Świat

Biało-czerwoni w Gwangju - 23.07

Szymon Gagatek 2019-07-22 21:15

Tylko cztery konkurencje zaplanowano w sesji eliminacyjnej trzeciego dnia mistrzostw świata w Gwangju. Na starcie każdej z nich będziemy mogli obserwować reprezentantów Polski. O awans do kolejnego etapu rywalizacji nie będzie łatwo, ale liczymy, że biało-czerwoni pokażą się w Nambu University Municipal Aquatics Center z lepszej strony niż w poniedziałek i zbliżą się do miejsc dających kwalifikację.

Jako pierwszy do wody wskoczy Jan Kałusowski. Łodzianin wystartuje na dystansie 50 m stylem klasycznym. Ze wszystkich żabkarskich konkurencji ta jest przez niego najmniej lubiana, o czym świadczy też pozycja na liście startowej. Podopieczny Macieja Młynarczyka trafił do czwartej serii, mając dopiero 45. czas zgłoszenia. Awans do półfinałów będzie pewnie poza jego zasięgiem, ale walki o poprawienie rekordu życiowego z tegorocznych mistrzostw Polski (28.23) można od niego oczekiwać.

Następnie indywidualny debiut na mistrzostwach świata zaliczy Aleksandra Polańska. Zawodniczka z Raszyna ma już na swoim koncie występ w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, po którym miała powody do zadowolenia. Pomogła koleżankom zdobyć kwalifikację olimpijską, uzyskując najlepszy w swoim życiu czas ze startu lotnego. Teraz czeka ją rywalizacja w doborowym towarzystwie na dystansie 200 m stylem dowolnym. Polańska popłynie w pierwszej serii rozstawionej, razem z Katinką Hosszu, Emmą McKeon czy Sarą Sjoestroem.

Później swoje starty w Gwangju zainauguruje Jan Świtkowski. Lublinianin popłynie w eliminacjach 200 m stylem motylkowym. To konkurencja, w której przecież zaledwie cztery lata temu odniósł życiowy sukces, zdobywając brąz czempionatu globu w Kazaniu. W następnych sezonach nie wszystko szło po jego myśli. W 2017 roku w Budapeszcie otarł się o miejsce w finale, kończąc rywalizację na 10. lokacie. Tym razem przez niemal dwa miesiące w ogóle nie wiedział, czy do Korei Południowej poleci. Ostatecznie wszystko skończyło się dla niego szczęśliwie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zaatakować rywali i postarać się o awans do półfinałów. W jego serii najgroźniejsi będą Tamas Kenderesi z Węgier, Amerykanie Zach Harting i Justin Wright oraz utalentowany Bułgar Antani Ivanov.

Ostatnim z biało-czerwonych, który wystąpi w sesji porannej będzie Wojciech Wojdak. Zawodnika AZS AWF Warszawa czeka niezwykle trudne zadanie na 800 m stylem dowolnym. W tej konkurencji wciąż jest aktualnym wicemistrzem świata, jednak do Gwangju przyleciał dopiero z 21. czasem zgłoszenia, co bardzo komplikuje jego sytuację. Wystąpi w serii nierozstawionej, a więc nie dość, że nie będzie znał rezultatów swoich najgroźniejszych rywali, to na dodatek może się okazać, że nie będzie miał z kim się ścigać. Mimo to, na pewno nie podda się bez walki i spróbuje przedrzeć się do czołówki.

Początek sesji eliminacyjnej o 3:00 w nocy. Transmisja w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale FINA TV.

Starty Polaków - 23.07 - sesja eliminacyjna:

3:00 - 50 m stylem klasycznym mężczyzn
   Jan Kałusowski (seria 4/8, tor 2)

3:17 - 200 m stylem dowolnym kobiet
   Aleksandra Polańska (seria 5/7, tor 0)

3:45 - 200 m stylem motylkowym mężczyzn
   Jan Świtkowski (seria 4/5, tor 7)

4:05 - 800 m stylem dowolnym mężczyzn
   Wojciech Wojdak (seria 2/4, tor 4)