ŚWIATA, a o ponad 7 rekord Starego Kontynentu (kat. 85-89 lat).

Na zakończenie rywalizacji indywidualnej czempionatu Starego Kontynentu rozegrane zostały wyścigi na dystansie 100m stylem grzbietowym. Wśród kobiet najlepiej w tej konkurencji poradziła sobie Daria Fajkowska, która tym razem wywalczyła medal srebrny. Zawodniczka ze Zgierza bijąc rekord Polski rezultatem 1:10.84, dała się wyprzedzić tylko rekordzistce Europy Raakel Luoto, która popłynęła dziś zaledwie o jedną setną sekundy gorzej od swojego rekordowego wyniku (1:06.49).

O medal otarła się dziś zawodniczka UKS Wodnik 29 Katowice Krystyna Nicpoń. Polka poprawiła własny rekord kraju o ponad pół sekundy, ale wystarczyło to do zajęcia czwartej lokaty w kat. 75-79 lat.

Na dystansie 100m stylem grzbietowym wystartowały jeszcze: w kat. 55-59 lat – Ewa Szała – 9 miejsce, czas 1:26.29, w kat. 45-49 lat – Marta Frank – 16 lokata, czas 1:21.06 i Jolanta Płatek – 26 miejsce, czas 1:24.51, w kat 30-34 lata - Paulina Palmowska – 13 pozycja, czas 1:15.07, w kat 25-29 lat – Sonia Bochyńska – 25 miejsce, czas 1:14.75.

REKORD ŚWIATA w tej konkurencji ustanowiła Joanna Corben. Brytyjka dwie długości basenu stylem grzbietowym pokonała w 1:07.75 i po raz pierwszy w historii złamała granicę minuty i ośmiu sekund na tym dystansie w kategorii wiekowej 45-49 lat.

Wśród mężczyzn zaledwie 0,19 sekundy zabrakło Karolowi Zemierowi do wyrównania rekordu Polski w kat. 30-34 lata, a czas 1:02.09 dał mu ostatecznie szóstą lokatę mistrzostw Europy. W kat. 55-59 lat Jan Barucha zajął 26 miejsce, osiągając wynik czas 1:28.85.

W tej kokurencji rekordy Europy poprawiali: w kat 85-89 lat Roger Burrell z Wielkiej Brytanii – czasem 1:45.37, Węgier Miklos Kovacs w kat. 75-79 lat – wynikiem 1:25.41, w kat. 55-59 lat Szwajcar Craig Norrey, uzyskując czas 1:07.03 i Włoch Maurizio Tersar w kat. 40-44 lata – rezultatem 59.26

Londyńskie zmagania pływaków w kategorii Masters zakończyły wyścigi sztafetowe w konkurencji 4x50m zmiennym kobiet i mężczyzn. Wśród mężczyzn w rywalizacji brały udział dwie polskie sztafety. W kategorii wiekowej 280-319 lat zawodnicy Weterana Zabrze w składzie: Ewald Bastek, Daniel Fecica, Włodzimierz Bosowski i Wiesław Kornicki zajęli 7 pozycję  z czasem 2:52.31, a nowym rekordem Polski w kat. 120-159 popisali się dziś zawodnicy Warsaw Masters Team: Maciej Szymański, Stanisław Kozak, Piotr Safrończyk i Jan Pfitzner, osiągając wynik 1:53.39 i zajmując w tej kat. wiekowej 12 lokatę. Wśród kobiet tuż za podium w kat 280-319 lat uplasowały się zawodniczki Weterana Zabrze, ustanawiając nowy rekord Polski rezultatem 3:09.14.

Jesteśmy jeszcze winni informację o wynikach rywalizacji sztafetowej z dnia wczorajszego. W konkurencji 4x50m stylem dowolnym mix drużyna Weterana Zabrze w składzie: Renata Bastek, Ewald Bastek, Barbara Brendler i Włodzimierz Bosowski zajęła 6 lokatę w kat. wiekowej 280-319 lat, uzyskując wynik 2:35.98.

Polscy pływacy kończą te mistrzostwa z 18 medalami – ośmioma złotymi, sześcioma srebrnymi i czterema brązowymi. Wszystkim serdecznie gratulujemy doskonałych wyników – rekordów Polski i poprawionych „życiówek” oraz woli walki i zwycięstwa, a także dziękujemy za dostarczone przez pięć dni emocje.